Po raz drugi Adwent z książką i ZAKAMARKAMI

Odkryłam je rok temu. Przez dwadzieścia cztery dni grudnia czytałam Tosi książkę Wierzcie w Mikołaja! (KLIK). Przedstawiona w niej historia spodobała jej się tak bardzo, że przez kolejne miesiące co jakiś czas wracała do niej myślami i pytała, czy przed Bożym Narodzeniem znowu będziemy ją czytać. Odpowiadałam, że tak, ale teraz sytuacja nieco się skomplikowała.


Specjalizujące się w wydawaniu tych grudniowo-adwentowych książek Zakamarki przygotowały kolejny tytuł. Kilka dni temu ukazała się książka Hurra, są Święta! A jakiś czas temu dowiedziałam się, że Prezent dla Cebulki ma w zasadzie wyczerpany nakład i jeśli chcę mieć tę książkę w domu muszę zwrócić się do wydawnictwa i kupić jeden ze lekko uszkodzonych egzemplarzy. Musiałam zdecydować, którą z książek w tym roku kupuję. Niestety, jeśli chodzi o tego typu dylematy, jestem w ich rozwiązywaniu kiepska, dlatego jak łatwo się domyślić, kupiłam dwie książki. 

Każda z nich jest inna. I nie chodzi tylko o to, że jedna ma 24, a druga 25 rozdziałów. Prezent dla Cebulki niezwykle mnie wzruszył, skłonił do rozmyślań, wiele rozdziałów nawet mnie zasmuciło. Bo jak tu nie zasmucić się, kiedy dorosły człowiek czyta o dziecku, które na Boże Narodzenie ma tylko dwa marzenia. Pierwszym jest rower, drugim odnalezienie taty. Żadne z nich nie ma szansy się spełnić, bo mama chłopca nie ma pieniędzy, żeby kupić mu wymarzony rower. A jeśli chodzi o tatę... kobieta wie tylko jak ma na imię i pamięta, że mieszkał przy dużej ulicy. Niewiele, ale Cebulka jest bardzo zdeterminowany...


Bohaterką drugiej z zakamarkowych książek jest... świnia. Mało świąteczne zwierzę? A kto na bożonarodzeniowy obiad je schab? No, właśnie. Z Rufusem (bo tak owa świnia ma na imię) było podobnie, też miał trafić na stół, ale uciekł z ciężarówki, która jechała do rzeźni. Rufus nie wie, co zrobić ze swoim dopiero co ocalonym życiem. Nie wie czym dokładnie jest wolność i w jaki sposób może ją wykorzystać. Nagle na jego drodze staje kot i odtąd zwierzęta stają się nierozłączne. Wkrótce znajdą dach nad głową, nowych przyjaciół i zaczną przygotowywać się do Bożego Narodzenia. Skąd zwierzęta będą wiedziały jak przygotować święta? Z książki, która znaleźli w opuszczonym domu... Domu, który stał się dla nich miejscem absolutnie wyjątkowym.


Nie wiem, która z tych książek podoba mi się bardziej. Czy przeczytana rok temu Wierzcie w Mikołaja!, w której Mikołaj obraził się na cały świat, bo ludzie przestali w niego wierzyć? Czy wzruszający Prezent dla Cebulki, który opowiada o tkwiącej w każdym z nas potrzebie posiadania kogoś bliskiego? A może pełna humoru, a jednocześnie skłaniająca do rozmyślań najnowsza książka w tej serii, czyli Hurra, są Święta!? Każda z nich jest zupełnie inna, ale łączy je jedno, wszystkie wprowadzają czytelników w świąteczny klimat, podsycają atmosferę i umilają oczekiwanie na te najbardziej wyjątkowe dni.  

W grudniu cały czas się spieszymy. Trzeba kupić prezenty dla wszystkich członków rodziny, znaleźć choinkę, odnaleźć świąteczne ozdoby, upiec, ugotować wszystko, co trafi na świąteczny stół. Z dnia na dzień atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa, a Boże Narodzenie staje się przykrym obowiązkiem. A dzieci na Boże Narodzenie czekają, cieszą ich wszystkie małe rzeczy, które pojawiają się w domu. Nie psujmy im tego oczekiwania naszymi nerwami i przedświąteczną gonitwą. Znajdźmy codziennie kwadrans na czytanie tych wyjątkowych książek, one w grudniu cieszą najbardziej, bo na grudniowe wieczory zostały napisane.

Prezent dla Cebulki
Frida Nilsson
ilustracje Marta Nilsson Thore
tłumaczenie Agnieszka Stróżyk
Zakamarki, 2014

Hurra, są Święta!
Ulf Nilsson
ilustracje Emma Adbage
tłumaczenie Marta Wallin
Zakamarki, 2017

 

Komentarze

 1. uwielbiam realizacje tego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe propozycje przygód czytelniczych, z wielką radością sięga się po takie książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam świąteczne i zimowe książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie je kupię dla moich dzieci. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra pozycja dla dzieciaków

  OdpowiedzUsuń
 6. Zakamarki na te święta jeszcze mają taką propozycję http://www.zakamarki.pl/index.php/swieta-dzieci-z-dachow.html
  Oj miałam przed sobą trudny wybór, ale potwierdzam, ze moja córa ciągle pyta czy w tym roku będziemy też czytać po rozdziale i tak do świąt

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiekna ksiazka, mam juz pomysl na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tych książek, jednak przygody bohaterów z tych książek zaciekawiły mnie. Myślę, że moim chłopakom by się spodobały. No może najstarszemu już nie, ale dwóch pozostałych wciągnęło by się w przygody z tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. My tez tak naprawdę odkryłysmy te adwentowe zakamarkowe pozycje w zeszłym roku :) Lila ma 7 lat. W zeszły mroku było wierzcie w Mikołaja i Prezent dla Cebulki. W tym już pożyczyłyśmy Święta dzieci z Dachów i cierpliwie czekają na początek grudnia na stosiku książek "świątecznych na grudzień" a w kalendarzu adwentowym znajdzie Hurra, są święta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a na grudniowym stosiku jeszcze w tym roku wigilia Małgorzaty, Goście na Boże Narodzenie i 8+ 2 i pierwsze święta.... ahhh!! Nie mogę się już doczekać:)

   Usuń
 10. To cudowny pomysl - potraktowac książkę jak adwentowy kalendarz i codziennie odkrywać tajemnice kolejnego rozdzialu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. I ja w tym roku mam książkowy adwent - już mam przygotowaną stertę świątecznych książek, które mam zamiar przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super propozycja dla najmłodszych :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wypozyczyłam w końcu Cebulkę. Sama nie mogę się do niej doczekać:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepiękne! Moja starsza uwielbia wszelkie świąteczne historie, a te wydają się wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne wydawnictwa. uwielbiam jak zbliżają się święta i ponownie mogę sięgnąć z synami po te ciepłe i kolorowe książki

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak zawsze w Zakamarkach piękne ilustracje i trudne, ale mądre tematy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz