"Śmieci" (Wydawnictwo Babaryba)

Śmieci w naszym domu najczęściej wyrzuca mąż. Ja robię to zdecydowanie rzadziej, ale kiedy już w końcu pójdę, zawsze wracam z ciekawymi obserwacjami i pewnie jakimś siwym włosem więcej. Nad tym co trafia do naszych osiedlowych śmietników zawsze załamuję ręce. Okazuje się bowiem, że ludzie wyrzucają wszystko i niespecjalnie zastanawiają się nad tym, gdzie powinni to wyrzucić i, czy może nie mogliby dać temu drugiego życia. Z przerażeniem obserwuję całe kanapy stojące tygodniami przed wiatą śmietnikową, spleśniały chleb zawieszony na drzwiach tej samej wiaty i puszki po farbie wrzucone do pojemnika na makulaturę. Co kieruje tymi ludźmi? Nie wiem i pewnie Wy też nie wiecie. Pewne wydaje się jednak to, że powinniśmy jak najwcześniej rozpoczynać proces edukacyjny. Może dzięki temu nasze dzieci będą mądrzejsze, bardziej myślące i sprawią, że świat będzie lepszy i czystszy. Jak tego dokonać?


Pierwszym krokiem powinien być nasz przykład. Powinniśmy dawać dzieciom każdego dnia wzór do naśladowania także w kwestii dbania o naszą planetę. Żeby to jednak robić musimy mieć pełną świadomość tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. Śmieci, którego każdego dnia, często bezmyślnie, wyrzucamy na pewno naszemu światu nie służą. Wpływają negatywnie nie tylko na wygląd miejsc, w których żyjemy, ale i na stan naszej planety. Wyrzucamy rzeczy, które są nam niepotrzebne. Takie, które zostały zużyte, które się zepsuły albo nie są nam już potrzebne. Wyrzucamy szybko i chętnie. Z tego powodu równie szybko rosną wokół nas góry śmieci. One właśnie stały się bohaterem książki wydanej przez Babarybę. Mali czytelnicy dowiedzą się z niej, czym są śmieci, skąd się biorą i jak możemy sobie z nimi radzić. Autorzy opowiadają o recyklingu, konieczności segregowania odpadów i podsuwają pomysły na wykorzystanie rzeczy, które wcześniej mogły wydawać nam się niepotrzebne. Znajdziecie tu więc pomysł na zrobienie zabawek ze zniszczonych ubrań i na stworzenie dywanika z pociętych resztek materiałów. Ta książka to jednak nie tylko zabawne i pomysłowe historyjki o recyklingu. To również smutna wizja świata, o który coraz mniej dbamy. 


Czy Śmieci warto przeczytać? To pytanie w ogóle nie powinno paść. Śmieci przeczytać trzeba. Wielu ta książka na pewno otworzy oczy na sprawy, z których być może wcześniej nie zdawali sobie sprawy i, o których może nigdy wcześniej nie myśleli. To może sprawić, że niektóre decyzje będziemy podejmować wolniej i z większą rozwagą. Nie weźmiemy kolejnej plastikowej torby, nie wyrzucimy zepsutej rzeczy, tylko spróbujemy ją naprawić. Może po przeczytaniu tej książki ktoś przestanie prosić w restauracjach o plastikowe słomki i zacznie wybierać napoje w szklanych butelkach. Mało? Małymi krokami możemy dojść do rzeczy wielkich. Książka Śmieci może być przewodnikiem na drodze do zmieniania naszego życia i zmieniania świata. Dobre postanowienie na nowy rok? Moim zdaniem doskonałe!


Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!
Gerda Raidt
tłumaczenie Katarzyna Łakomik
BABARYBA 2019


Komentarze

 1. Bardzo ciekawa książeczka. Taką to i często dorośli powinni czytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa, edukacyjna pozycja. Świetnie bo można łączyć przyjemne z pożytecznym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja, dzięki za polecenie. Jakoś do tej pory nie wpadały mi w ręce książki tego wydawnictwa. Musze się mu przyjrzeć

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że przyda się nie tylko dzieciom, ale i wielu dorosłym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka dla każdego by zwiększać świadomość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A to jest bardzo ciekawa propozycja edukacyjna. I to nie tylko dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się podoba ta książka. Warto edukować najmłodszych, a także czasem ich rodziców. Inaczej utoniemy w śmieciach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też widzę, że ludzie maja ogromny problem z segregacja śmieci. Taka książka to coś nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tez mamy tą książeczka i całkiem fajny pomysł, bo temat kontrowersyjny dla wielu. Jednak warto edukować o tym od małego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że to bardzo wartościowa lektura. Każdemu przyda się takie postanowienie.

  OdpowiedzUsuń
 11. W poradach dla kobiet widziałam artykuł o tym, że książeczki dla dzieci są bardzo wartościowe. Buduje się więź między dzieckiem a rodzicem, a dodatkowo dziecko uczy się nowych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz