Dwie piękne kolorowe książki (nie tylko) na wiosnę!

Na świecie zapanowała wiosna. Poczyna sobie coraz odważniej, jest piękna, słoneczna i ciepła. A my nie możemy się nią cieszyć. Muszą nam wystarczyć krótkie spacery po najbliższej okolicy. Szczęśliwi posiadacze ogrodów i balkonów mogą spędzać w nich tyle czasu ile chcą. Tym, którzy ich nie mają jest na pewno trudniej niż innym. Takiej wiosny nie przeżywaliśmy jeszcze nigdy. Nie możemy z niej czerpać pełnymi garściami, bo choć na zewnątrz kolorów nie brakuje, to o radość jest bardzo trudno. Będę próbowała dziś poprawić Wasze samopoczucie.

Moją uwagę od razu zwróciły piękne kolorowe okładki. Wyglądają jak namalowane farbami i na pewno spodobają się dzieciom, czyli właściwym adresatom tych książek. A historie? Te również powinny przypaść im do gustu. Są zabawne i interesujące, a mali czytelnicy mogą w bohaterach rozpoznać siebie.


Bohaterka książki Jestem dziewczyną jest przez otoczenie uznawana za chłopca. Wszystko dlatego, że nie spełnia oczekiwań osób, które spotyka na swojej drodze. Chcą, żeby dziewczynka była słodka i grzeczna. Nie powinna skakać do wody ani szybko jeździć na hulajnodze. Powinna czytać książki o księżniczkach i zachowywać się cicho. Ona jednak taka nie jest. Robi to na co ma ochotę. Gra na perkusji, potrafi zrobić niezły bałagan i chętnie bierze udział w wyścigach. Nie patrzy na to, co robić powinna. Robi to, co chce. Niestety, z tego powodu bardzo często jest nazywana chłopcem. Bardzo jej to przeszkadza, bo przecież jest i czuje się dziewczynką. I doskonale wie, że kluczem do tego, żeby być naprawdę szczęśliwym, jest robienie tego, co sprawia jej przyjemność. 

Bohaterce drugiej książki Yasmeen Ismail największą radość sprawia robienie niczego. Zawsze, kiedy ktoś pyta ją o to, co w danej chwili robi, odpowiada, że nic. Prawda jest jednak zupełnie inna, bo robienie niczego to nieustanna podróż po świecie wyobraźni. Wtedy jeździ na zebrach, spotyka słonie, wspina się na wysokie wieże i ucieka przed wielkoludami. Nigdy się nie nudzi, zawsze robi rzeczy niezwykłe. Jej niczym nieograniczona wyobraźnia, to wielki dar, z którego bohaterka książki Nic! czerpie pełnymi garściami. A mali czytelnicy powinni brać z niej przykład.

Oczarowały nas te książki. Ich przesłanie od razu trafiło prosto do naszych serc i umysłów. Cudowne ilustracje zawładnęły naszą wyobraźnią. Umiliły nam czas spędzany w domu, zachęciły do odbywania wymarzonych podróży, w których jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. O innych teraz nawet nie marzymy, ale książki Yasmeen Ismail zdecydowanie poprawiły nam humor i przywróciły wiarę w lepsze jutro. Bo skoro bohaterowie tych książek mogą wszystko, to my niedługo również będziemy mogli!

Jestem dziewczyną
Nic!
Yasmeen Ismail
tłumaczenie Katarzyna Biegańska
Wydawnictwo TADAM 2020

 

Komentarze

 1. Pamiętam, jak często moja mama zwracała mi uwagę, że nic nie robię tylko czytam książki, a ja właśnie wtedy kształtowałam wyobraźnię, poznawałam świat, uczyłam się emocji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki są ważne w życiu dzieci, ponieważ pozwalają im zrozumieć złożoność naszego świata i kultury.

  OdpowiedzUsuń
 3. a co to za cudo <3 jak dobrze, że można u Ciebie znaleźć takie perełki, zakochałam się <3

  OdpowiedzUsuń
 4. O jakie pięknie wydane książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie przepiękne ilustracje, zachęcają dzieci które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu, aby po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem Ci, że piękne są piękne, takie malowane farbą jakby od niechcenia :-) Moim dzieciom by się spodobały.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne te pozycje. Ilustracje bardzo w stylu moich dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz