"Woodwalkers" (Wydawnictwo IBIS)

Tak naprawdę mogłyby to być zwyczajne powieści dla młodzieży. Wszystko dzieje się w szkole, w środowisku nastoletnich uczniów, którzy, jak wszyscy w ich wieku, uczą się, przyjaźnią, kłócą i realizują swoje pasje. Ci mogliby być właśnie takimi uczniami, gdyby nie jeden, bardzo znaczący szczegół. Wszyscy uczniowie Cleawater High są przemieńcami, inaczej nazywanymi woodwalkers, czyli zwierzętami, które potrafią zmieniać się w ludzi.


Jednym z woodwalkers jest Carag, główny bohater serii książek Katji Brandis. Wychowywał się w lesie, gdzie żył jako puma razem z matką i starszą siostrą. Kiedy dzieci trochę podrosły matka zaczęła je zabierać ze sobą do miasta. Tam Carag i Mia mogli zobaczyć jak żyją ludzie. Każda taka wyprawa była dla nich bardzo emocjonująca, a jednocześnie bardzo stresująca i niebezpieczna. Na przykład podczas jednej z nich Mia rzuciła się na stoisko mięsne w supermarkecie, a cała rodzina, zamiast cieszyć się czasem wśród ludzi, musiała w pośpiechu uciekać. Jednak Caragowi bycie człowiekiem spodobało się do tego stopnia, że postanowił przybrać ludzką postać na stałe. Opuścił swoich bliskich i zamieszkał z rodziną Ralstonów. Ludzie, którzy od tej pory mieli się nim opiekować nie znali jego przeszłości. Dla nich był tajemniczym chłopcem, który pewnego dnia wyszedł z lasu. Sam Carag mówił niewiele, więc Ralstonowie uznali, że chłopak stracił pamięć. Głęboko jednak wierzyli, że uda mu się ją kiedyś odzyskać. Chłopak nie wyprowadzał ich z błędu, raczej cieszył się możliwością życia wśród ludzi. Z Ralstonami miał się jednak niedługo rozstać. Wszystko miało związek z wizytą Andrew Millinga, który złożył chłopakowi bardzo interesującą propozycję. Carag miał opuścić rodzinę, która go przygarnęła i przenieść się do szkoły dla przemieńców. Chłopak wiedział, że to dla niego szansa, dlatego wytrwale przekonywał Ralstonów. I udało  się, po niedługim czasie, Carag stał się uczniem Cleawater High. Dwa pierwsze tomy przygód chłopaka to opowieść o jego pierwszych szkolnych perypetiach. Nie chcę Wam zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale uchylę rąbka tajemnicy. Szkoła, na pierwszy rzut oka, wydaje się całkowicie zwyczajna. "Normalne" przedmioty uzupełniają jednak takie, które ściśle wiążą się ze światem woodwalkers. Pewne różnice dostrzec można również na szkolnych korytarzach. Bo czy wyobrażacie sobie, żeby w polskiej szkole któryś z uczniów nagle zmienił się na przykład w bizona? W Cleawater High takie rzeczy się zdarzają i nikogo specjalnie nie dziwią. Ale uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko w szkole, regularnie dostają zadania, które muszą wykonać w świecie ludzi. Czy to na pewno jest dla nich bezpieczne? Nie do końca. Zwłaszcza dla tych, których inni uznają za wrogów. Taki "przemieńcem" okazuje się Carag. Ktoś, komu do tej pory bardzo ufał czyha na jego życie. Dlaczego? Jeśli chłopak chce wyjść z tego cało, musi być szybszy i sprytniejszy od swojego wroga.


Czytanie książek dla dzieci, a potem pisanie o nich, ma pewną ogromną zaletę, o której coraz częściej myślę. Otworzyłam się na czytanie zupełnie innych książek. Nigdy na przykład nie czytałam kryminałów. Nie interesowała mnie również fantastyka. Obecnie odkrywam te gatunki literackie w sferze książek dla młodych czytelników. Seria "Woodwalkers" to kolejny etap poznawania literatury fantasy. Moim ulubionym gatunkiem na pewno się nie stanie, ale nie żałuję ani minuty spędzonej w towarzystwie tych książek. I myślę, że podobnie podejdą do tych książek ich właściwi, czyli nastoletni adresaci. Znajdą w tych książkach emocjonującą historię, ciekawych bohaterów i przygody, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Bardzo podoba mi się to, że bohaterowie, mimo swoich nadprzyrodzonych umiejętności, bardzo przypominają potencjalnych czytelników. Dzięki temu młodzi czytelnicy odnajdą w książce swoje problemy i przemyślenia. To w przypadku literatury dla młodych bardzo istotne, więc te książki mogę im polecić z czystym sumieniem. Jestem przekonana, że im się spodobają i razem będziemy czekać na ukazanie się kolejnej, trzeciej już części serii "Woodwalkers".seria "Woodwalkers"
tom 1 Przemiana Caraga
tom 2 Niebezpieczna przyjaźń
Katja Brandis
ilustracje Claudia Carls
tłumaczenie Irena Dębek
Wydawnictwo IBIS 2018

Komentarze

 1. Bardzo lubię książki, które zawierają w sobie problematykę naszej codzienności. Choć z tego typu literatury wyrosłam, tak chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam fantastykę, ten gatunek dla młodzieży jest mi trochę bardziej obcy, ale widzę, że są jeszcze ciekawe tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja dla młodzieży. Znam kogoś, kogo na pewno zainteresuje tego typu tematyka. A później ja też pożyczę, bo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się czy,y to już czas, żeby podarować taka książkę mojemu synowi, czy 9-latek się nie znudzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby dla nastolatków, ale chętnie bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyka dla młodzieży zaczyna mieć coraz ciekawsze tytuły. Przyznam, że czasami lepiej się przy niej bawię niż przy fantastyce dla starszego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znamy tych książek.
  Ciekawe czy przypadłyby nam do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyka to zdecydowanie nie moje klimaty ale przyznaję, że po Twojej recenzji chętnie bym sięgnęła po tą pozycję. Mimo ze z okresu nastoletnjejgo dawno wyroslam lubię takie "lżejsze" książki czytać na wakacyjnym leżaku

  OdpowiedzUsuń
 9. Od zawsze kochałam fantastykę. Może w przyszłości tego typu książki spodobają się też moim dzieciom.
  A tak jeszcze dla pośmiania się: zamiast Woodwalkers przeczytałam Whitewalkers.;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie spotkałam się z nimi. Mam wrażenie, że jeszcze chwilkę na moją Ami poczekają.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tez nie znam tej książki. Ciekawe jak by mi sie ją czytało.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz