Czy książki o zwierzętach mogą czymś zaskoczyć? Seria "Zwykli - niezwykli mieszkańcy" (Widnokrąg)

Śmiało mogę powiedzieć, że naklejanie jest jednym z ulubionych zajęć Tosi. Kiedy polubiła książki z naklejkami, kupowaliśmy tylko takie. Wybór tego typu publikacji jest ogromny, kupić można jest niemal wszędzie, więc udało nam się uzbierać niewiarygodne ilości tego typu książeczek. Dziś nadal książkę z naklejkami Tosia wybierze chętniej od tej bez, a możliwość naklejania po wykonaniu jakiegoś zadania sprawia, że robi je jeszcze chętniej. Ostatnio w nasze, a raczej jej ręce, trafiła seria książek z naklejkami, która zauroczyła całą naszą rodzinę. 


Seria "Zwykli - niezwykli mieszkańcy" autorstwa Justyny Styszyńskiej zachwyca od pierwszego spojrzenia. Książki są trzy Bieguny, Las i Łąka. Na okładce każdej z nich widzimy jednego z mieszkańców opisywanego przez autorkę miejsca. Zaskakuje jednak fakt, że biedronka ma skrzydło motyla, wilk rogi renifera, a niedźwiedź uszy lisa. Kiedy dokładnie przyjrzymy się książce wszystko staje się jasne. Autorka bowiem zachęca dzieci do kreatywności. 

Na pierwszych stronach nie ma słów. Te pojawiają się później, bo autorka najpierw krótko opisuje środowisko w jakim żyją bohaterowie. Potem zostaje przedstawione każde z nich, opisy nie są długie, a ilość informacji jest wystarczająca (jest to przecież książka dla dzieci, która ma łączyć w sobie zabawę i naukę). Na stronie obok widzimy głowę lub korpus zwierzęcia, o którym wcześniej czytaliśmy. Oto moment, w którym należy sięgnąć po naklejki i puścić wodze fantazji. Można naklejać poszczególne elementy tam, gdzie powinny być, ale można również przykleić biedronce skrzydła osy, a osie czułki motyla. Można stworzyć niedźwiedzia z oczami sowy i sowę z uszami lisa. A także fokę z nosem niedźwiedzia polarnego i niedźwiedzia z oczami renifera.
Ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia! Naklejki są wielokrotnego użytku, więc można kombinować do woli.
Nam te książki towarzyszą w domu, ale doskonale sprawdziły się również podczas ostatnich wyjazdów. Tosia potrafi naprawdę długi czas spędzić na kombinowaniu co można komu przykleić. Nie będę jednak ukrywać, że na końcu każde zwierzę składa się z właściwych elementów. Skoro już wspomniałam o wyjazdach, muszę dodać, że kiedy przyjeżdżaliśmy do kogoś z tymi książkami i Tosia oddawała się naklejaniu, to "Zwykli - niezwykli mieszkańcy" budzili ogólny zachwyt. Starsi i młodsi chcieli jej pomagać i razem z nią tworzyć mniej lub bardziej szalone wizerunki zwierząt. Zupełnie im się nie dziwię, te książki są po prostu fantastyczne!

Książki z serii "Zwykli - niezwykli mieszkańcy" zachwycają swoją malarskością. Nie są to wizerunki zwierząt jakie znamy z atlasów. Czy przez to książki mogą być mniej wartościowe? Absolutnie nie, zwierzęta, które trafiły do książki są ogólnie znane, poza tym nie wyklejamy tu atlasu. Autorka daje nam możliwość stworzenia własnej wizji świata zwierząt. Dzięki temu dzieci stworzą własne, niezwykłe i niepowtarzalna atlasy zwierząt! 
My bardzo chętnie korzystamy z tej serii! I polecamy serdecznie innym, na przykład jako prezent na nadchodzące Święta. Gwarantuję pełne zadowolenie obdarowanego ;)

seria "Zwykli - niezwykli mieszkańcy"
Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg 2015-2016
Wiek 4+

Komentarze

 1. Jak o zwierzętach - to nawet w ciemno bym brała :) Bąbel uwielbia - a te konkretne książeczki wydają się naprawdę wyjątkowe, inne niż wszystkie. Ciekawe podejście do tematu i interesująca forma skoroszytu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem po łąkarstwie więc książki z roślinami zawsze są dla mnie ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie to, że dziecko mi urosło, to pewnie byłyby i na naszej półce:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej podoba mi się ta o Biegunie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz