"Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Podróże w spódnicy" (Znak Emotikon)

Książek o kobietach ukazało się w ostatnim czasie tak dużo, że trudno je wszystkie zgromadzić i przeczytać. Kiedy widzę kolejną nowość na ten temat, mam wrażenie, że niczego nowego w tej książce już nie znajdę, że wszystko o słynnych kobietach zostało już napisane i nic mnie nie zaskoczy. Jednak Anna Dziewit-Meller zaskoczyła mnie i to zaskoczyła po raz drugi.


Pierwsze zaskoczenie miało miejsce w październiku, wtedy to przeczytałam książkę Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Historia w spódnicy (KLIK). Dzięki niej poznałam lepiej, często zapomniane, biografie wyjątkowych Polek, a tych w naszej historii nie brakowało. Dlatego kiedy wśród zapowiedzi znalazłam drugą część Dam, Dziewuch, Dziewczyn byłam zachwycona i pewna, że ta książka musi trafić do biblioteczki Tosi. I trafiła! 

Tym razem z Anną Dziewit-Meller i opisanymi przez nią bohaterkami czytelnicy (bo mam nadzieję, że nie tylko czytelniczki) poznają świat. Autorka wzięła bowiem na warsztat kobiety-podróżniczki. I to nie te, które znamy z pierwszych stron współczesnych gazet, ale takie, o których wie i pamięta niewielu. Na przykład o Hester Stanhope, którą nazywano córką sułtana Anglii albo o Idzie Pfeiffer, które pisała książki podróżnicze i o pierwszej czarnoskórej lotniczce Bessie Coleman. Pojawiła się na kartkach tej książki również Walentynia Tierieszkowa, czyli pierwsza kobieta, która poleciała w kosmos, Junko Tabei, która była pierwszą kobietą na Mount Evereście i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat! Każda z bohaterek tej książki była wyjątkowa! Dlatego opowieści o ich życiu są tak bardzo interesujące i... inspirujące. Skoro wtedy, mimo gorsetów i długich sukien, kobiety podróżowały, spełniały swoje marzenia i robiły rzeczy niezwykłe, to co mogą robić dzisiaj?! Chyba wszystko o czym tylko zamarzą.Oryginalna jest nie tylko tematyka, ale i forma książki. Oto mamy wrażenie, że trzymamy w rękach gazetę. Na kolejnych stronach znajdują się wywiady,  reportaże i fragmenty o charakterze poradnikowym. Są nawet reklamy i horoskop! I oczywiście, jak przystało na prawdziwą gazetę, nie zabrakło tu również ilustracji. Te stworzyła Joanna Rusinek. Proste czarno-białe grafiki zachwyciły mnie już w pierwszej części, teraz zachwyt tylko się wzmógł. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko marzyć o tym, żeby ukazała się trzecia książka o kolejnych wyjątkowych kobietach!
Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Podróże w spódnicy
Anna Dziewit-Meller
ilustracje Joanna Rusinek
Znak Emotikon, 2018

Komentarze

 1. Nie miałam okazji przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety takie książki nie są dla mnie 😯

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł na zdjecie Madziu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O nie to jednak nie dla mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze mówiąc sama bym ją przeczytała, bo, głupio przyznać, nie za dużo podróżniczek znam.

  OdpowiedzUsuń
 6. O rany, nie słyszałam o tej książce, ale absolutnie muszę ją przeczytać. W szczególności, że podróże to ważny aspekt mojego całego życia <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planie kupić ją za jakiś czas

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomysł na książkę niebanalny :) Bardzo mi się podoba, że ktoś opisał podróżujące kobiety. Do tego pięknie ilustrowane wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. już pierwsza część "Dam..." mnie zachwyciła. Drugą obowiązkowo muszę kupić i dla córki i dla siebie. Obok "Opowieści na dobranoc młodych buntowniczek" to jedne z moich ulubionych dziecięcych książek, chociaż moja Luśka jeszcze musi do nich trochę dorosnąć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny pomysł na książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę wrócić do czytania książek. Zainspirowałaś mnie

  OdpowiedzUsuń
 12. Duuużo dobrego słyszałem o tej książce!

  OdpowiedzUsuń
 13. Sama bym chętnie przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się wspaniała książka :) Nie znałam wcześniej ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie lubię czytywać biografii, choć bez wątpienia format tej właśnie książki wygląda na ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Podrzucę koleżance, która ma córkę w wieku idealnym do tej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Na pewno bardzo dużo kobiet zagląda na ten cały blog.Tutaj naprawdę jest bardzo dużo ciekawych artykułów,a to jest ważne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz