Książki do czytania z babcią i dziadkiem, nie tylko w dniu ich święta

Co można robić z babcią albo dziadkiem? Można iść do zoo, na lody, do kina. Do lasu obserwować zmieniająca się przyrodę albo na plac zabaw, żeby beztrosko spędzić czas w piaskownicy. A co robić, kiedy pogoda nie sprzyja albo wnuk leży chory w łóżku? Wtedy można czytać książki. Oto nasza subiektywna lista lektur, które najlepiej brzmią czytane przez babcię albo dziadka!

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Florka. Listy do babci
(Wydawnictwo Bajka)

Sympatyczna ryjówka pisze listy do swojej ukochanej babci Balbiny. A w tych listach opisuje wszystkie smutki i radości, które spotykają ją każdego dnia. Wiele miejsca poświęca wakacjom nad morzem, przedszkolu do którego właśnie zaczęła chodzić. W zabawny sposób opisuje codzienność małego gryzonia, zakupy, zabawy z koleżankami, psoty młodszego rodzeństwa. 
Doskonała książka do czytania z babcią! W końcu każda wnuczka kocha swoją babcię najbardziej na świecie!

Michał Rusinek, Wierszyki domowe
(Wydawnictwo Znak)
Rodzinne historie opowiedziane wierszem. Wierszowane drzewo genealogiczne, mnóstwo humoru, wspaniałe ilustracje, a do tego lekcja historii. A z kim uczyć się historii lepiej, niż z dziadkami? Do tego mnóstwo pięknych słów, nawiązań literackich i kulturowych. Książka dla młodszych i starszych, każdemu się spodoba i każdy powinien ją znać!

Amanda Eriksson, Różowe życie
(Wydawnictwo EneDueRabe)

Opowieść o idealnym dziadku, o dziadku, który rzuca wszystko, żeby spełnić marzenia wnuczki, kiedy mamie brakuje czasu i pomysłu. Książka o cierpliwości, o kreatywności, o niebywałej wyobraźni, o marzeniach, o wspólnym spędzaniu czasu. Krótka, pięknie zilustrowana, historia do czytania w wolnej chwili. 

Świnka Peppa, Moja babcia, Mój dziadek, Wieczór z Dziadkami
(Wydawnictwo Media Services Zawada)
Małą świnkę i jej rodzinę zna chyba każdy. Tutaj trzy książki poświęcone najstarszemu pokoleniu rodziny Peppy. Proste zdania, dobrze znane ilustracje. Wspaniałe opowieści o rodzinnych wartościach dla najmłodszych czytelników. Co można robić tylko z babcią, a czym wyróżnia się czas spędzany z dziadkiem? Na co pozwalają dziadkowie? Jak wygląda wieczór spędzony tylko z nimi?

Anita Głowińska, Kicia Kocia gotuje
(Media Rodzina)
Rodzice Kici Koci mają bardzo pilną pracę, więc zostawiają córeczkę na cały dzień pod opieką babci. Co robią w ciągu dnia? To na co często brakuje czasu, kiedy jest się w domu z rodzicami. Gotują zupę, pieką ciastka, bawią się. Babcia jest cierpliwa i troskliwa, całą swoją uwagę skupia na ukochanej wnuczce. Tłumaczy Kici Koci zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kuchni, chwali za każdą dobrze zrobioną rzecz. 
Piękna opowieść dla najmłodszych i ich dziadków!

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba
(Wydawnictwo Muza)
Książka wydana w ramach serii "Muzeum książki dziecięcej poleca", ja pamiętam tę historię ze swojego dzieciństwa. Opowiada o świecie, którego już nie ma, o podwórkach z trzepakami, o wielopokoleniowych rodzinach mieszkających w starych kamienicach, o życzliwych i dobrze się znających sąsiadach. O dzieciach, które całe dnie spędzają na zabawach, które podpowiada im wyobraźnia. Mądra, zabawna i świetnie zilustrowana!

Czesław Janczarski, Miś Uszatek
(Wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Misia z klapniętym uszkiem zna niemal każdy, warto więc sięgnąć po tę książkę i poczytać o przygodach niedźwiadka i jego przyjaciół. Historie trochę niedzisiejsze, ale dziadkowie na pewno z łatwością (i radością) opowiedzą wnukom, jak to kiedyś było na świecie. Wielki plus za wspaniałe ilustracje, które zachwycą każdego.

Sven Nordqvist, Gdzie jest moja siostra?
(Wydawnictwo EneDueRabe)

Mała myszka szuka swojej siostry. W tych poszukiwaniach towarzyszy jej starsza mysz, wygląda na dziadka, bo na pierwszej ilustracji widzimy go siedzącego w fotelu, palącego fajkę i czytającego książkę. Wyruszają w niesamowitą, tajemniczą i piękną podróż przez wszystkie miejsca, w których lubiła spędzać czas zaginiona siostra. A czytelnik podróżuje razem z nimi przez niezwykłe, szczegółowe i piękne ilustracje, każda z nich jest pełna szczegółów, w każdej z nich kryją się kolejne niezwykłe historie. Piękna książka, której nie można po prostu przeczytać, o niej trzeba opowiadać, nią trzeba się zachwycać i chłonąć całym sobą!

 Poczytaj mi mamo 
(Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Doskonale znana naszym rodzicom seria, czytali te książeczki nam, myślę że chętnie będą je czytać ponownie, tym razem swoim ukochanym wnukom. Lektura stanie się pretekstem do rozmowy o dzieciństwie rodziców, a nawet dziadków, o psotach, które robili mama i tata, kiedy mieli kilka lat, o zabawnych sytuacjach, które z tego wynikały. O tym, że każdy (także babcia i dziadek) był kiedyś mały!

A Wy dodalibyście coś do tej listy?
Jakie książki dziadkowie czytają Waszym pociechom? 

Komentarze

  1. Trudno zdecydować, co mozna by dorzucić do listy. Tyle świetnych tytułów sie pojawiło :-*

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz