"Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych" (Wydawnictwo HarperKids)

Z czytaniem dzieciom dramatów możemy mieć podobny kłopot, jak z czytaniem dzieciom komiksów. Ich forma sprawia, że bez podziału na role, trudno czytać je na głos. Dlatego z dramatami najmłodsi mają kontakt w teatrze. Starsi zaczynają czytać je w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Czy ten rodzaj literacki przypada im do gustu? Na przykładzie Tosi, mogę napisać, że różnie z tym bywa. Zachwyciły ją Dziady Mickiewicza, ale Zemsta była już prawdziwą drogą przez mękę. Teraz czyta Balladynę, która na razie wzbudza jej zainteresowanie. Może więc najbliższy jej sercu jest dramat romantyczny?

Skoro tak, to mogę podejrzewać, że kiedy przyjdzie jej czytać dramaty Szekspira będzie równie zainteresowana. Romantycy nawiązywali do dramatów szekspirowskich, więc jest nadzieja, że za kilka lat będzie je czytać z przyjemnością. Na razie, żeby poznać te opowieści, może przeczytać ich wersje prozatorskie. Wszystko dzięki książce Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych, którą niedawno wydało wydawnictwo HarperKids. W książce znajdziecie piętnaście najbardziej znanych dramatów Szekspira, zamkniętych w formie opowiadania. Obok Romea i Julii, Snu nocy letniej, Hamleta oraz Makbeta, znajdziecie tu Wieczór Trzech Króli, Zimową opowieść, Kupca weneckiego i, moją ukochaną, Burzę. Nie będę Wam streszczać tych historii, bo większość z nich jest Wam, przynajmniej pobieżnie, znana. Dzięki tej książce można je lepiej poznać albo sobie przypomnieć. Młodzi czytelnicy, dzięki tej książce, lepiej zrozumieją literackie konteksty pojawiające się w innych książkach. Łatwiej będzie odczytać, co mają na myśli dorośli, którzy mówią o hamletyzowaniu albo nawiązują do Lady Makbet. Poza tym przeczytają kilkanaście świetnie napisanych opowiadań. Nie trzeba tej książki czytać od deski do deski, można podzielić ją na kilka (a nawet kilkanaście) dni. Nie trzeba czytać ich wszystkich od razu. Do niektórych można wrócić za jakiś czas, bo być może niektóre, teraz wydadzą się młodym czytelnikom niezbyt interesujące albo będą dla nich jeszcze zbyt trudne w odbiorze. To książka na długi czas, historie dla czytelników w (prawie) każdym wieku, więc po prostu warto ją mieć i czytać.

Czy w XXI wieku warto czytać Szekspira? Czy w ogóle warto czytać klasykę literatury? Jest przecież tyle nowych i ciekawych książek, których akcja rozgrywa się w naszych czasach. Może lepiej byłoby skupić się na nich? Nie męczyć się z archaicznym językiem, bohaterami zupełnie innymi niż ludzie żyjący w XXI wieku? Cóż, z klasyką tak to już jest, że bez względu na to, kiedy ją napisano, to porusza tematy uniwersalne, ważne dla każdego, bez względu na to, kiedy się urodził. Szekspir nie jest tu wyjątkiem. W jego dramatach przeczytać można o miłości, rodzinie, żądzy władzy i konfliktach, które czasem wybuchają między bardzo bliskimi sobie ludźmi. To historie mądre i aktualne. Tu opowiedziano je w nieco inny sposób. Dzięki temu na pewno łatwiej trafią do młodych czytelników, czyli właściwych adresatów tych historii. To na pewno dobry wstęp do przeczytania, w przyszłości, oryginalnych dramatów Szekspira. Te są cały czas aktualne, więc na pewno nigdy nie przestanie się ich czytać.
 

Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych

Samantha Newman

ilustracje Khoa Le

tłumaczenie Amma Hikiert-Bereza

HarperKids 2023


 https://harpercollins.pl/

Komentarze

 1. Bardzo fajny pomysł na książkę! Można przybliżyc klasykę szerszemu gronu młodszych czytelników. Ja też lubiłam Dziady i właśnie dzieła Szekspira 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zawsze Harperkids ma wspaniały pomysł- barwo świetna książka- Monika F

  OdpowiedzUsuń
 3. Może w takiej formie Szekspir będzie bardziej przystępny.

  OdpowiedzUsuń
 4. To Tosia czyta już Balladynę? Jak ten czas leci szybko :-))

  OdpowiedzUsuń
 5. faktycznie , świetny pomysł na książkę . osobiście cierpiałam przy czytaniu prawie każdej lektury, moje dziecię tez, może więc taki przekaz dotrze do takich jam my, czyli wiekszośc z tego co wiem

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz