"Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważych młodych kobietach" (Wydawnictwo TADAM)

Od wieków dzieci wychowują się słuchając baśni. To one pokazują im różnice między dobrem a złem. Ich bohaterowie mogą stać się dla czytelników wzorem do naśladowania albo (przeciwnie) jaskrawym przykładem tego, jak zachowywać się nie można. Baśnie bawią, uczą, często również przerażają. Nie brakuje w nich zbrodni i krwawych scen. Pewnie dlatego wielu rodziców przestaje je czytać swoim dzieciom. Jakby sami zapomnieli o tym, że wychowali się na takich historiach i w czasach dzieciństwa patrzyli na nie zupełnie inaczej. Na szczęście wydawnictwa nie rezygnują z wydawania baśni i dzięki ich staraniom możemy cieszyć się historiami, których wcześniej nie mieliśmy okazji poznać.


Ostatnio taką szansę dało nam Wydawnictwo TADAM, które wydało książkę Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach. W tym pięknie wydanym zbiorze znajdziemy siedem niezwykłych historii. Każda z nich powstała wiele lat temu, dziś powracają opowiedziane na nowo przez Kate Forsyth. Myślę, że nie znacie żadnej z nich, choć niemal w każdej odnajdziecie wątki znane z innych baśni. Na przykład tytułowa Mądra Wasylisa bardzo mocno nawiązuje do historii Kopciuszka, zaś w Śpiewającym, szybującym skowronku znajdziemy wątki, które znamy z Pięknej i Bestii. Nie ma jednak mowy o kopiowaniu wątków i motywów. Każda z baśni, które znalazły się w tej książce, powstała bardzo dawno temu. Dla przykładu Najpierw żona dla mnie, a potem dla ciebie to dziewiętnastowieczna baśń norweska, a Tęczowy Królewicz po raz pierwszy spisany został w 1719 roku. 


A o czym opowiadają te baśnie? Najlepiej sugeruje to tytuł całego zbioru. Są to historie odważnych i mądrych kobiet. Próżno tu szukać eterycznych księżniczek czekających na księcia. Tu znaleźć można dziewczęta, które wyruszają w samotną podróż, które stawiają czoła złu, a swoją mądrością pokonują dużo silniejszych od siebie przeciwników. Jak główna bohaterka Skradzionego dziecka, która dzięki mądrości i odwadze odzyskuje swoje dziecko, które zostało zabrane przez złe wróżki. Albo jak dzielna Orzeszkowa Kasia, która uratowała swoją przyrodnią siostrę, na którą macocha rzuciła zły czar. Każda z bohaterek tych baśni jest wyjątkowa. Każda może stać się wzorem do naśladowania. Każda pokazuje jak wielka siła drzemie w kobietach. 


Wszystkie opowieści, które znajdziecie w tej książce to baśnie doskonałe. Pięknie napisane, pełne niezwykłych bohaterów i magicznych wydarzeń. Nie brakuje w nich wątków związanych z walką dobra i zła. Autorka nie pominęła również nieco bardziej drastycznych i krwawych wydarzeń. Takie po prostu są baśnie. Nieco mniej z baśniowymi opowieściami kojarzą się ilustracje. Mimo to nie wyobrażam sobie, żeby tę książkę mogło zdobić coś innego, niż te piękne fotograficzne kolaże Loreny Carrington. Każdy z nich niesamowicie działa na wyobraźnię! 


Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią czytać baśnie i, którym baśni cały czas mało. Ta, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, książka spodoba się każdemu, kto lubi piękne książki. Mnie, oprócz niezwykłych opowieści i wyjątkowych ilustracji, zachwyciły również komentarze, które znalazły się przed i po każdej baśni. W tych poprzedzających opowieść przeczytamy o genezie powstania danej historii, jej autorach i kraju pochodzenia. Najciekawsze są jednak te na końcu, tam o swoich wrażeniach opowiadają autorki. W tym miejscu zdradzają, co je w tych historiach zainspirowało, zachwyciło. Zdradzają również sekrety swojego warsztatu. Te fragmenty są równie ciekawe, co same baśnie.


Dużo mówi się o kobietach, coraz częściej oddaje się im głos i ich głosu się słucha. Ta książka doskonale wpisuje się w tę tendencję, bo pokazuje baśniowe bohaterki z zupełnie innej strony. Warto poznać ich, do tej pory mniej znane, literackie wcielenie. I to nie tylko z okazji Dnia Kobiet, ta książka to doskonała lektura na każdy dzień roku.
Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach
Kate Forsyth
ilustracje Lorena Carrigton
tłumaczenie Wojciech Górnaś
Wydawnictwo TADAM 2019
wiek 7+


Komentarze

 1. Mam ten tytuł. Lektura jeszcze przede mną,ale książkę przejrzałam i zapowiada się tajemniczo, intrygująco i ciekawie. Po recenzji mam ochotę zabrać się za nią już dzisiaj 😁

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubimy baśnie. Widzę te propozycje w naszej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 3. modny i chwytliwy temat. Sam fakt tego, ze to baśnia skłania mnie do tej pozycji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo pierwszy raz widzę i słyszę o tej książce. Zapowiada się bardzo dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Baśnie doskonałe? Lubimy takie historie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwłaszcza w marcu ciekawie jest zajrzeć do takich publikacji. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne grafiki. Cudna książka. Zapisuje tytuł. Jak będę jechała do chrześnicy będę miała prezent. Muszę dla niej ją kupić

  OdpowiedzUsuń
 8. Silne kobiety to temat ktory warto poruszać nie tylko w marcu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna książka, na pewno odpowiednia dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mam tej pozycji. Chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ooo nie to kolejna książka którą przez Ciebie musimy mieć

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow. Uwielbiam baśnie, a w takim wydaniu zapewne są doskonałe. Z przyjemnością ogromną sięgnę po tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z baśni czytam teraz Szeherezadę - może pożniej chwycę tą którą polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przyznam że z chęcią bym sama wciągnęła tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety, gdy się nie ma małych dzieci, to i bajki nie cieszą...
  Ale recenzja jest konkretna i z polotem.
  Serdeczności od Kasi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie bajki, to baśnie. A te na równi cieszą i dorosłych, i dzieci :)

   Usuń
 16. Baśnie uwielbiałam będąc dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Prezentuje się bardzo ciekawie, nie wiele mam baśni w swoich zbiorach więc ten tytuł bardzo mnie ciekawi. Kto wie, być może wkrótce zagości w naszej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz