Nasz patronat: "Wesoła wędrówka przez jednakie słówka" (Wydawnictwo Alegoria)

Czekałam na dzień, w którym Tosia nauczy się czytać. Ot, taki powód do dumy, że moja trzylatka (ewentualnie czterolatka) umie czytać. Usłyszałam wtedy o czytaniu globalnym i próbowałam zachęcić do niego Tosię. Ona jednak zupełnie nie miała na to ochoty, lubiła, kiedy jej się czytało i sprawiała wrażenie, jakby umiejętność samodzielnego składania liter nie była jej do niczego potrzebna. Porzuciłam więc pomysł, żeby nauczyć ją czytać szybciej, niż będzie na to gotowa. Dopiero jako pięciolatka zainteresowała się czytaniem.


Sięgnęłam wtedy po dostępne materiały związane z czytaniem globalnym. Korzystałam z tego, co miałyśmy w domu. Do większych zakupów zniechęcała mnie cena materiałów, nie wiedziałam jak długo będą nam potrzebne, a wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet ponad stu złotych średnio mi się uśmiechał. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie miałam pewności, jak długo metoda globalna będzie nam potrzebna. Nie kupiłam niczego więcej, bo wtedy nie była dostępna jeszcze seria książek Wesoła wędrówka przez jednakie słówka. Są to dwie niedługie, nieduże i niedrogie książeczki przygotowane przez wydawnictwo Alegoria. W każdej z nich zestawiono ze sobą homonimy, czyli wyrazy, które wyglądają i brzmią tak samo, ale mają różne znaczenie. Znajdziemy tu więc golf, który może być swetrem, sportem i marką samochodu. Jest pióro ptasie i pióro, które służy do pisania. Bałwan lepiony ze śniegu i bałwan na morskich falach. Takich par i trójek wyrazów jest w tych książeczkach znacznie więcej. Każde ze słów zostało uzupełnione dużym i kolorowym obrazkiem. Duży i wyraźny jest również napis, dzięki temu dzieci szybko i łatwo będą mogły zapamiętać wygląd wyrazu oraz jego znacznie. A oto przecież w metodzie globalnej chodzi.
Dla kogo jest ta książka? Na pewno dla rodziców, którzy chcą żeby ich dzieci zrobiły pierwszy krok w świat samodzielnego czytania. Jeśli Wasze dziecko zaczyna przejawiać zainteresowanie literami i tym, jak powstają z nich wyrazy, możecie śmiało te książeczki kupić. Czegoś na pewno się nauczą, bo Wesoła wędrówka przez jednakie słówka to książka nie tylko do nauki, ale również do oglądania. Kolorowe ilustracje wpadną w oko i spodobają się nawet najmniejszym dzieciom. Ot, idealna realizacja postulatów, żeby łączyć przyjemne z pożytecznym i łączyć zabawę z nauką.

Wesoła wędrówka przez jednakie słówka
Maria Trojanowicz-Kasprzak
ilustracje Anna Jamrożkiewicz
Wydawnictwo Alegoria, 2018


http://www.wydawnictwo-alegoria.pl/

Komentarze

 1. Gratuluje patronatu!
  Moja córka nauczyła się czytać...ot tak, po prostu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Joanna Skrzypek22 sierpnia 2018 10:03

  Przed nami nauka czytania także ten wpis jest dla mnie bardzo pomocny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No powiem Ci, że jestem zaskoczona! Świetny pomysł na naukę czytania!

  OdpowiedzUsuń
 4. My mamy jeszcze dużo czasu na nauke czytania ale książeczka bardzo fajna i pomocna

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tego wydawnictwa, a widzę że warto wiedzieć. U nas jeszcze jako takiego zainteresowania czytaniem nie ma, ale może się to niebawem zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Korzystamy z podobnych pomocy innej firmy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. My tez probowalismy wczesniej czytania globalnego , ale Babel nie mogl sie na nim skupic i byl srednio zainteresowany. Teraz zaczynamy zabawe z metoda sylabowa - i wydaje mi sie, ze bardziej mu ona odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 8. U nas długo był problem z nauką czytania, aż nagle synowi coś przeskoczyło i poszło płynnie :)
  Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzieci uczą się najlepiej wtedy, kiedy przychodzi na to ,,ich" czas.
  Popychanie naszego Synka do czegoś nie daje szczególnych rezultatow. On po prostu, gdy przychodzi pora, to z dnia na dzień nadrabia ,,zaległości". Nigdy nie byłam zwolenniczką uczenia 2, 3 latkow czytania.... I nie będę. Dzieci w takim wieku powinny się bawić i ćwiczyć motorykę małą i dużą.

  Pomoce wyglądają ciekawie. Z pewnością świetnie sprawspr się w terapiach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz