"Papiernik. Targowisko opowieści" (Wydawnictwo TADAM)

Są takie książki, które zachwycają każdym słowem. Wszystkie zdania chwytają ze serce i sprawiają, że czytelnik chce czytać i czytać. Wracać kilkukrotnie do zdań już przeczytanych, zachwycając się talentem autora, który tę znakomicie napisaną historię czytelnikom dał. Jedną z takich książek był Papiernik Rocha Urbaniaka (KLIK). Książka była dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Jej autor, pisarz i malarz (a może powinnam tę kolejność odwrócić i napisać malarz i pisarz) razem z wydawnictwem TADAM stworzył książkę tak wyjątkową, że szybko została przez nas jednogłośnie uznana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych książek dla dzieci.
 
Minął rok, a Roch Urbaniak po raz drugi zaprosił nas na spotkanie z Papiernikiem. Tym, którzy tej historii być może nie znają, wspomnę, że Papiernik jest człowiekiem, który zbiera opowieści. Każdego dnia wysyła on w świat setki papierowych ptaków, a potem czeka aż wrócą one z opowieściami. Co dwa lata rusza z nimi na Targowisko Opowieści, gdzie czekają na nie inni. Są wśród nich pisarze, trubadurzy i wróżbici. To oni kupują opowieści od Papiernika i tworzą z nich historie, które potem trafiają do nas. 


Do tej pory byliśmy przekonani, że na świecie jest tylko jeden papiernik, że na Targowisku Opowieści nie ma nikogo innego, kto parałby się podobnym zajęciem. Jak się okazuje już na pierwszych stronach nowej książki Rocha Urbaniaka, byliśmy w błędzie. Bo papierników jest wielu i każdy z nich ma na Targowisku Opowieści swój stragan. Papiernik, którego mieliśmy okazję już poznać, zabiera nas na Targowisko Opowieści, pozwala odetchnąć jego niezwykłą atmosferą i cieszyć się opowieściami, które są na nim obecne. Dzięki temu poznajemy historię komandora Kala, który chcąc pozostać największym kosmonautą świata, postanowił zbadać czarną dziurę i historię Inuity Iglika, opiekuna reniferów, który oprócz swojego zwyczajnego zajęcia, miał jeszcze jedną pasję. Uwielbiał wymyślać opowieści. Podobnych historii jest w książce wiele, każda ma swoich niezwykłych bohaterów, każda zabiera czytelnika w wyjątkową podróż. Podróż w świat marzeń, wyobrażeń. Wrócicie z niej na pewno odmienieni i zachwyceni. I jestem przekonana, że będzie to jedna z najbardziej wyjątkowych podróży w Waszym życiu.

Talent Rocha Urbaniaka doceniłam już przy okazji pierwszego tomu Papiernika. Teraz zachwycił mnie po raz kolejny, a jego talent pisarski zawładnął moim sercem. Do niektórych zdań kilkukrotnie wracałam. Czytanie ich sprawiło mi niezwykłą przyjemność. Tosia słuchała ich z zapartym tchem, przenosząc się dzięki nim do krainy marzeń. Papiernik rozwija wyobraźnię najmłodszych. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników baśni. A jeśli już o baśniach mowa, to jest w tej książce jeszcze coś, czego w zbiorze pełnym tego typu historii zabraknąć nie może. Mam na myśli oczywiście ilustracje. Choć słowo "ilustracje" nie oddaje tego, z czym mamy tu do czynienia. Prace Rocha Urbaniaka to obrazy. Prawdziwe dzieła sztuki, które także opowiadają historie i, które doskonale funkcjonowałyby także bez tekstu. Nie rozdzielajcie ich jednak, zachwyćcie się zarówno opowieściami Papiernika, jak i obrazami Rocha Urbaniaka. Nie zawiedziecie się. Nie będziecie mogli wyjść z zachwytu, bo takich książek jest naprawdę niewiele!

Papiernik. Targowisko opowieści
Roch Urbaniak
Wydawnictwo TADAM 2019

 

Komentarze

 1. Cóż za piękne wydanie... aż mam ochotę zakupić tę książkę tylko ze względu na oprawę graficzną. Ale jak widać, treść też intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka baśń dla dorosłych, uwielbiam! Chętnie przeczytam i obejrzę ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam szczerze, że zaciekawiłaś mnie tą propozycją :) Wygląda ładnie i ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po raz kolejny polecasz książkę, którą wiem, że muszę przeczytać :) Najpierw sama, a potem z moim synem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, mam, też się zachwyciłam i po prostu nie mogłam jej nie kupić. Moje dziecko niestety podeszło do niej raczej chłodno, ale może jeszcze doceni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jej, Twoja recenzja mnie zachwyciła, a co dopiero książka. Z pewnością się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka jest taka piękna, że chyba zaopatrzę się w nią sama dla siebie, mimo że to nie ta kategoria wiekowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie się prezentuje ta książka 😍

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz