Piraci atakują!

Majówkę najlepiej spędzić z tymi, których się lubi. Zazwyczaj na towarzyszy wybieramy wtedy rodzinę albo przyjaciół. Tymczasem my poszłyśmy w zupełnie inną stronę i pierwszy majowy weekend spędziłyśmy z... PIRATAMI!


Wszystko to oczywiście za sprawą książek, które w tym czasie czytałyśmy. Zaczęło się od Podręcznika dla poszukiwaczy przygód i piratów, który wydało niedawno Wydawnictwo Bajka. W nim dzieci, którym marzą się morskie wojaże znajdą porady, które pomogą im to marzenie spełnić. Cała książka to 26 lekcji, które musi odbyć każdy, kto chce zostać kapitanem piratów oraz gubernatorem. Każda z nich uczy dzieci czegoś innego. Na początku poznają budowę statku i wszystkich pracujących na nim ludzi oraz mieszkające tam zwierzęta. Potem uczą się wiązać węzły i poznają historię piractwa. Grają w gry piratów, dowiadują się jakie karty grożą tym, którzy nie będą stosować się do obowiązujących na statkach zasad. Przyglądają się rozgwieżdżonemu niebu i uczą się budować tratwę. Wszystko po to, żeby po przeczytaniu całej książki zostać kapitanem! Czy Wam to się uda musicie sprawdzić sami, Tosia niektóre wiadomości musi jeszcze powtórzyć, ale czuję, że już niedługo morze nie będzie miało przed nią tajemnic! Z tą książką każde dziecko, które interesuje się piratami nie tylko poszerzy wiedzę na ich temat, ale również przeżyje niesamowitą przygodę. Zgłębiając kolejne tajemnice piratów można odnieść wrażenie, że naprawdę jest się na statku i przeżywa to wszystko razem z nimi.


Nam jednak pirackich przygód było jeszcze za mało. Na szczęście właśnie ukazał się najnowszy tom uwielbianej przez Tosię serii "Operacje", która opowiada o przygodach młodych detektywów. Tym razem Oliver i Tiril muszą odnaleźć przestępcę, który włamał się do ich biura detektywistycznego. Czego tam szukał? Talerza, który kilka dni temu dzieci znalazły na plaży. Nie był to oczywiście zwykły talerz. Należał on do Timiana Blesta, pirata, który trzysta lat temu siał postrach na morzach. Czy talerz może mieć coś wspólnego ze skarbem Timiana Blesta? Tego dzieci na razie nie wiedzą, nie wiedzą nawet, czy znaleźli oryginał. Idą więc do Gunnara Gravdahla, historyka i autora wielu książek o piratach. Ten twierdzi, że talerz jest prawdziwy. Dzieci jednak nie mają szansy długo się nim cieszyć, bo wkrótce ktoś włamuje się do biura i kradnie talerz. Tiril, Oliver i Otto muszą go odnaleźć... Bo jeśli prawdziwe są słowa kobiety, która odwiedza ich biuro, właśnie ten talerz wskazuje drogę do skarbu! 

Operacja Pirat wciąga jak wszystkie poprzednie części i, jak zwykle, zaskakuje. Cały czas wydaje mi się, że nic nowego wymyślić się już nie da, a jednak czytam te książki z takim zainteresowaniem, jak Tosia. Ta część trzyma w napięciu, zaskakuje i zmusza czytelnika do uważnego śledzenia losów bohaterów. Pisałam to już wielokrotnie, ale powtórzę po raz kolejny, jeśli szukacie wciągającej lektury dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z czytaniem, polecam Wam te norweskie kryminały dla młodych czytelników. Na pewno im się spodobają!


Czy Tosia planuje w przyszłości zostać piratką? Trudno powiedzieć. Pewne jest jednak to, że lubi przygody i wszystko, co z przygodami związane cieszy się jej zainteresowaniem. Dlatego nie dziwię się, że te książki tak bardzo przypadły jej do gustu. Dobrze znana seria, a do tego zupełnie nowa książka, połączenie idealne. Trudno było się im oprzeć. Prawda jest taka, że ani ja, ani Tosia specjalnie się tym książkom nie opierałyśmy, bo dobre książki chce się czytać!

Podręcznik dla poszukiwaczy przygód i piratów
Andrea Schwendemann
ilustracje Dorina Tessmann
tłumaczenie Krystyna Bratkowska
Wydawnictwo Bajka, 2018

Operacja Pirat
Jørn Lier Horst
ilustracje Hans Jørgen Sandnes
tłumaczenie Katarzyna Tunkiel
Media Rodzina, 2018
   
 

Komentarze

 1. Już się nie mogę doczekać kiedy córka będzie chętna do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nauka węzłów to naprawdę przydatna sprawa. Węzły przydają się w życiu, a jeśli Tosia będzie kiedyś chciała żeglować, taka wiedza na pewno bardzo jej pomoże na starcie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł z tymi węzłami! A książka idealna dla mojego pirata!

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki o piratach u nas są na topie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piraci - arrr arrr!!! ;D Książka w sam raz dla nas! <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale fajna książka! Muszę poczekać, aż moja córka podrośnie jeszcze trochę i będziemy takiej szukać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas od pewnego czasu fascynacja piratami :-) bardzo fajne propozycje ��

  OdpowiedzUsuń
 8. Julek ma ostatnią obsesję na punkcie piratów, wiec ta pozycja z pewnością go zainteresuje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Co prawda Jasiek nadal pozostaje w strefie fascynacji dinozaurami, ale myślę, że pierwsza pozycja mu się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie coś dla mojego syna :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się fantastyczna przygoda czytelnicza, jestem przekonana, że książka wciągnie każdego dzieciaka. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książki o piratach to bedzie hit dla mojego syna

  OdpowiedzUsuń
 13. Joanna Skrzypek9 maja 2018 09:51

  Uwielbiamy piratów i ten wpis nas zainspirował, aby kupić tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moi synowie wyraźnie wolą strażaków niż piratów ;)
  Mamy książeczki o obu z serii Biblioteka Malucha i to do mundurowych wracają chętniej i częściej ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tosia wygląda obłędnie, a na książkę moja córka już bardzo czeka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czasami towarzystwo piratów jest lepsze niż rodziny :) Tosia wyglada ekstra jako piratka!

  OdpowiedzUsuń
 17. Mój 8-latek sam pochłania wszystkie kolejne "Operacje", moim zdaniem są one ciekawsze i bardziej kryminalne od popularnej serii z Lassem i Mają

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz