"Dobra robota" (Wydawnictwo ADAMADA)

Są tematy, które literatura dziecięca podejmuje bardzo chętnie. Oprócz licznych książek o porzuceniu smoczka i odpieluchowaniu, pojawia się również takie, które opowiadają o różnych zawodach. Książek przybliżających pracę lekarzy, kierowców, sprzedawców i nauczycieli nie brakuje. Nie są to jednak jedyne profesje, jakich podejmują się ludzie. Jest wiele zawodów, o których literatura do tej pory milczała. Dlatego dziś głos oddaję właśnie im!


Tak naprawdę pierwsze zrobiło to Wydawnictwo Adamada. Wczoraj swoją premierę miała książka Dobra robota, w której takie ciekawe profesje zostały przedstawione. Na książkę składa się dwanaście rozmów przeprowadzonych przez Elżbietę Pałasz z dwunastoma osobami, z których każda wykonuje jakiś ciekawy zawód. Znajdziemy tu więc wywiady z:
 • ceramikiem,
 • projektantami mebli,
 • budowniczym statków,
 • farmerem,
 • opiekunkami fok,
 • rybakiem,
 • marynarzem,
 • projektantką biżuterii,
 • nurkiem,
 • biologiem morza,
 • panią pilot odrzutowca,
 • nauczycielką kaszubskiego.
Kto z nich wzbudza w Was największe zainteresowanie? Na przykład Tosia rozpoczęła czytanie tej książki od wywiadu z opiekunkami fok. Dowiedziała się z niego nie tylko na czym polega ich praca, ale również poznała kilka ciekawostek z życia fok i przypomniała sobie, co należy robić (albo raczej czego nie należy robić), kiedy zobaczy się fokę na plaży. A ten wywiad to był dopiero początek przygody z Dobrą robotą. Wkrótce dowiedziała się, jak wygląda proces budowy statków i poznała znaczenie wyrażeń "suchy dok" i "pływający dok". Rozmowa z Aliną Filimoniuk pozwoliła jej zajrzeć do pracowni projektantki biżuterii i dowiedzieć się, skąd bierze ona pomysły na nowe projekty. Z wypiekami na twarzy przeczytałyśmy rozmowę z Katarzyną Tomiak-Siemieniewicz, która pilotuje odrzutowce. Jej historia udowadnia, że spełnić mogą się nawet najbardziej szalone i najodważniejsze marzenia. Nie trzeba jednak wzbijać się w przestworza, żeby robić rzeczy wyjątkowe. Przecież nie każdy zna, a już w ogóle niewiele osób uczy innych języka kaszubskiego! A w Dobrej robocie znajduje się wywiad z osobą, która uczy właśnie tego języka.

Wyjątkowy jest każdy z przedstawionych w tej książce zawodów. W każdym wywiadzie zdradzone zostają sekrety, które do tej pory skrywali przedstawiciele tych profesji. Rozmowy nie są długie, ale naprawdę wiele można się z nich dowiedzieć. Każda z nich zachęca również do samodzielnych poszukiwań. Choćby zdjęć, na których zobaczyć można ludzi wykonujących opisane w książce zawody. Ale zanim zaczniecie szukać zdjęć przyjrzyjcie się zamieszczonym w książce ilustracjom. Stworzyła je Joanna Czaplewska, która w ciekawy i miły dla oka sposób pokazała pracę ceramika, rybaka, biologa morza i wszystkich innych bohaterów tej książki. Dobra robota bardzo przypadła nam do gustu. To bardzo ciekawa propozycja literacka dla ciekawych świata dzieci. Cała książka będzie doskonałym uzupełnieniem zajęć w szkole albo przedszkolu. Kto wie, może dzięki tej książce ktoś odkryje w sobie wielką pasję i zaplanuje swoją przyszłość. 
Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody
Elżbieta Pałasz
ilustracje Joanna Czaplewska
Wydawnictwo ADAMADA, 2019

Komentarze

 1. Świetna propozycja- wiele uczy, pokazuje jak ciężko każdy musi pracować by cos było.Jak ważne są każde zawody , oraz juz może podpowiedzieć dziecku co może robić w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wygląda na świetną, już nawet wiem komu ja kupię, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam wiele osób, które taką opiekunką fok chciałyby zostać. Super książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pamiętam jedynie "jak Wojtek został strażakiem" ;) A teraz i nurek i ceramik :)
  Super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Bardzo mi się podoba ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo ciekawa pozycja ta o fokach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co jak co ale nauczycielem, nawet kaszubskiego, ja właśnie nigdy nie chciałam być :D Ale książeczka fajna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajna propozycja :) Dzieci mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tych zawodów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa inspiracja nie tylko dla najmłodszych - ale również dla tych starszych, którzy nie wiedzą, co mają w życiu robić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Może nie pokazywać tego mojemu synowi, on jak pozna jakiś zawód to od razu chce być tym kimś w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Grafika troszkę daleka memu sercu, ale treść bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka dla starszych i młodszych dzieci, pokazuje, że są różne zawody. Uczy, że trzeba ciężko pracować, a nic nie przychodzi od tak

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa! Mamy już książkę o najróżniejszych zawodach świata. Fajnie byłoby porównać, może któregoś brak.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna pozycja. Uwielbiamy to wydawnictwo 🙂

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja także uważam, że to "Dobra robota" :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz