Chcesz być wielki? Czytaj książki! "12 wyjątkowych postaci" (Centrum Edukacji Dziecięcej)

Kto w dzisiejszych czasach nie pisze biografii, autobiografii, nie publikuje wywiadów-rzek? Każdy pisze! Żony o mężach, dzieci o rodzicach, przyjaciele o przyjaciołach. Kiedyś, żeby doczekać się biografii trzeba było czymś się wsławić. Pisano je najczęściej po śmierci bohaterów, osób, które czymś pozytywnym lub negatywnym się wyróżniły. Dzisiaj wystarczy wygrać jakiś program telewizyjny albo nagrać kilka przebojów i już życie owej "gwiazdy" wydaje się tak interesujące, że można o nim napisać kilkaset stron.

Biografii jest na księgarnianych półkach zdecydowanie za dużo. Każdy może je pisać, każdy może być ich bohaterem. A w mojej głowie ciągle kołacze myśl, że biografia ma czytelników do czegoś inspirować. 

Powstają również biografie znanych ludzi, których adresatami są młodzi czytelnicy. Bez trudu znaleźć można książki o piłkarzach, piosenkarzach i aktorach. Dzieci mogą czerpać z nich wzór, mogą chcieć pójść podobną drogą, stawiają sobie takie same cele. Chcą grać w piłkę albo śpiewać. Moją uwagę skupiają jednak biografie zupełnie innych ludzi. Pisałam tu o książce o Makuszyńskim (KLIK) i o opowieściach, których bohaterami byli Jerzy Kukuczka i Wanda Rutkiewicz (KLIK). Znamy literacką opowieść o życiu Juliana Tuwima. Każda z tych książek może być dla młodych czytelników inspiracją i podpowiedzią. Poznając losy ich bohaterów dowiedzą się, co jest w życiu ważne i jak powinni żyć, do czego powinni dążyć. Mistrzynią biografii adresowanych do najmłodszych jest Anna Czerwińska-Rydel, która jest jedną z autorek książki 12 wyjątkowych postaci. Polscy autorzy o marzeniach. Oprócz niej opowiadania napisali między innymi Roksana Jędrzewjska-Wróbel, Agnieszka Frączek i Eliza Piotrowska.


Każdy z nich na kilkunastu stronach przybliżył dzieciom życie jednego wybitnego Polaka. Anna Czerwińska-Rydel opowiedziała o Fryderyku Chopinie. Próżno szukać w tym opowiadaniu dat, nazw geograficznych i bardzo szczegółowych faktów. Tutaj dominują emocje, to opowieść o marzeniach, które rodzą się w naszych głowach i, które dzięki swojej ciężkiej pracy możemy spełnić. Poznajemy Chopina, który leży w łóżku i rozmawia z Solange, córką George Sand. Fryderyk opowiada dziewczynce o swoim dzieciństwie, o siostrach, z którymi lubił spędzać czas, o problemach, z którymi zmagał się będąc dzieckiem. Mówi o swoim pierwszym nauczycielu gry na fortepianie i o tym, dlaczego został kompozytorem. Solange słucha tej opowieści z zapartym tchem, a czytelnik nie może oderwać wzroku od słów i zdań. Każdy chce jak najszybciej dowiedzieć się, co było dalej. 

Tak samo jest w przypadku pozostałych jedenastu biografii. Dzieciom na pewno spodoba się dziewczynki, która nie chciała przeglądać się w kałużach. Bała się, że kałuża może ją wciągnąć. Właśnie ta dziewczynka, kiedy dorosła została bardzo znaną poetką, tak znaną i tak wybitną, że uhonorowano ją Nagrodą Nobla.
Spodoba im się opowieść o małym Janku, który w ukryciu rysował portrety polskich władców, a potem, kiedy dorósł namalował wiele obrazów, które do dziś podziwiamy w muzeach w całym kraju. Spodoba im się opowieść o Wandzi, która zawsze chciała zostać lekarzem. A kiedy te marzenia udało jej się spełnić, wyjechała do Afryki i pomagała mieszkańcom Ugandy. I historia Janki, która bardzo ciężko zachorowała, a teraz pomaga tym, którzy żyją w krajach ogarniętych wojną.

Tak, tak, Wisława Szymborska, Jan Matejko, Wanda Błeńska, Janina Ochojska to tylko niektórzy bohaterowie tej niezwykle inspirującej książki. Bardzo podoba mi się dobór postaci, które stały się jej bohaterami. Obok ludzi, których życie doskonale znamy, są ci, których nazwiska być może się kojarzy, ale gdyby ktoś zapytał, czym ta osoba się zajmowała, to z odpowiedzią będziemy już mieli spory kłopot. Mikołaj Kopernik, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Marek Kamiński to kolejni jej bohaterowie. Jednych znamy lepiej, innych gorzej. O niektórych być może nie wiemy nic, a każdy z nich był kiedyś dzieckiem. Każdy z nich będąc dzieckiem miał marzenia. Wszyscy oni zrobili w swoim życiu coś niezwykłego i dlatego warto poznać ich życiorysy. Świetnie napisane, niedługie rozdziały z bohaterami z krwi i kości. Ludźmi, którzy mogą zainspirować dzieci do robienia rzeczy wielkich, a przede wszystkim pokażą im, że nie ma marzeń niemożliwych do spełnienia. Że smutne dzieciństwo, wypełnione biedą albo chorobami, nie przekreśla szansy na szczęśliwe dorosłe życie. 

Można zazdrościć tym ludziom ich osiągnięć, ale nie o zazdrość tu chodzi. Każdy może robić rzeczy wielkie, potrzeba pracy, odrobiny szczęścia i mnóstwa wytrwałości. Kto wie, może za kilkadziesiąt lat w podobnej książce przeczytasz o swoim dziecku, które również spełniło swoje marzenia i zrobiło rzeczy naprawdę wielkie!
12 wyjątkowych postacie. Polscy autorzy o marzeniach
zilustrowała Eluta Kidacka
Centrum Edukacji Dziecięcej, 2017
Wiek 6+

Komentarze

 1. Ja dzieciństwo śpedziłam na czytaniu i był to najpiękniejszy okres.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajna książka :) na pewno wykorzystam ją w pracy z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały pomysł na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książka! I powiem szczerze, że sama z chęcią się z nią bliżej zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się bardzo interesująco. Podobnie jak Ty, uważam, że fajnie, kiedy biografie spełniają funkcje eukacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze byłam molem książkowym i twierdzę, że dobrą biografię czyta się jak świetną powieść, ale tu już duże pole popisu dla autora :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna jest ta książka ostatnio ją kupiłam w ksiegarni

  OdpowiedzUsuń
 8. To musi być naprawdę ciekawa i wartościowa książeczka - a wśród autorów widzę same znajome i lubiane nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna i wartościowa propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli jest napisana przystępnym dla dzieci językiem, to super!

  OdpowiedzUsuń
 11. Naprawdę wartościowa książka, bardzo ładne ilustracje, prosty język czego chcieć więcej? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie książki powinny byc promowane wszedzie! To chyba najbardziej wartosciowa ksiazka jaka zostala w tym roku wydana

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa książka dla dzieci. Dobrze żeby każde dziecko ją przeczytało. Jak jest cena bo nie mogę doczytać?

  OdpowiedzUsuń
 14. Własnie czegoś takiego szukałam dla mojej Ośmiolatki. Dziękuję za podpowiedz bo święta się zbliżają ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz