"Zbrodnia pierwszej klasy" (Wydawnictwo Dwukropek)

Skupienie uwagi na książkach dziecięcych skończyło się u mnie zainteresowaniem kryminałami i powieściami detektywistycznymi. Wcześniej takich książek w ogóle nie czytałam. Można nawet powiedzieć, że wcześniej omijałam je szerokim łukiem. A tu od roku zmiana... czytam z dużym zainteresowaniem i ogromną przyjemnością.


Niedawno polecałam Wam serię "Tajemnice domu handlowego Sinclaris" z Wydawnictwa Dwukropek, ale jak się okazuje nie jest to jedyna, wydawana przez nich, seria detektywistyczno-kryminalna. Cykl książek "Zbrodnia niezbyt elegancka", o którym chcę dziś opowiedzieć, jest równie interesująca. Ma także podobny klimat. Mi wszystkie książki, których akcja toczy się na początku XX wieku, przypominają ukochane lektury z dzieciństwa. Bo to właśnie Małą księżniczkę i Tajemniczy ogród czytałam najchętniej. Zbrodnia pierwszej klasy pozwoliła mi wrócić myślami do tych ulubionych książek. 

Trzecia część serii "Zbrodnia niezbyt elegancka" opisuje podróż głównych bohaterek Daisy i Hazel po Europie. Zabrał je na nie ojciec Hazel. Nie jest to jednak zwykła wycieczka, ale podróż najprawdziwszym Orien Expressem. Lepsze wakacje trudno sobie wyobrazić. Niezwykła podróż, nowe znajomości i możliwość odwiedzenia wyjątkowych miejsc w Europie. Niestety, podróż nie do końca wygląda tak, jak dziewczynki to sobie wymarzyły. Na pokładzie pociągu wybuchają konflikty między pasażerami, a niedługo potem dochodzi do morderstwa. Ktoś zabił jedną z pasażerek i ukradł jej naszyjnik. Kto mógł to zrobić? Tego nie wie nikt. Morderca zniknął, drzwi do przedziału były zamknięte... Daisy i Hazel bardzo chciałyby rozwiązać tę zagadkę, ale nie pozwala im na to ojciec. Czy dziewczyny, jak przystało, na grzeczne, młode damy go posłuchają? A może złamią dane słowo i mimo wszystko rozpoczną śledztwo? Tak naprawdę łatwo się domyślić, co zrobią główne bohaterki, ale przebieg śledztwa już tak oczywisty nie będzie...

Trzeci tom serii był pierwszym, który przeczytałam. Miejscami fabuła nawiązywała do poprzednich tomów, nieznajomość wcześniejszych części jednak w niczym mi nie przeszkadzała. Wiem jednak, że mam ochotę poprzednie tomy przeczytać. Interesująca historia, ciekawe miejsce akcji i sprawa, którą czytając książkę, sama próbowałam rozwiązać. Skoro ja czerpałam z lektury taką przyjemność, wyobrażam sobie, jak wielką frajdę musi czytanie tej książki sprawić jej właściwym adresatom, czyli młodzieży. Młodzieży, która jak twierdzi wielu, nie czyta i stawia na inne rozrywki. Myślę, że tej książce nie oprze się nikt. Dlatego polecam ją tym, którzy szukają wakacyjnej lektury dla swoich dzieci, a może nawet i dla siebie!
Zbrodnia pierwszej klasy
Robin Stevens
tłumaczenie Magdalena Korobkiewicz
Wydawnictw Dwukropek, 2018


Komentarze

 1. Aż sama chętnie poczytam historie

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama bym chętnie przeczytałam tą książkę :) Nie mogę się doczekać kiedy syn będzie sięgał po takie tytuły, a ja będę mogła mu podkradać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka dziecięca wersja morderstwa w Orient Expresie Agathy Christi 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak samo mi się to skojarzyło. W każdym razie będę próbowała podsunąć córce.

   Usuń
 4. Super książka dla małych detektywów :) Jak widać dla dużych też ;) Muszę zacząć czytać kryminały, gdyż jak dotąd - podobnie jak Ty do niedawna - omijałam je szerokim łukiem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nasze dziewczynki uwielbiają jak im czytamy. Wciąż brakuje na to więcej czasu a chicało by się sięgnąć po tyle nowych pozycji..

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie jeśli kolejne części można czytać bez znajomości poprzednich :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tajemniczy Ogród....jejku jak ja kochałam tą książkę! Tak samo jak Anię z Zielonego Wzgórza i Dzieci z Bullerbyn -)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią sama bym sięgała po taką książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moi synkowie zaczytywali się w ksiażkach detektywistycznych z serii: "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Czytałam czasem z nimi i te przygody mega wciągały.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka wydaje się być ciekawa - i to nie tylko dla najmłodszych! Sama chętnie bym po nią sięgnęła!

  OdpowiedzUsuń
 11. Z przyjemnością sięgnę po tę serię. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz