"Mitologia. Przygody słowiańskich bogów" (ART Egmont)

Niektóre książki dla dzieci wybieram nie do końca wierząc, że spodobają się Tosi. Wiem jednak, że są to pozycje na tyle wartościowe, że powinniśmy mieć je w swojej biblioteczce. Znam Tosię na tyle, że mogę mieć pewność, że daje książkom drugą szansę i nawet po te, które początkowo odrzuciła w końcu sięga. Ta książka na drugą szansę czekać nie musi, bo Mitologia. Przygody słowiańskich bogów to miłość od pierwszego wejrzenia!


Mitologię grecką i rzymską znamy wszyscy. Może nie potrafimy, bez dłuższego zastanowienia, przypisać bogom ich funkcji, ale same imiona znamy doskonale. Uczyliśmy się tego w szkole i sporo pamiętamy do dziś. Znacznie gorzej wygląda nasza znajomość rodzimej mitologii. O bogach słowiańskich nie wiemy nic albo wiemy bardzo niewiele. Czas to zmienić. Z pomocą przychodzi nam nowość z serii ART Egmont autorstwa Melanii Kapelusz. Znajdziemy tu pięć historii:


 • Mit o stworzeniu świata
 • Mit o stworzeniu człowieka
 • Boski pojedynek
 • Boski koń z Arkony
 • Drzewo świata
Wszystkie one opowiadają o słowiańskich bogach i ich przygodach. Ich bohaterami są między innymi Perun ("gromowładny bóg żywiołów"), Weles ("bóg królestwa podziemnego"), Swarożyc (bóg ognia ziemskiego i kowalstwa). Jak możecie wywnioskować z tytułów kolejnych rozdziałów, przeczytamy w tej książce między innymi o tym, jak z garstki piasku, który Weles przyniósł z dna morskiego, powstał świat, jak to się stało, że na świecie, w którym żyli bogowie pojawił się człowiek. Poznamy bardzo wyjątkowego konia i równie wyjątkowe drzewo. Będą powody do uśmiechu, refleksji, niektóre historie wzbudzą nawet złość.


Historie są bardzo różnorodne, ale wszystkie są równie interesujące. Czyta się tę książkę błyskawicznie i z ogromną przyjemnością. Melania Kapelusz w bardzo interesujący dla młodych czytelników sposób przedstawiła mitologiczne historie. Warto je poznać, bo dotyczą rejonów bardzo nam bliskich. Tę książkę trzeba poznać z jeszcze jednego powodu. Często pokazuję Wam tu książki, które określam jako "dopracowane w najdrobniejszych szczegółach". Ta również taka jest. Wystarczy jeden rzut oka na ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło i już wiemy, że trzymamy w rękach absolutny graficzny majstersztyk! Nie ma w tej książce dwóch podobnych do siebie stron. Każda jest inna, wszystkie są zachwycające. Lepszych ilustracji do tej książki nie potrafię sobie wyobrazić. Nie potrafię również wyobrazić sobie ciekawszej książki o słowiańskich mitach. Ta jest doskonała!

Mitologia. Przygody słowiańskich bogów
Melania Kapelusz
ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło
ART Egmont, 2018

Komentarze

 1. Moje dzieci nigdy nie przepadały za mitami.Wolałaby bajki i basnie. Jednak dobrze wiedzieć, ze sa tak wyszukane pozycje w tym temacie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książka, widziałam ją w jakiejś księgarni. Żałuję, że nie kupiłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy tę książkę. Bardzo mi się podobała. Synek natomiast wykorzystywał na maksa szablon drzewa i malował go w przeróżnych kolorach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka, muszę sama ją przeczytać ��

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo poznawcza lektura, i to nie tylko dla małych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka dla dużych i małych czytelników, pomysł na prezent. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa propozycja, aż żałuję, że nie mam żadnego małego dzieciaczka, któremu mogłabym kupić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie będziemy zasiadać do tej książki

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nigdy nie przepadalam za mitologią - ale prawda jest taka, że prędzej czy póżniej każde dziecko będzie musiało się z nią zmierzyć ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz