"PYTANIA małe i DUŻE według Wilgi Ćwirko" (Wydawnictwo Zaklęty Papier)

Nie pamiętam ze swojego dzieciństwa sytuacji, w której okazałoby się, że rodzice bliskich mi osób się rozwodzą. Miałam koleżanki, których rodzice byli w drugich związkach, ale jako dziecko nie byłam świadkiem żadnego rozwodu. Moje dziecko ma znacznie mniej szczęścia, co jakiś czas rozpadają się wokół nas kolejne małżeństw. Tosia długo zdawała się nie zauważać, że coś się zmienia. Teraz już to dostrzega i pyta. A ja szukam sposobów, żeby zmiany zachodzące w zaprzyjaźnionych z nami rodzinach wytłumaczyć. I robię to nie tylko po to, żeby ona zrozumiała, co się dzieje, ale także po to, żeby mogła być wsparciem dla swoich rówieśników, które muszą się zmierzyć z rozwodem rodziców.


Pomocą służą nam oczywiście książki. Przeczytałyśmy już kilka tytułów podejmujących tę tematykę, ale żaden z nich nie zrobił na nas takiego wrażenia, jak książka Julie Bowe. Główna bohaterka książki Wilga Ćwirko ma dziewięć lat, kiedy ją poznajemy właśnie przygotowuje się do kolejnego roku szkolnego. Wakacje dobiegają końca, dziewczynka nie ma czasu martwić się tym, że lato się kończy. Ma na głowie poważniejsze zamartwienia. Pierwszego dnia wakacji dowiedziała się, że jej rodzice się rozwodzą. Tata wyprowadził się z domu, mama musiała więcej pracować, a Wilga wyjechać na wakacje do dziadków. Nic więc dziwnego, że były to najgorsze wakacje jej życia. Wakacje przepełnione smutkiem, pełne rodzących się w jej głowie pytań. Nie znała na nie odpowiedzi, nie miała kogo zapytać o zdanie albo poprosić o wsparcie. Mieszkając u dziadków Wilga nie ma szansy spotykać się z koleżankami. I choć bardzo jej ich brakuje, nie próbuje nawet do nich dzwonić, bo sama nie wie, co miałabym im powiedzieć i jak przyznać się do tego, że jej rodzice się rozwodzą.Pierwszy dzień w szkole nie jest dla Wilgi dniem prawdy, wręcz przeciwnie to pierwszy dzień wypełniony kłamstwem. Na temat wakacji, rodziny i powodów, które sprawiły, że dziewczynka milczała całe wakacje. Na dodatek do ich klasy dołącza nowa dziewczynka Marianna, która w czasie wakacji zdążyła nawiązać bliskie relacje z Amber, czyli najlepszą przyjaciółką Wilgi. To jeszcze bardziej komplikuje sytuację głównej bohaterki. Marianna nie chce jednak nikomu odbijać przyjaciół, jej sytuacja rodzinna również nie jest łatwa. Wilga nie ma najmniejszej ochoty zaprzyjaźniać się z Marianną. Wkrótce okaże jednak, że dziewczynki łączy znacznie więcej, niż początkowo się wydawało...Rozwód rodziców to nie jest łatwy temat dla literatury dziecięcej. Mimo wszystko są autorzy, którzy decydują się na podjęcie go. Po co to robią? Oczywiście po to, żeby pomóc dzieciom znajdującym się w takiej sytuacji. Opisy codzienności Wilgi są bardzo bliskie rzeczywistości, jej rozterki i problemy podzielają pewnie wszystkie dzieci, które dotknął rozwód rodziców. Jak z tym wszystkim radzi sobie Wilga? Jest jej trudno. Rodzicom wydaje się, że dziewczynka sporo (a może nawet wszystko) rozumie. Prawda jest jednak zupełnie inna. W głowie Wilgi rodzi się wiele pytań, a na większość z nich dziewczynka nie znajduje odpowiedzi. Nie ma ich nawet w słowniku, który każe jej czytać mama. Podobne rodzą się w głowach dzieci, których rodzinna sytuacja przypomina sytuację Wilgi. Ale nie tylko one powinny przeczytać tę książkę. To wartościowa lektura dla wszystkich, dzieci i rodziców. Każdy z nich czegoś się z tej książki nauczy.

Pytania małe i DUŻE według Wilgi Ćwirko
Julie Bowe
ilustracje Matylda Tomaszewska-Naumowicz
tłumaczenie Agnieszka Pohl
Zaklęty Papier, 2018
wiek 8+


Komentarze

 1. To wspaniałe, że powstają takie książki, które tłumaczą poniekąd taką trudną sytuację jaką jest rozwód. Brawo dla autorki za odwagę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książki uświadomią również rodzicom, że dzieci mają inny punkt widzenia na wiele spraw.

  OdpowiedzUsuń
 3. Smutne to jest, biedne dzieci...
  Współczesny świat to jednak łatwość nawiązywania związków,
  porzucania ich i następny , następmy...
  Brak odpowiedzialności...

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozwód rodziców to trudny temat dla dziecka, ale to nie znaczy ze mamy go przed nimi ukrywać. Nawet małe dziecko widzi i rozumie, ze coś jest nie tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oby dzieci musiały jak najmniej takich sytuacji doświadczać, bo to one zawsze najbardziej cierpią i bardzo trudno im to wytłumaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dobrze, że autorzy poruszają teraz takie realne i częste tematy z życia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, ze sa takie ksiazki. Rodzicom czesto ciezko jest rozmawiac z dzieckiem i dobrac odpowiednie slowa wyjasnienia

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurcze książka idealna. Szkoda tylko, że nie znalazłam jeszcze wersji dla tych małych, najmłodszych.
  Nie mniej jednak warto poruszać takie tematy z dziećmi, bo niestety-coraz więcej rozwodów i ciężkich przeżyć :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa propozycja, na pewno pozwoli dziecku w przystępny sposób wytłumaczyć czym jest rozwód i dlaczego w ogóle do niego dochodzi

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie że są książki które poruszają taki temat, szkoda tylko że są rodzice którzy nie czytają swoim dzieciom i nie wiedzą że mogą z nimi przerobić ten temat w taki sposób

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz