"Wirus i inne drobne ustrojstwa" (Wydawnictwo Publicat)

Myślę, że słowo "wirus" ma szansę zdobyć główne nagrody we wszystkich konkursach na najpopularniejsze słowo 2020 roku. Cały świat wymawia je we wszystkich formach gramatycznych. My również. Do tej pory mówiliśmy o wirusach komputerowych i czasem o wirusie grypy. O innych raczej milczeliśmy. Aż do pierwszej połowy tego roku.


Właśnie wtedy pewien wirus wtargnął w życie ludzi na całym świecie. Brutalnie, bez ostrzeżenia. Nikt go nie zapraszał, nikt na niego nie czekał. On zdawał się tym nie przejmować i wywrócił do góry nogami życie nas wszystkich. Od wiosny żyjemy inaczej, z wirusem na karku. Uczymy się żyć według nowych zasad. Idzie nam to bardzo różnie, więc słowo "wirus" nadal odmieniamy przez wszystkie przypadki. Słyszą o nim również nasze dzieci. Słyszą i pytają, bo niewiele z tego wszystkiego rozumieją.
Tosia na ich tle nie jest wyjątkiem. Jako dziecko, które choruje bardzo mało, o chorobach wie niewiele. Nie dotykają jej bezpośrednio, więc niespecjalnie się nimi interesowała. Do czasu, kiedy codziennie, przez kilkanaście godzin dochodziły do niej informacje na temat tajemniczego wirusa. Do czasu, kiedy ten wirus zmienił jej życie, zamknął szkoły, wymusił przełożenie I Komunii Świętej i przeorganizowanie wakacji. Ten sam wirus sprawił, że do szkolnej wyprawki dołączył płyn do dezynfekcji i spory zapas maseczek. Przez niego nie może zabierać do szkoły innych rzeczy niż te niezbędne na lekcjach. Tosia, jak my wszyscy, musi z nim żyć. Warto więc lepiej go poznać. Jego i niektórych jemu podobnych.
Jako przewodnik potraktowałyśmy książkę Wirus i inne drobne ustrojstwa. To kolejne dzieło duetu Janiszewski - Skrowider, które przybliża najmłodszym bardzo skomplikowane kwestie, o których dorośli często nie umieją z nimi rozmawiać. Z rozmowami o wirusach też bywa u nas różnie, bo choć są wśród nas od zawsze, to niewiele o nich wiemy. Ta książka może to zmienić. Z niej dowiecie się, skąd wirusy się biorą, dlaczego są niebezpieczne i jak skutecznie można z nimi walczyć. Poczytacie także o wirusie, który jest z nami od tego roku. Dzięki temu poznacie go na pewno trochę lepiej. Dlatego, jeśli tej książki jeszcze nie znacie, koniecznie ją przeczytajcie. To bardzo dobra, mądra i wartościowa książka dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Poświęcona sprawom poważnym, ale opowiadająca o nich w bardzo niebanalny sposób. Nie brakuje w tej książce zarówno humoru, jak i merytorycznej wiedzy. Pewnie, gdyby w podobny sposób pisano podręczniki szkolne, dzieci uczyłyby się znacznie chętniej. I do tego te ilustracje. Zabawne, nawiązujące do stylistyki komiksowej, od razu wpadające w oko. My takie książki uwielbiamy. I myślę, że Wy też!
 Wirus i inne drobne ustrojstwa

Boguś Janiszewski

ilustracje Max Skrowider

Publicat 2020

Wpis powstał we współpracy z


https://www.taniaksiazka.pl/

Książek dla dzieci szukajcie TUTAJ.

Wybór jest spory, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie:)


Komentarze

 1. Ooo super, idealna książka na obecne czasy.;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka na czasie. Idealnie wpasowała się w aktualna sytuację na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatna ksiazka, bo dzieci tez potrzebuja dowiedziec sie, o co chodzi z wirusem i to w pedagogiczny i "opanowany" sposob. U nas jakos nigdy w domu nie bylo paniki na ten temat, moze dlatego, ze juz na samym poczatku wychowawczyni wyjasnila dzieciom, na czym to polega i odpowiedziala na ich pytania. Dzieki temu nie bylo tabu, ktore chyba najbardziej porowokuje leki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już jestem bardzo zmęczona tematem tego wirusa, przestałam śledzić wszystkie statystyki.I tak nie mamy wielkiego wpływu na decyzje rządzących - ale tęsknię za dawną normalnością,której nie doceniałam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz