Książka, którą trzeba czytać przez lupę, czyli "Co kryje las?" (Wydawnictwo Tatarak)

Ta książka jest w naszym domu od kilku miesięcy i pokazujemy ją wszystkim, którzy nas odwiedzają. Co kryje las? to jedno z naszych największych książkowych odkryć 2016 roku. Książka nie kipi kolorami, nie ma w niej zaskakującej i zabawnej opowieści. Tak naprawdę można powiedzieć, że jest to jedna z prostszych książek w naszej kolekcji. Prostszych, a jednocześnie najpiękniejszych. 


Kiedy zobaczyłam okładkę i po raz pierwszy zajrzałam do środka nie wiedziałam, czego się spodziewać po wnikliwszej lekturze. Proste ilustracje przypominały mi kolorowanki dla dorosłych, ale zupełnie nie zgadzały się kolory. Linie w kolorowankach są czarne, a te były żółte, czerwone i niebieskie! Wystarczyło jednak obejrzeć książkę od początku, żeby dowiedzieć się na czym polega jej wyjątkowość! Wyklejka skrywa w sobie "kieszonkę", w której ukrywają się lupy. Trzy lupy w trzech kolorach - niebieskim, czerwonym i zielonym. Kiedy zaczniemy przez nie oglądać kolejne strony, poznamy inne, bardzo wyjątkowe oblicze te książki. Każda lupa pokazuje inną leśną rzeczywistość.
Popatrz przez magiczne kolorowe szkiełka
i odkryj to wszystko, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

1. Najpierw zerknij przez zielone.
Wydaje się, że las śpi.

2. Potem wypróbuj niebieskie.
Zobaczysz pierwsze oznaki życia.

3. Na koniec spojrzyj przez czerwone.
Popatrz, ile jest sekretów do odkrycia!Nie będę ukrywać, że zdarzało nam się wyrywać sobie lupy z rąk. Każdy chciał jako pierwszy zobaczyć, co kryje się w lesie. A są te rzeczy, rośliny i zwierzęta fascynujące. Są śpiące niedźwiedzie, śpiewające ptaki, są jeże i mrówki drążące podziemne korytarze. Widzimy jak na drzewach rozwijają się liście, jak po w czasie deszczu rosną grzyby. 
Ilustracje to tylko część tej książki (znacząca, bo zajmują większość strony), oprócz nich jest jeszcze tekst. Na każdej stronie znajdują się trzy zdania wskazujące na to, co powinniśmy odnaleźć na ilustracji. Wskazówki są o tyle cenne, że przeglądając Co kryje las? z dzieckiem, które nie potrafi jeszcze czytać, a chce koniecznie samo trzymać lupy, możemy mu podpowiadać, czego powinno szukać.W tych zdaniach można odnaleźć również historię lasu, roślin jakie z nim roślin i mieszkających w nim zwierząt. Doskonale uzupełniają one książkę i nie wyobrażam sobie, żeby mogło ich zabraknąć.

Książkę Co kryje las? trudno opisać, więc jeśli jeśli jej nie znacie, a zauważycie ją na półce w księgarni, koniecznie się jej przyjrzyjcie. Myślę, że będziecie zaskoczeni tak samo jak my, bo takich książek na rynku wydawniczym nie ma! Ja jestem nią absolutnie zachwycona, Aina Bestard stworzyła książkę wyjątkową, oryginalną i fascynującą. Książkę, od której trudno się oderwać, bo przy każdym kolejnym oglądaniu odkrywa się w niej coś nowego. Dlatego jeśli macie ochotę na spotkanie z książką nietuzinkową, polecam Wam Co kryje las? i Co kryje morze?, drugą książkę tej samej autorki - podwójne zaskoczenie gwarantowane!


Co kryje las?
Aina Bestard
tłumaczenie Monika Lutz
Wydawnictwo Tatarak, 2016
Wiek 3+


Komentarze

 1. Ha ha świetna :) taka podróż z lupą przez las spodobałaby się mojej Izce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pozycja - zachwyciła mnie :-) te rysunki - mistrzostwo

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała książka! Dzieciaki lubią sekrety. U nas na razie przerabiamy Rok w lesie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo ja Cię!!!! Jaka fajna książka! Mnie się podoba, to moi chłopakom pewno też :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy pomysł na książkę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, kompletnie zaskakująca, musze się za nią rozejrzeć

  OdpowiedzUsuń
 7. Synek bardzo lubi korzystać z luty. Ta posiada takie ,,czarodziejskie". Bylby zachwycony nimi :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna książka, kompletnie zaskakująca, musze się za nią rozejrzeć

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz