Miłość i tęsknota... "Ważne rzeczy" (Adamada)

Powinnam dziś opisać tu jakąś piękną książkę o miłości. Coś o zakochanych księżniczkach wzdychających do przystojnych książąt. Bo Walentynki to taki dzień, kiedy wszyscy, na każdym kroku starają się okazywać sobie miłość. Są więc kolejki w kinach, pełne kawiarnie i restauracje, są pluszowe misie i czerwone róże. Są jednak również ludzie, którzy nie obchodzą tego święta, bo nie mają z kim go obchodzić. Bo tej ukochanej osoby już nie ma...


Krzyś i jego mama mają tylko siebie. Mama chłopca musi robić wszystko sama. Łączy pracę z opieką nad synkiem. Jest jej bardzo trudno, widać jak bardzo jest zmęczona, jak bardzo jest przybita. Siedzi smutna i przygarbiona, a obok niej siedzi jej synek. On też jest smutny, on również tęskni za tatą, którego już z nimi nie ma. Kobieta chciałaby uwolnić się od wspomnień, chciałaby zacząć żyć. Właśnie dlatego pewnego dnia bierze do ręki karton i zaczyna pakować do niego kubek do kawy, stare kapcie, kartki z nutami i kapelusz. Wszystkie te rzeczy były zniszczone i bezużyteczne, nie ma taty, nie ma kto z nich korzystać. Dlatego karton wypełniony jego rzeczami zostaje zaniesiony do miasta i zostawiają w sklepie ze starociami. Teraz mogą zacząć żyć na nowo... Jednak po kilku dniach rzeczy wracają. Jak to się stało? Skąd one się wzięły? Dlaczego znowu pojawiły się w domu? Mama zupełnie nie wie, co się dzieje. Kiedy odkryje prawdę będzie bardzo zdziwiona...

Ważne rzeczy to nie jest łatwa książka, ale jest to książka bardzo ważna. Pomoże tym, którzy borykają się z bolesną stratą. Pokaże innym, że nie wszystkie rodziny są pełne, że najczęściej nie jest to kwestia wyboru, ale sprawa zupełnie od człowieka niezależna. Książka Petera Carnavasa uświadamia czytelnikom, że każdy przeżywa ma prawo przeżywać żałobę i rozstanie na własny sposób, ale najważniejsze jest to, żeby szanować przy tym uczucia innych bliskich nam osób. Bo ci, których fizycznie nie ma już z nami, są nadal obecni poprzez wszystko, co po sobie zostawili. Z tatą Krzysia było tak samo.

Wszystkie książki Petera Carnavasa, które mieliśmy okazję przeczytać niosły ze sobą piękne i głębokie przesłanie. Tu jest tak samo. Ale to właśnie Ważne rzeczy najbardziej chwytają za serce, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy odczyta ją zapewne nieco inaczej, bo różne są nasze doświadczenia, ale każdego ta książka skłoni do refleksji i rozmowy z tymi, którzy są nam bliscy. I właśnie w tym tkwi magia i ogromna siła tej pięknej lektury. Ważne rzeczy
Peter Carnavas
tłumaczenie Ewa Chmielewska-Tomczak
ADAMADA, 2018
wiek 4+

 

Komentarze

 1. Brzmi bardzo ciekawie i aż sama bym chciała poznać dokładnie historię wracającego kartonu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie się zapowiada - mojej córce się pewnie spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. koljna ciekawa pozycja tego wydawnictwa, musimy konicznie przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowałaś mnie tą książką. Zapisałam ją sobie. Lubię książki, które są wartościowe i które wnoszą coś do życia nie tylko małych czytelników, ale i do życia dorosłych. Wspaniała propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 6. To musi być naprawdę bolesne doświadczenie - stracić kogoś tak bliskiego sercu :( Pewnie nie byłaby to lekka lektura - ale na pewno bardzo ważna. Myślę, że trzeba rozmawiać z dziećmi na każdy temat, nawet jeśli nie jest przyjemny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę mało do czytania dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czuje, że wzruszyłabym się przy lekturze... zapisuję tytuł.
  www.szegducha.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. brzmi intrygująco! do przeczytania jeszcze w te nasze długie zimowe wieczory! klaudia j

  OdpowiedzUsuń
 10. Mamy sporo ciekawych książek z Adamady. Uwielbiam to wydawnictwo. Sporo właśnie o emocjach

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książki też są potrzebne, aby dzieci mogły zrozumieć i negatywne emocje. W każdym razie tak to opisałaś, że zrobiło mi się smutno, ale rozumiem przekaz autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że są takie książki pomagające dzieciom zrozumieć trudne, bolesne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Urzekły mnie ilustracje! Ale jestem zachwycona tym, że świat książek jest tak bogaty w takie pozycje, ułatwiające zrozumienie i pogodzenie się z bardzo ważnymi tematy towarzyszącymi nam i naszym dzieciom w życiu codziennym.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka zapowiada się ciekawie... taka książeczka pomaga zrozumieć dzieciom świat, i to że nie zawsze jest kolorowo i wesoło.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz