"Kobiety i nauka. One zmieniły świat" (ART Egmont)

Pojawiło się tu ostatnio wiele książek popularnonaukowych. Tego typu lektury są dla dzieci wspaniałą zachętą do poszerzania horyzontów i odkrywania nowych rzeczy. Dziś chciałam Wam pokazać książkę równie interesującą, w której zamiast ciekawostek z różnych dziedzin nauki, znaleźć można biografie kobiet, które w świecie nauki poczynały sobie bardzo śmiało. To drugi tom serii, o której już pisałam. Pierwsza była książka o kobietach w sporcie (KLIK). Przyszła pora na drugą z nich, równie pięknie zilustrowaną i tak samo inspirującą!


Pierwszą z bohaterek została Hypatia, żyjąca w IV wieku naszej ery astronomka, matematyczka i filozofka. Jej nauki zostały uznane za pogańskie, a ją samą zamordowała grupa chrześcijańskich ekstremistów. Nieco łatwiej miała urodzona pod koniec XVIII wieku Mary Anning. Kobieta poświęciła się kolekcjonowaniu skamielin. Mając 12 lat odnalazła kompletny szkielet ichtiozaura. Mary całe swoje życie poświęciła paleontologii, niestety nie mogła publikować swoich prac naukowych. Wszystko dlatego, że była kobietą. Znacznie mniej problemów miała nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie, która za swoje epokowe odkrycia dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. 

W książce Kobiety i nauka. One zmieniły świat takich niezwykłych bohaterek jest pięćdziesiąt. Każda z nich wniosła coś w świat nauki. Jedne pracowały w laboratoriach, inne podróżowały. Wszystkie one zrobiły w swoim życiu coś wyjątkowego. Coś, z czego do dziś korzystamy my albo co przyczyniło się do kolejnych odkryć. Być może o wielu z nich nigdy nie słyszeliśmy, a pamięć zdecydowanie im się należy. Bo te kobiety robiły rzeczy wielkie!
Kiedy w moje ręce trafiają tego typu książki, zawsze przyjmuję je z uśmiechem i ogromną radością. One nie tylko poszerzają horyzonty, one przede wszystkim inspirują. Pokazują, że warto się starać, że nie warto się poddawać. Bo choć czasem spełnianie marzeń wydaje się trudne albo wręcz niemożliwe, to trzeba o nie walczyć. Wiele z zaprezentowanych w tej książce kobiet nie miało łatwego życia, a mimo to osiągnęły rzeczy wielkie. Dlatego mogą tak mocno inspirować młodych czytelników. Celowo używam słowo "czytelników", a nie czytelniczek. Ta książka to lektura dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć. To również kopalnia wiedzy dla tych, którzy chcieliby pójść drogą tych 50 wyjątkowych kobiet, w książce znajdują się bowiem specjalne strony poświęcone niezbędnemu wyposażeniu każdego laboratorium, słownik pojęć, które powinien znać każdy naukowiec. I statystyki dotyczące obecności kobiet w nauce. Te ostatnie zdecydowanie warto odwrócić!

Kobiety i nauka. One zmieniły świat
Rachel Ignotofsky
tłumaczenie Paulina Błaszczykiewicz
ART EGMONT, 2018

https://egmont.pl/
 

Komentarze

 1. Kapitalna książka! Z wielu powodów warto np. podarować ją w prezencie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie wiem, ale mi to jest przykro, że kobiety muszą mieć oddzielne książki ze swoimi osiągnięciami, jakby to, co odkrywają one było mniej ważne... Ale książka i tak spoko, warta uwagi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjna książka, muszę jej poszukać w bibliotece. Bardzo lubię takie mądre, naukowe książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, ze są takie książki - bo o kobietach nadal mówi się zbyt mało albo nie w takim kontekście, jak trzeba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy tą książkę i jestem nią zachwycona!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz