"Opowieści o miastach i miasteczkach", "Opowieści o niezwykłych budowlach" (Wydawnictwo ADAMADA)

Czasem zazdroszczę Tosi i jej rówieśnikom różnorodności metod, które pozwalają im poznawać świat. Ja musiałam ograniczyć się do książek. Oczywiście przeciwko książkom nigdy nic nie miałam i do dzisiaj nie mam. Prawda jest jednak taka, że mając do wyboru filmy dokumentalne, gry edukacyjne, programy multimedialne, książki mogą zejść na dalszy plan. Niestety, bo one od czasów mojego dzieciństwa również diametralnie się zmieniły. Ja rzadko miałam do wyboru książki pisane specjalnie dla dzieci, dziś ich wybór jest ogromny, a książki tak ciekawe, że z zainteresowaniem czytają je zarówno dorośli, jak i dzieci.

 

Przykłady? Nie trzeba ich daleko szukać. Dwie takie książki dołączyły niedawno do oferty gdańskiej ADAMADY. Książki zabierają czytelników w podróż dookoła świata. Klucz doboru odwiedzanych miejsc to architektura. W książce Opowieści o niezwykłych budowlach naszym oczom okazują się najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe budynki z całego świata. Zobaczyć można tej najbardziej znane. Wśród nich barcelońską katedrę Sagrada Familia, ateński Partenon i Wielki Mur Chiński. Nie brakuje również budowli znacznie mniej znanych i jeszcze bardziej oryginalnych. Na przykład zbudowany we Florencji Szpital Niewiniątek, czyli tamtejszy sierociniec, wybudowany w XV wieku. Znalazło się w tej książce miejsce dla stojącego w Ohio Basket Building, czyli wybudowanej w latach 90. siedziby firmy produkującej kosze z drewna jutowego. Równie oryginalni, co pokazane budowle, są tu przewodnicy. To bocian Filip i żaba Helenka. To oni wybrali się w podróż dookoła świata i wyszukali dla młodych czytelników budowli wartych zobaczenia. Teraz dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz ciekawostkami dotyczącymi tych miejsc.
Na podobną wyprawę wyruszyli kozioł Piotr i kurka Klara. Odwiedzili najciekawsze ich zdaniem miasta i miasteczka. Swoją podróż rozpoczynają w Mediolanie, kończą w argentyńskiej miejscowości Ushuaia. Po drodze zwiedzają między innymi Liverpool, Jazd, Montreal i Firę oraz wiele innych mniej i bardziej znane miejscowości. Dlaczego właśnie te? Każda ma w sobie coś wyjątkowego. Jedne są duże, inne maleńkie. Większość zachwyca zabytkowymi budowlami, ale są też miejscowości bardzo współczesne. Jedne kipią różnorodnymi barwami, inne zachwycają użyciem tylko dwóch kolorów przy stawianiu wszystkich budynków. Każde kryje w sobie coś interesujące, dlatego właśnie znalazło się na trasie Piotra i Klary.
Opowieści o miastach i miasteczkach oraz Opowieści o niezwykłych budowlach to interesujące propozycje dla wszystkich ciekawych świata młodych czytelników. Wiedza przekazywana jest w ciekawy i atrakcyjny dla dzieci sposób. Nie brakuje tu humoru, świetnych ilustracji i informacji, które będą dla dzieci interesujące. Książki świetnie nadają się zarówno do czytania, jak i do oglądania. Ich ogromnym atutem jest również to, że nie trzeba ich czytać od razu. Można ich lekturę rozłożyć na dłuższy czas i czytać codziennie o jednym mieście albo jednej budowli. Być może to nawet lepsze rozwiązanie, bo książki zachęcają do dalszych poszukiwań, oglądania zdjęć, filmów. Bardzo lubię książki, które inspirują. Te właśnie takie są, więc jeśli szukacie czegoś, co wzbudzi zainteresowanie i zachwyci Wasze dzieci, to koniecznie pamiętajcie o tych!

Opowieści o miastach i miasteczkach

Opowieści o niezwykłych budowlach

Stepanka Sekaninova

ilustracje Jakub Cenkl

tłumaczenie Piotr Salewski

ADAMADA 2022


 https://adamada.pl/

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe książki, można się z nich dowiedzieć wielu interesujących rzeczy. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki dla dzieci są teraz tak świetne, że i dorośli mogą poszerzyć swoją wiedzę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne ksiażeczki. Myślę że cieszą się zainteresowaniem wśród dzieci

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz