Środowe recenzje: Kolorowa historia ("Zamki w Polsce" i "Historia Polski", FK Wydawnictwo Olesiejuk)

Kto czyta wszystkie recenzje i podgląda nas na Instagramie, ten wie, że w tym roku serca naszej rodziny skradły kolorowanki Wydawnictwa Olesiejuk. Nie są to jednak zwykłe kolorowanki z księżniczkami, zwierzątkami albo roślinami. To są kolorowanki poświęcone Polsce, kolorowanki tak edukacyjne, że drugich takich na rynku nie ma! Kiedy myślałam, że kupiliśmy już wszystkie, na FB wydawnictwo ogłosiło, że dostępne są kolejne. Pierwsza to Zamki w Polsce, dzięki której wyruszyć można na wyprawę dookoła Polski, a druga to Historia Polski, czyli fascynująca podróż w przeszłość dla najmłodszych.


Jako pierwsze moją uwagę przykuły Zamki w Polsce. Wakacje sprzyjają podróżom, a Tosia oprócz prawdziwych podróży, lubi również te palcem po mapie. Wiedziałam, żek olorowanka z zamkami spodoba się jej podwójnie. Po pierwsze, będzie mogła pokolorować te, które już widziała (Zamek w Malborku, w Gniewie, Zamek Bolków, Zamek Królewski w Warszawie), te, które zobaczy już niedługo (Wawel oraz Zamek w Kórniku). 

W Polsce jest ponad 400 zamków. W naszej książce starczyło miejsca tylko na 22, 
ale wszystkie warte są odwiedzenia. Poznaj ich dzieje i legendy,
 pokoloruj obrazki i uczyń naszą historię jeszcze piękniejszą.

Takimi słowami zachęca wydawca. Ale jak na jednej stronie zmieścić całą historię danego obiektu? Okazuje się, że jeśli ktoś ma dobry pomysł, zrobi to bez problemu. Bo zamek do kolorowania to tylko jeden element ogromnej kolorowanki (książka ma format A3), oprócz niego znalazły się tam również osoby związane z tą budowlą (na przykład księżniczka Daisy, która mieszkała w Książu, Teofila z Działyńskich Szołdrska - Potulicka, czyli Biała Dama z Kórnika) oraz obrazki przedstawiające legendy (jest Smok Wawelski, Janosik, który miał być więziony na zamku w Niedzicy), są duchy, które powinny mieszkać w każdym prawdziwym zamku (czyli wspomniana już Biała Dama z Kórnika oraz Biała Dama z Zamku Czocha, Duch Rycerza z Zamku w Łagowie, który podobno ukazuje się tylko mężczyznom, duch szlachcica z Zamku Olsztyńskiego, który nie dotrzymał danego królowi słowa i teraz pokutuje na zamkowych korytarzach). Została ukazana również ewolucja zamków. Nie brakuje portretów królów, których życie było związane z daną budowlą, z umieszczonych pod rysunkami opisów można się dowiedzieć, czy zamek był stałą siedzibą danego władcy, czy może pojawił się tam przejazdem.
Na początku kolorowanki znajduje się mapa Polski, na której zaznaczono wszystkie przedstawione budowle. Małe mapy są również na każdej stronie, tam też szukać należy nazw miejscowości i województw, w których zobaczyć można zamki.
Ta kolorowanka kipi wiedzą, wiedzą, którą mogą zdobywać nawet przedszkolaki. To może być tak, jak w naszym przypadku uzupełnienie wycieczek, ale równie dobrze sprawdzi się w zimowe wieczory.
 
 
 
 
 

Druga kolorowanka to Historia Polski. Wielka podróż od czasów Piastów do współczesności. Mnóstwo obrazków, opisów, dat, ważnych postaci. Czy to nie jest nużące albo zbyt trudne dla dzieci? Absolutnie nie, forma jest prosta i przyjazna najmłodszym. Przecież przedszkolak nie musi z pamięci umieć wymienić wszystkich władców z podziałem na dynastie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wiedział, kim był Mieszko I, Stańczyk, który król opuścił Polskę, żeby zostać władcą Francji, kto przyczynił się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Kolorowanka prowadzi dzieci przez wszystkie epoki, żeby w końcu dotrzeć do czasów współczesnych. Są rysunki związane z czasami PRL-u, powstaniem opozycji, narodzinami "Solidarności". Są polscy nobliści, oprócz Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie oraz Czesława Miłosza, jest również rysunek przedstawiający Józefa Rotblata. Słyszeliście kiedyś o tym nobliście polskiego pochodzenia? Nie? To koniecznie poszukajcie informacji na jego temat! Ostatnie strony to cztery małe mapy, które pokazują jak zmieniały się granice Polski na przestrzeni wieków, duży rysunek najważniejszego polskiego pałacu, czyli Pałacu Prezydenckiego oraz portrety królów i książąt polskich, które trzeba nie tylko pokolorować, ale i ułożyć w odpowiedniej kolejności. Trudne? Po dokładnym zapoznaniu się z tą kolorowanką nikt nie powinien mieć z tym problemów!
Faktów i ciekawostek nie brakuje. Najważniejsze bitwy, sławni Polacy, pisarze, kompozytorzy. Premierzy i prezydenci, księża, którzy odegrali ważną rolę historyczną. Rycerze, żołnierze, rozwój i ewolucja wojskowości, od koni po czołgi i samoloty, od mieczów po karabiny. Chwile chwały i upadku Polski, zwycięstwo pod Grunwaldem oraz rozbiory. Ta kolorowanka to piękny, choć nietypowy podręcznik do historii. Myślę, że śmiało można ją podarować nawet uczniom starszych klas szkoły podstawowej. Pasjonaci historii będą utrwalać i poszerzać swoją wiedzę. A ci, którym nauka dat przychodzi z trudem, przekonają się, że historia wcale nie jest taka trudna! Przedszkolaki, które dopiero zaczną uczyć się historii zobaczą, że jest to niezwykła podróż, w której nie brakuje ciekawych wydarzeń i niezwykłych postaci. Ja historię lubiłam zawsze, ale patrząc na tę kolorowankę żałuję, że w moich czasach takich nie było;)
 
 
 
 
 

Aż trudno uwierzyć, że tyle informacji może się zmieścić na jednej stronie i, że kolorowanka może być aż tak edukacyjna! A jednak to prawda. Odkąd poznaliśmy tę serię w zasadzie zrezygnowaliśmy z tradycyjnych kolorowanek, cały czas są one w domu, ale Tosia chętniej chwyta za te. Poza tym ich kolorowanie to również szansa na spędzenie czasu z dzieckiem. Świetne połączenie przyjemnego z pożytecznym, ale również budzenie patriotyzmu i promowanie wiedzy historycznej wśród dzieci. Polecam je z pełnym przekonaniem, przetestowałam je na własnym dziecku i z własnym dzieckiem. 


Zamki w Polsce do kolorowania. Z kredkami dookoła Polski
Krzysztof Wiśniewski
ilustracje Joanna Babula
Wydawnictwo Firma Księgarska Olesiejuk, 2016

Historia Polski do kolorowania. Z kredkami podróż w przeszłość
Krzysztof Wiśniewski
ilustracje Joanna Babula
Wydawnictwo Firma Księgarska Olesiejuk, 2016

* A tych, którym kolorowania i historii będzie mało, informuję, że dostępna jest również kolorowanka o Konstytucji 3 Maja!

Komentarze

 1. Bardzo interesujące książeczki,przy których nie tylko można ćwiczyć rękę i doskonalić zdolności artystyczne, ale jeszcze dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy na temat historii naszego państwa. Super sprawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam je! A w zapowiedziach już widziałam kolorowankę o zwierzętach!

   Usuń
 2. Mamy z tej serii Polskę do kolorowania i bardzo ją lubimy. Te książki też wydają się być ciekawe! Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już niebawem będziemy je mieć :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz