Marzenia dziewczynek. Trzy książki o Marii Skłodowskiej-Curie.

Pisałam kiedyś o tym, że Tosia nie wie, kim chciałaby zostać w przyszłości. Od pewnego czasu jakieś pomysły zaczynają się pojawiać i coraz częściej Tosia wspomina o planach zostania pisarką. Bo dziewczynki i kobiety mogą być kim chcą. Na przykład mogą wybrać karierę naukową i zdobyć nagrodę Nobla. Jak Maria Skłodowska-Curie

Poznałyśmy ją ostatnio lepiej dzięki trzem książkom poświęconych polskiej noblistce. Każda z nich opowiada o tej samej osobie, ale robi to w zupełnie inny sposób, więc warto spojrzeć przychylnym okiem na nie wszystkie. 


Droga do Nobla Ewy Nowak to książka z bardzo lubianej przez nas serii "Czytam sobie". To tytuł z trzeciego poziomu, więc opowieść ma siedemdziesiąt stron, dłuższe, złożone zdania, w których występują wszystkie głoski. Starsze dzieci mogą czytać ją samodzielnie, młodsze z pomocą rodziców. Bez względu na to, z której możliwości skorzystacie, wyniesiecie z tej lektury tyle samo. To napisana zrozumiałym językiem opowieść o niezwykłym życiu bardzo mądrej, odważnej i wytrwałej kobiety. Dzieci dowiedzą się z niej sporo nie tylko o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, ale również o czasach, w których żyła, o sytuacji kobiet i Polaków pod zaborami. Sporo jest w tej książce tła historycznego i opisów sytuacji społecznej. Pojawiają się informacje o założonej w 1885 tajnej organizacji zwanej Latającym Uniwersytetem, na której mogły kształcić się Polki. Stąd również dowiedzieć się można jak pod koniec XIX wieku wyglądały podróże pociągiem i jak odkrycia Skłodowskiej-Curie wykorzystane zostały podczas I wojny światowej. Całość uzupełniają piękne czarno-białe ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Świetnie pasują do tej historii i rozbudzają wyobraźnię.  


Jeśli ktoś wolałby jednak kolorowe ilustracje, sięgnąć może po książkę Mania dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie. Historia opowiedziana w tej książce jest oczywiście taka sama. Z tą różnicą, że tutaj wszelkie informacje i ciekawostki historyczne, społeczne, geograficzne w mniejszym stopniu zostały wplecione w biografię noblistki. Są one wydzielone z treści i znajdują się albo na osobnych stronach albo na marginesie właściwej opowieści. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na wartość tej książki. Czyta się ją doskonale. Bo to interesująca opowieść o życiu niezwykłej, żądnej wiedzy kobiety. W poszerzaniu horyzontów nie przeszkadzały jej ani niezbyt sprzyjające żeńskiej edukacji czasy, ani brak pieniędzy. Umówiła się z Bronką, swoją siostrą, że najpierw jedna z nich będzie pracować, a druga się uczyć, a potem zamienią się rolami. I udało się! Jak widać siła kobiet jest wielka. Dziewczynki zamiłowanie do zdobywania wiedzy wyniosły z domu, w którym uczyły się języków, geografii, historii, ale w którym pamiętano również o sporcie. Tak, opowieści o Marii Skłodowskiej-Curie to doskonałe drogowskazy nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Być może nie każdy ma aspiracje do wychowania noblisty, ale ciekawe świata i mądre dziecko chce mieć każdy. Te książki znacznie Wam to ułatwią.


Bez względu na to, którą z adresowanych do dzieci biografii Marii Skłodowskiej-Curie na pewno spędzicie z nimi miło czas. Chciałabym jednak opowiedzieć o jeszcze jednej książce, której bohaterką również jest odkrywczyni polonu i radu. Stworzyła ją Justyna Styszyńska i choć znaleźć w niej można opisy biograficzne, to największy nacisk autorka położyła na zabawę kreatywną. W tej sporych rozmiarów książce czeka na czytelników sporo kolorowania, naklejania i główkowania. Dzieci wejdą do laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Przyjrzą się jej pracy, używanym przez nią przyrządom. Nie będą miały przed nimi tajemnic takie słowa, jak probówka, krystalizator, kolba i pipeta. Wykonają własny eksperyment, opiszą go, wyciągną wnioski. Dzięki temu lepiej poznają pracę naukowca, zgłębią tajniki jego warsztatu, a może nawet odnajdą własną drogę, którą w przyszłości będą chcieli iść. IDOL. Maria Skłodowska-Curie podobnie, jak opisana przeze mnie kilka miesięcy temu książka o Fridzie Kahlo z tej samej serii (KLIK) to świetna i inspirująca opowieść o ciekawej osobie, która może stać się dla dzieci wzorem do naśladowania.

Czy warto czytać dzieciom biografie? Oczywiście, że tak. Niech ci, którzy byli przed nami, którzy dokonali wielkich odkryć, tworzyli wspaniałe dzieła sztuki albo osiągali najwyższe szczyty, będą dla naszych dzieci inspiracją i wzorem do naśladowania. Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nobla, odkrywczyni polonu i radu, do takich osób zdecydowanie się zalicza, więc przybliżcie jej osobę swoim dzieciom. Kto wie, może za kilkanaście lat i one dokonają wielkich odkryć...

 Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie
Ewa Nowak
ilustracje Nika Jaworowska-Duchlińska
EGMONT, 2017

Mania dziewczynka inna niż wszystkie.
Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
Julita Grzebyk
ilustracje Katarzyna Fus
ZUZU TOYS, 2017


IDOL. Maria Skłodowska-Curie
Justyna Styszyńska
Widnokrąg, 2017


Komentarze

 1. Wow, super że powstają tego typu książki dla dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością bym przeczytała wszystkie trzy,
  a dzieciom na pewno należy opowiadać i czytać o takich kobietach jak ona :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam Idola i bardzo mi się podoba ta pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie inspiracje, a w szczególności kiedy są to kobiety!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne książki, do tego jakie piękne ilustracje :) Bardzo fajnie, że takie pozycje wychodzą, a wachlarz zawodów jest pokazywany dzieciom od małego bez względu na płeć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dalekie od banału, fajnie opowiedziane biografie i to z ciekawymi ilustracjami. Cieszę się, że powstają takie książki! Sama mam małą córkę i na pewno kiedyś sięgnęły po takie pozycje - historie niesamowitych kobiet, które wpłynęły na losy świata.pozdrawiam, Magda

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak najwięcej tego typu książek dla dzieci. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurcze - moja starsza ostatnio ma wenę na chemię i eksperymenty :) Gluty co chwile produkuje. Dzięki za cynk. Te książki naprawdę przydałyby nam się w domu

  OdpowiedzUsuń
 9. I tak na marginesie :) następnym razem jak można prosić o linki do książek a nie wydawnictw :) Będę baaardzo wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że wydawane są takie fajne książki dla dzieci.

  http://misskatherinesblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Wcale się Tosi nie dziwię - gdy dorosnę, i ja chciałabym zostać pisarką! ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dawno nie przyglądałam się żadnym książkom dla dzieci :) Na pierwszy rzut oka najbardziej spodobała mi się Mania, ma przepiękne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super,że są takie książki, które uczą a do tego są bardzo kolorowe;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo podoba mi się, że coraz częściej pojawiają się na rynku książki o ciekawych, pełnych pasji i siły kobietach :).

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne książki.
  Lubimy takie książki

  OdpowiedzUsuń
 16. Wow nawet nie wiedzialam ze sa ksiazki dla dzieci o marii sklodowskiej curie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz