Książki, przy których nie można się nudzić!

Zbliżają się wyczekiwane przez dzieci wakacje. Skończy się ranne wstawanie. Na dwa miesiące będzie można zapomnieć o pracach domowych. To będzie czas wypełniony beztroską zabawą i przyjemnościami. Gdyby jednak ktoś zapragnął na jakiś czas oddać się nieco innym przyjemnościom, niż gra w piłkę i jazda na rowerze, to spieszę z inspiracją. A nawet inspiracjami.

Mam dla Was cztery pomysły. Każda ma nieco innego adresata, dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Coś, dzięki czemu dziecko nie tylko nie będzie się nudzić, ale przede wszystkim będzie się świetnie bawić. Dlatego proponuję:

 • coś dla maluchów,
 • coś dla uczniów,
 • coś dla starszaków,
 • coś dla dziewczyn!Na początku najmłodsi. Pamiętacie Fafika? Sympatycznego psa, który uczył dzieci odróżniać prawą stronę od lewej? Zabawa była przednia, dzieci mądrzejsze po każdej przeczytanej stronie. A teraz będzie jeszcze lepiej! Bo Centrum Edukacji Dziecięcej wydało nową książkę, w której zakochają się wszystkie kreatywne maluchy. Co będą robić? Na przykład projektować obrożę dla Fafika i tworzyć dla niego pióropusz. Będą również próbować go umyć (jak to zrobić, kiedy pies jest jedynie na papierze?!). Nauczą się alfabetu, powtórzą matematykę, rozwiążą kilkanaście zagadek. Nie ma w tej książce tylko jednego... Miejsca na nudę! Zatroszczył się o to "tata" Fafika, czyli Robert Trojanowski!

Ten sam autor wymyślił również książkę dla nieco starszych czytelników. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników przyrody. Już sam tytuł Wyhoduj sobie drzewo jest obiecujący. W środku czeka na czytelników bardzo oryginalne zadanie. Będą rysować kolejne etapy rozwoju drzewa, od wyboru odpowiedniego miejsca i zasadzenia maleńkiego ziarenka, aż do pięknego, wielkiego i silnego drzewa, w którego cieniu będą mogły kryć się kolejne pokolenia. Dzieci będą rysować je nie tylko na różnych etapach rozwoju, ale również w bardzo różnych warunkach atmosferycznych. Zabawa z tą książką będzie na pewno dla dzieci ciekawą przygodą. Ba! Ja sama chętnie chwyciłabym za kredki i takie drzewo stworzyła. Muszę jednak tę przyjemność zostawić Tosi;)

Mam jeszcze propozycję dla tych, którzy chcieliby spożytkować na kartkach książki nadmiar energii. Im na pewno spodoba się Rebelia Liliany Fabisińskiej i Pawła Mildnera. Ten zeszyt kreatywny daje im szanę na stworzenie świata, którym będą obowiązywać wymyślone przez dzieci zasady. O czymś takim marzy chyba każde dziecko! A autorka daje im szansę na spełnienie tych marzeń. Będą rysować wymarzony krajobraz, tworzyć wymarzonego pupila, a nawet wymyślać własny język! Myślę, że dzieciom ta zabawa naprawdę się spodoba. Na pewno każde z nich będzie miało ochotę urządzić świat po swojemu. A i dla rodziców wypełniona przez ich pociechy książka może być pewną wskazówką odnośnie tego, czego chciałyby ich dzieci.

I na koniec prawdziwa perełka. Książka o dziewczynach i dla dziewczyn. Wszystkie wydawane do tej pory książki związane z tą tematyką były po prostu opowieściami o słynnych kobietach. Tutaj opowieści i noty biograficzne również są, ale jest coś jeszcze! Miejsce na notatki, zadania do wykonania i tematy do przemyślenia. Dziewczynki zostaną zachęcone do pisania dziennika, dowiedzą się, co powinny wziąć ze sobą na wyprawę, nauczą się rozróżniać ślady zwierząt i odnajdą na niebie Gwiazdę Polarną. Przewodniczkami będą między innymi "zaklinaczka rekinów", czyli Cristina Zenato, Mae Jemison, która była pierwszą Afroamerykanką w kosmosie. Niektóre przedstawione w tej książce kobiety stały się sławne, inne mimo wielkich osiągnięć szybko zostały zapomniane. Warto je poznać, bo wszystkie one zrobiły coś wyjątkowego i każda z nich miała w sobie siłę, która pozwoliła im robić rzeczy wyjątkowe. Teraz do tego samego inspirują młode czytelniczki.

Cztery niezwykłe książki. Cztery interesujące propozycje na wakacje i nie tylko. Każdy powinien znaleźć tu taką, którą spodoba mu się najbardziej. Ja gwarantuję, że wszystkie są równie wartościowe. Nie wierzycie? To sprawdźcie to sami albo z dziećmi:)

Zaopiekuj się Fafikiem
Wyhoduj sobie drzewo
Robert Trojanowski
Centrum Edukacji Dziecięcej, 2018

Rebelia. Urządź to po swojemu
Liliana Fabisińska, Paweł Mildner

GIRL POWER. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat
Caroline Paul
ilustracje Wendy Macnaughton
tłumaczenie Tina Oziewicz

Papilon, 2018


Komentarze

 1. Włąśnie mamy z takimi książkami jakiś problem, chyba jesteśmy zbyt leniwe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja takich książek nie lubiłam, córka ma z zadaniami różnie, jednak Fafika muszę zobaczyć z bliska ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że wiele dzieci skorzysta z tych propozycji:) Każde dziecko chce już wakacje i trochę luzu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z takimi książkami na pewno nie będzie czasu na nudę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne propozycje- nie da się przy nich nudzić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko dwóch z tej listy nie mamy ale to się zmieni po tym poście

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze dwie bardzo w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super pozycje dla maluchów:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój synek jest jeszcze za mały na tego typu książki, jwdnak ja sama bym takie wypełniala! Mialam w dziecistwie kilka.A oatatnio nawet dostałam taką książkę specjalnie stworzoną dla kobiwt w ciąży! :)Bardzo fajna! Nawet pisałam o niej ostatnio.W wolnej chwili zapraszam na wpis :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz