"Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości" (Święty Wojciech)

Twórczość księdza Jana Twardowskiego towarzyszy Tosi od najmłodszych lat. Jego wiersze i krótkie prozatorskie utwory pisane dla dzieci czytam jej w zasadzie od zawsze. Sama bardzo je lubię. Za co? Za bijące z nich ciepło i mądrość, za piękne i proste historie, za ciekawe i zrozumiałe dla małych czytelników przybliżanie kwestii związanych z wiarą. Lubię je również za to, że wspaniale opowiadają o sprawach i rzeczach każdemu z nas bliskich. 


Na przykład o uśmiechu i radości. Czymś zupełnie zwyczajnym, codziennym. Czymś, co po prostu jest. Na co bardzo często w ogóle nie zwracamy uwagi. Ksiądz Twardowski poszedł jednak w nieco inną stronę, docenił i podkreślił niezwykłą moc tkwiącą w uśmiechu i wielką wartość radości. Z opublikowanych książce Od ucha do ucha historii dzieci dowiedzą się, jakiego człowieka można nazwać szczęśliwym. Dowiedzą się również, że powodem do radości i uśmiechu może być tak naprawdę wszystko. I może uśmiechać się nawet ktoś, kto jest w bardzo trudnej sytuacji. Bo uśmiech daje otuchę i wsparcie. Można uśmiechać się chcąc kogoś pocieszyć, można uśmiechać się chcąc kogoś przeprosić. Punktem wyjścia do wielu historii jest Pismo Święte i biblijne wydarzenia. Stąd nawiązania do najważniejszych świąt katolickich i zasad rządzących religią. To świetna pozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby przybliżyć dzieciom wiarę, ale również dla tych, którzy po prostu chcą przeczytać swoim pociechom ciekawą i wartościową książkę.
Bo ta książka mówi również o wartościach uniwersalnych, które, bez względu na religię jaką wyznajemy, warto stosować we własnym życiu. Przecież uśmiechanie się do innych powinno być dla wszystkich naturalne. Równie normalną rzeczą powinna być chęć sprawiania innym przyjemności i dawania innym radości. I tego książka księdza Jana Twardowskiego uczy. W niedługich opowiadaniach zamknięta została ogromna mądrość. Właśnie dlatego warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce i czytać ze swoimi dziećmi. Gwarantuję Wam, że szybko stanie się ona jedną z ich ulubionych lektur. Ze względu na treść, ale również ze względu na szatę graficzną. Piękne i wesołe ilustracje autorstwa Elżbiety Kidackiej na pewno spodoba się dzieciom. Są przepiękne, oglądałyśmy je z nieskrywanym zachwytem i oczywiście uśmiechem na ustach. Bo to doskonała książka na chandrę! Choć nie, powiem więcej, to doskonała książka na całe życie. Książka, która pomoże wychować mądrych, życzliwych i szczerze uśmiechniętych ludzi!
Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości
ks. Jan Twardowski
ilustracje Elżbieta Kidacka
Święty Wojciech 2019


Komentarze

 1. Nie myślałam, że ks. Jana Twardowskiego można w tak przyjazny sposób pokazać dzieciom, a tu jak widać udało się to doskonale :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to też zaskoczenie. Ale już wiem, że wielu rzeczy nie wiem ;)

   Usuń
 2. Świetna książka mówiąca o wartościach

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo tak uśmiech jest ważny. Mały gest a cieszy :) Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba! Mam wrażenie, że ludzie w obecnych czasach zapominają, że uśmiechanie się jest przyjemne i ważne, a także, że to najprostsza droga do drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała książka widzę-musimu ją mieć w naszej biblioteczce

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka która nauczy wiele dzieci. Ale po nią osobiście nie sięgnę, gdyż mówi o wierze. A nie jestem osobą wierzącą...

  OdpowiedzUsuń
 7. To musi być wartościowa książka. Doskonały pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 8. PIĘKNE TE KSIĄŻECZKI :) a najbardzij mojej córce podobają się obrazki

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz