"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" (Wydawnictwo Widnokrąg)

Znacie dziecko, które potrafiłoby przejść obojętnie obok naklejek? Ja nie. Moja córka odkąd tylko zrozumiała do czego naklejki służą wypatrywała ich w każdej książce, gazecie i oczywiście gabinecie lekarskim. Zebrała ich sporą kolekcję, części do dziś nie nakleiła, bo czeka na wyjątkową okazję;) Teraz chęć naklejania nie jest już tak wielka, bardziej interesują ją aktywności wymagające nieco większej kreatywności. 


Właśnie dlatego tak bardzo podoba jej się seria "Zwykli-niezwykli mieszkańcy" autorstwa Justyny Styszyńskiej. Od dawna ma w swojej biblioteczce książki poświęcone łące, biegunom i lasowi. Teraz dołączyła do nich niedawno wydana książka o górach, a właściwie o żyjącym tam zwierzętach. Autorka przedstawiła ich naprawdę sporo. Oprócz tych dobrze znanych i od razu kojarzących się z górami kozic, świstaków i niedźwiedzi, znalazły się tu również te mniej popularne. Jakie? Na przykład pomurnik (żyjący pośród skał ptak nieco większy od wróbla) albo nornik ("niewielki zwierzak z dużymi przednimi zębami). Każde zwierzę został krótko, zrozumiale i interesująco opisane. Przeczytać można o trybie zwierząt bohaterów, ich diecie i miejscu występowania. Pod opisem znalazły się portrety zwierząt. A na sąsiedniej stronie widać jedynie fragment jego głowy. Dlaczego? Tutaj autorka zostawiła miejsce dla kreatywności czytelników. Z pomocą naklejek, które znajdują się na końcu książki, może stworzyć takie same portrety albo... wymyślić zupełnie nowe zwierzęta. Na przykład przykleić wydrze oczy myszołowa i uszy rysia albo dać sarnie uszy nornika i nos niedźwiedzia. Jedynym ograniczeniem może być brak pomysłów, ale akurat w przypadku dzieci wydaje mi się, że jest to niemożliwe!Bardzo lubię wszystko, co wyjdzie spod ręki Justyny Styszyńskiej. Doceniam jej książki właśnie za to, że autorka zawsze pozostawia miejsce dla twórczości dzieci. Ważne jest dla mnie, jako mamy, również to, że te książki to nie tylko świetna zabawa, ale również edukacja. Na pierwszych stronach dzieci poznają góry, miejsce, w którym żyją przedstawione w dalszej części zwierzęta. Na ilustracjach mogą je zobaczyć w ich naturalnym środowisku. Na ostatnich stronach puszczą wodze fantazji i sami zdecydują, czy umieszczą te zwierzęta we miejscach, w których naprawdę żyją, czy może w zupełnie innych. Cała seria "Zwykli-niezwykli mieszkańcy" to doskonała propozycja dla dzieci. Te książki pełne wiedzy i naklejek sprawdzą się w bardzo różnych okolicznościach. Przydadzą się w podróży, umilą czas w domu, można je nawet wziąć do szkoły albo przedszkola i uzupełniać w wolnej chwili. A tom o górach to obowiązkowa lektura dla tych, którzy wakacje planują spędzić na południu Polski, warto wiedzieć, kogo można spotkać na swojej drodze i czego się po nim spodziewać. Tosia już wie, teraz czas na Was!Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy
Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2018
wiek 4+

 

Komentarze

 1. Moja córka miała sporo frajdy przy wyklejaniu książeczki

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy tą książeczkę w domu i jestem w niej zakochana od pierwszego wejrzenia! Jestem zachwycona tym, jak można połączyć zabawę z nauką. Must have w każdym domu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka! Nie tylko można się z niej wiele nauczyć, ale to także super sposób na spędzenie wolnego czasu! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. genialna ta książka! Koniecznie muszę kupić

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze uwielbiałam kreatywne książki! Super!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie wydana książka, zwierzęta jak żywe - a naklejki są zawsze mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z racji miejsca zamieszkania, to idealna książka dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Za naklejki moje dzieci by ją pokochały a do tego czegoś na pewno by się jeszcze nauczyły :d

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne wydanie. Takie kreatywne książki są najlepsze

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas naklejlki sa bardzo na topie, malej by sie spodobalo :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno by się spodobała mojemu synkowi. A naklejki to najlepsza rzecz na świecie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz