Prezent dla miłośników zwierząt? Mam propozycję! "Niesamowita Natura" (Tata Robi Książki)

Wiele razy pisałam o tym, że Tosia uwielbia książki o zwierzętach. Równie chętnie wybiera ta, które opowiadają o ich przygodach, jak i atlasy albo album im poświęcone. Tych ostatnich mamy już sporą kolekcję, a tu w nasze, a raczej Tosi ręce wpadły kolejne. Na dodatek zupełnie inne od tych, które do tej pory mieliśmy.Seria Niezwykła Natura to trzy książki wypełnione ciekawostkami ze świata zwierząt. W każdej z trzech książek poznajemy inne gatunki. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego i właśnie dlatego stał się bohaterem tej serii.

Trzy tomy, trzy tematy. Kilkadziesiąt gatunków. Szesnaście przykładów w Zdumiewających przyjaźniach, szesnaście kolejnych obala Mity i stereotypy. Czeka na czytelników również szesnaście dalekich podróży w szesnaście zakątków świata. Cała seria jest na tyle interesująca, że nie umiem wybrać jednej części, która spodobała nam się najbardziej. Opiszę je w zupełnie przypadkowej kolejności.

Na początek Sztuka przetrwania, a w niej najciekawsi mieszkańcy pustyni, górskich szczytów, regionów polarnych i dobrze znanych nam lasów. Z tej książki dowiedzieć się można po co panterom śnieżnym cętkowane futro, dlaczego piżmowoły arktyczne najbardziej lubią spędzać czas w stadach i do czego żabnica używa wypustki, którą ma na głowie. Każdy region został najpierw przedstawiony, autor opisuje krajobraz, warunki atmosferyczne, mieszkających tam ludzi (jeśli oczywiście tacy są) i czyhające na wszystkich przebywających tam niebezpieczeństwa. Kolejna strona poświęcona została żyjącym w tych regionach gatunkom. Dzięki temu powstała książka, która spodoba się nie tylko miłośnikom zwierząt, ale i tym, którzy są ciekawi świata i marzą o dalekich podróżach.

Ta seria niesie ze sobą jedno niebezpieczeństwo, po zapoznaniu się z pierwszym tomem na pewno sięgniecie po następny. Drugi z nich poświęcony jest przyjaźni. A dokładniej wzajemnym zależnościom między zwierzętami. Tutaj opisano współpracę między hipopotamami a rybami. Czytając tę książkę można się również dowiedzieć, dlaczego pasącym się na sawannie antylopom przyglądają się pawiany. I jak to się dzieje, że borsuk amerykański nie boi się kojota, tylko tworzy z nim zgrany duet. Takich nietypowych przyjaźni jest w książce znacznie więcej. A przy każdym kolejnym opisie, dzieci będą coraz szerzej otwierać oczy ze zdziwienia.
Jeszcze więcej zaskoczeń czeka na czytelników w książce Mity i Stereotypy. Tak chętnie używamy przysłów i powiedzeń związanych ze zwierzętami, a okazuje się, że większość z nich jest nieprawdziwa i dla ich bohaterów bardzo krzywdząca. Nie powinniśmy na przykład mówić, że ktoś cuchnie jak świnia, bo świnie nie mają gruczołów potowych! A co za tym idzie nie pocą się i oczywiście nie cuchną! Autor przestrzega również przed mówieniem, że ktoś jest głupi jak osioł. Ludzie polegają na nich od setek lat, więc jak te zwierzęta mogłyby być głupie?! Dowiadujemy się również, że wszelkie opowieści o wplątujących się we włosy nietoperzach to bzdura. Dzięki ultradźwiękom nietoperze rozpoznają nawet najmniejsze przeszkody. Nie mogą zaplątać się we włosy. Wręcz przeciwnie! Możesz mieć pewność, że będą Cię omijać szerokim łukiem.

W każdym z trzech tomów Niesamowitej Natury ciekawostek i informacji jest znacznie więcej. Mali miłośnicy przyrody będą zachwyceni. Piękne i kolorowe ilustracje, interesujące opisy. To świetne książki do czytania w rodzinnym gronie i do pokazania przedszkolakom albo uczniom pierwszych klas szkół podstawowych. Ta seria to również doskonały prezent na nadchodzące święta. Zwierzęta lubią wszystkie dzieci, ale o tych ciekawostkach wiele z nich mogło nie słyszeć. Dlatego właśnie lektura Niesamowitej Natury sprawi przyjemność całym rodzinom, zaskoczy zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

seria Niesamowita natura
Paula Hanackova
ilustracje Linh Dao
tłumaczenie Karolina Raczyło
Tata Robi Książki, 2017

Komentarze

 1. Książki o zwierzętach należą również do naszych ulubionych - i generalnie zawsze uważałam, że ludzie mogą się od zwierząt wielu wartościowych rzecz nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. wow cudne książki fantastyczne i bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne ilustracje! Na pewno zapoznamy się z nimi bliżej

  OdpowiedzUsuń
 4. A u Ciebie znów jakie piekne książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne <3 a dla trochę starszych miłośników zwierząt dobrą propozycją będzie też książka "Psiego najlepszego". Mnie osobiście zachwyciła :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój chrześniak uwielbia książeczki ze zwierzętami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne książeczki, lubię takie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To by były idealne książki dla mojej siostry, gdyby była ciut młodsza :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajne książeczki. My jesteśmy na etapie czytania jeszcze jakby były z królikami to bym od razu kupiła

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ładne wydawnictwo. Faktycznie świetny prezent :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz