"Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur" (Znak emotikon)

Pamiętam jak rok temu próbowałam zachęcić Tosię do przeczytania książki Bolek i Lolek zwiedzają Polskę (KLIK). Nie było to łatwe zadanie, bo nie wiedzieć czemu, nigdy do wielkich fanek sympatycznych braci się nie zaliczała. Pomógł przypadek i brak innych książek do czytania. Po tej pierwszej lekturze sympatia do Bolka i Lolka znacznie wzrosła, a książka o ich przygodach stała się jedną z ulubionych lektur, do których bardzo chętnie wraca. Dlatego bardzo ucieszyła się, kiedy przekazałam jej informację o planowanym drugim tomie ich przygód.


Sama zastanawiałam się co też Bolek i Lolek mogą teraz zwiedzić i jakie przygody na nich czekają. W pierwszym tomie przygody zapewnił im tata do spółki ze Smokiem Wawelskim. Teraz do akcji wkroczył dziadek, ale senior rodu poszedł nawet o krok dalej. Zaplanował dla chłopców podróż na cały rok! Dlaczego tak długą? Dlatego, że bracia mieli uczestniczyć w najbardziej wyjątkowych wydarzeniach w różnych regionach Polski, a te odbywają się w różnym czasie. I tak Bolek i Lolek ruszają do powiatu bolesławieckiego, gdzie czeka na nich ich rówieśnik Antoś, którego babcia przygotowuje pyszną bałkańską pitę. Stamtąd udają się do Przemyśla, gdzie prawosławni i grekokatolicy wspominają chrzest Jezusa i z tej okazji święcą wodę w Sanie! Kolejnym regionem, który odwiedzają chłopcy są Kaszuby. Poznają język, którym mówią ich mieszkańcy i mają okazję, choć przez chwilę, przyjrzeć się morzu. Bo czeka na nich już kolejna wyprawa, tym razem na Kujawy. Tam poznają tajniki kujawskiego haftu. Co jeszcze zobaczą? Będą w Poznaniu, w powiecie opoczyńskim, pojadą na Podlasie, odwiedzą Wrocław. W każdym z tych miejsc czeka na nich coś wyjątkowe, bo dziadek zaplanował ich podróże tak, żeby zobaczyli jak najwięcej i, żeby zawsze dojechali na miejsce, kiedy dzieje się tam coś wyjątkowego. Coś, bardzo mocno związane z tradycją danego regionu. Dzięki temu nie tylko Bolek i Lolek, ale i ich mali fani lepiej poznają kraj, w którym mieszkają.Druga książka o podróżach po Polsce Bolka i Lolka to znowu strzał w dziesiątkę. Z niej dowiedzieć się można jak wiele ciekawych rzeczy dzieje się czasem tuż obok nas. O niektórych być może nie wiemy, a które warto byłoby pokazać dzieciom i być może samemu poznać. Właśnie dlatego Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur to nie tylko interesująca opowieść, ale również coś na kształt przewodnika. Na jej podstawie można przygotować mapę podróży. Z niej dowiadujemy się kiedy i dokąd warto jechać, żeby poznać najciekawsze tradycje odwiedzanego regionu. Nas Bolek i Lolek do podróżowania i jeszcze lepszego poznawania Polski zachęcili. Wiedziałam, że nasz kraj jest interesujący, że każdy region oferuje coś ciekawego, jednak po przeczytaniu tej książki wiem, że nie znałam przynajmniej połowy z nich. Właśnie dlatego czytanie literatury dziecięcej sprawia mi tyle frajdy. Z jednej strony to powrót do dzieciństwa, zachwyt nad pięknymi i mądrymi historiami, zauroczenie niezwykłymi ilustracjami. Z drugiej to poszerzenie horyzontów, niemal każda lektura czegoś uczy nie tylko Tosię, ale i mnie. Ciekawostki, fakty, ważne i interesujące miejsca. To wszystko znajduję w książkach dla dzieci. Ta nie jest inna, ta pokazuje jak piękna i różnorodna jest Polska i udowadnia, jak mało o własnym kraju wiemy. Właśnie dlatego warto ją przeczytać, a potem wyruszyć w podróż śladami jej bohaterów.

Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur
Dorota Majkowska-Szajer
ilustracje Sara Szewczyk
projekt okładki Anna Nowacka
Znak emotikon,  2018


                                 https://www.znak.com.pl/

Komentarze

 1. Jedna z moich ulubionych bajek dzieciństwa to właśnie Bolek i Lolek :) Świetna ksiązeczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, najlepsze rozwiązanie dla dzieci to właśnie takie bajeczki. Cudowne ��

   Usuń
 2. Oj pamiętam Bolka i Lolka... Myślę, że każdy ich zna. 😊 A ta książka z podróżami po Polsce super! Takie edukacyjne pozycje są najlepsze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. W dzieciństwie bardzo wprost przepadałam za sympatycznymi braćmi! Koncepcja książki bardzo mi się podoba, zapewne jest bardzo ciekawa dla dziecka i przede wszystkim - przy okazji edukuje, pokazując najmłodszym nasz piękny kraj pod względem geograficznym, ale też etniczno-kulturowym.
  Szkoda, że sama jeszcze nie mam dzieci... 😊
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja uwielbiałam Przygody Bolka i Lolka kiedy byłam mała! ;D jedna z najlepszych bajek!

  OdpowiedzUsuń
 5. Moi ukochani bohaterowie z dzieciństwa <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tę bajkę, aż wstyd, że moja córka jej kompletnie nie zna, tym bardziej, że bajka była produkowana w naszym mieście.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tych chłopaków a książki jeszcze nie znamy 😀

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niestety w dzieciństwie nie przepadałam za Bolkiem i Lolkiem;) mam nadzieje, że mojej córce się spodobają bo to kultowe postacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. I jak tu nie lubić tych chłopaków, wspomnienia z dzieciństwa natychmiast ożywają. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moi ulubieńcy z dzieciństwa:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz