Jak to było z Bożym Narodzeniem? Z tych książek można się tego dowiedzieć!

Nie umiem wyobrazić sobie Bożego Narodzenia bez książek. W moim rodzinnym domu po kolacji wigilijnej, a przed wyjściem na Pasterkę każdy siadał w fotelu albo na kanapie i czytał. Uwielbiałam ten moment wyciszenia, uspokojenia. Teraz kultywowanie tradycji jest nieco utrudnione, ale mam nadzieję, że wkrótce uda się do tego wrócić. Kto wie? Może w tym roku poczytam wieczorem którąś ze znalezionych pod choinką książek?
Wcześniej jednak poczytam coś razem z Tosią. Coś o Bożym Narodzeniu. Rok temu opublikowałam na blogu recenzje kilku książek opowiadających historię Bożego Narodzenia. Tę prawdziwą, o Maryi, Józefie i małym Jezusie. Bo choć bardzo lubię historie o Mikołaju, elfach i aniołkach, uwielbiam czytać klimatyczne książki o padającym śniegu. Uważam jednak, że w każdym domu powinna znaleźć się przynajmniej jedna książka opowiadająca o pierwszym Bożym Narodzeniu. 


Ponieważ ja umiaru w kwestii książek nie znam, na jednej książce poprzestać nie mogę i co roku do naszej kolekcji dołącza nowa. Tym razem skusiła nas Opowieść o Bożym Narodzeniu z Wydawnictwa Święty Wojciech. Znamy już Opowieść wielkanocną (KLIK), która towarzyszyła nam wiosną i była pierwszą książką, która w zrozumiały i interesujący dla dzieci sposób przybliżała historię śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Byłam więc pewna, że ta książka również mnie nie zawiedzie. Nie pomyliłam się. 

Opowieść o Bożym Narodzeniu rozpoczyna opis zwiastowania, potem czytamy o podróży Maryi i Józefa do Betlejem, poszukiwaniu przez nich noclegu i wreszcie o narodzinach Jezusa. W książce znalazł się również opis przybycia pasterzy, trzech mędrców. Jest ofiarowanie Jezusa w świątyni. Są sny Józefa i ucieczka do Egiptu. Całość oparta jest na fragmentach Pisma Świętego i to jest jej największa wartość. Do tego pięknie napisana i znakomicie zilustrowana.

 
Wydawnictwo Święty Wojciech przygotowało dla dzieci jeszcze jedną propozycję. To Boże Narodzenie. Książka do kolorowania. Jak łatwo się domyślić jest to zbiór kolorowanek. Obrazki przedstawiają najważniejsze wydarzenia związane z narodzeniem i wczesnym dzieciństwem Jezusa. Od zwiastowania do ucieczki z Egiptu. Na sąsiadujących ze sobą stronach znajdują się, po lewej opis wydarzeń, po prawej - obrazek do kolorowania. Dzięki temu można od razu opowiadać/czytać dziecku o wydarzeniach, które koloruje. To najładniejsza i najlepsza bożonarodzeniowa kolorowanka jaką znalazłam. I sprezentuję ją w tym roku każdemu dziecku, dla którego przygotowuję świąteczną paczkę. 


Nie znam nikogo, kto nie obchodziłby Bożego Narodzenia. Znam jednak wiele osób, które święta obchodzą, ale raczej nie przeżywają. W przypadku tych książek chodzi zdecydowanie o przeżywanie i poznawanie historii narodzin Jezusa. Często narzekamy, że nasze dzieci kojarzą Boże Narodzenie jedynie z prezentami, trochę jest w tym jednak naszej winy. Sami od początku grudnia biegamy po sklepach, kupujemy tony jedzenia i prezentów. Nie mamy czasu na refleksję, a ta w przypadku świąt jest bardzo potrzebna. Opowieść o Bożym Narodzeniu i Boże Narodzenie. Książka do kolorowania na pewno to ułatwią, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Opowieść o Bożym Narodzeniu
Stephanie Jeffs
ilustracje John Haysom
tłumaczenie Katarzyna Brzezińska

Boże Narodzenie. Książka do kolorowania
opracowanie Antonia Jackson
ilustracje Felicity French
tłumaczenie Katarzyna Brzezińska

Wydawnictwo Święty Wojciech, 2017

Komentarze

 1. Połączenie kreatywności z ważnym przekazem i nauką , to lubię!😃

  OdpowiedzUsuń
 2. Połączenie kreatywności z ważnym przekazem i nauką , to lubię!😃

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiałam takie książki jak byłam mała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. My już dzisiaj zaczęłyśmy czytanie książek o tematyce świątecznej. Uwielbiam takie i to nie tylko takie "medialnie kolorowe" ale właśnie te prawdziwe, zwracające uwagę na to co ważne. I o co "tutaj" tak naprawdę chodzi. Piękne książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie "świąteczne" książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudownie, że przygotowałaś takie zestawienie :) Rozglądam się za książkami, które będę mogła czytać córeczkom:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Namówiłaś mnie :) zamówiłam książkę i czekamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie też książki są bardzo ważne :) I masz rację, warto mieć choć jedną o prawdziwym Bożym Narodzeniu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za ten wpis :)

  Nawiasem mówiąc, kiedy słyszę w spotach, że Boże Narodzenie to święta pełne magii, to zastanawiam się, czy autorzy tych reklam wiedzą, jaki jest stosunek Kościoła do praktyk magicznych :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O Bożym Narodzeniu bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne ilustracje, zwłaszcza w tej pierwszej!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz