"Pate gra w piłkę" (Wydawnictwo Widnokrąg)

Nie mam oporów przed czytaniem chłopięcej literatury, ale z tej racji, że posiadam córkę moje myśli zawsze w pierwszej kolejności kierują się ku książkom dla dziewczynek. Dziś jednak lektura przede wszystkim dla chłopców.


Oczywiście dziewczynki również mogą ją przeczytać i pewnie im się ta książka spodoba, ale ich kolegom powinna spodobać się jeszcze bardziej. Dlaczego? Choćby dlatego, że bohaterem jest chłopiec. Pate, tak ma na imię, dał się już poznać czytelnikom w pierwszym tomie swoich przygód. Zajmował się wtedy pisaniem bloga i opieką nad stryjem. Jedno i drugie wywołuje wiele wesołych, zwłaszcza dla czytelnika, sytuacji. Rodzicom chłopca aż tak bardzo wesoło nie jest. I w pierwszej, i w drugiej książce. W Pate gra w piłkę chłopiec rozrabia chyba jeszcze bardziej. Wszystko przez turniej piłki nożnej, w którym nasz bohater miał wziąć udział. Czas przeszły jest tu jak najbardziej wskazany, bo kilka tygodni przed turniejem okazało się, że w jego drużynie zabrakło dla niego miejsca. Zajęli je bracia bliźniacy. Chłopcy nagle stali się idolami całej szkoły, a Pate... Cóż, on nawet wstydził się powiedzieć w domu, że nie zagra w turnieju. Postanowił więc stworzyć własną drużynę, w której obok niego zagrają gwiazdy światowej piłki. W dość nietypowy sposób zawiadomił ich o tym, że dostali powołanie na turniej. Jak to zrobił, nie zdradzę, żebyście byli równie zaskoczeni, co ja. Nie zdradzę również, czy któryś z zawodników przyjechał na zawody. Zdradzę jednak, że to nie było jedyne zmartwienie chłopca. Na jego drodze pojawił się pies. Pies nie ma nie tylko domu, ale i jednej łapy. Pate bardzo chciałby się nim zaopiekować, ale mama kategorycznie się nie zgadza. Chłopiec musi zrobić wszystko, żeby rodzice zgodzili się przyjąć psa pod swój dach. A głowiąc się nad tym nie może zapominać o turnieju...Książka Pate gra w piłkę kipi humorem. Oczywiście pojawiają się tu również wydarzenia nieco poważniejsze (związane przede wszystkim z bezdomnością i rodzinnymi sporami), ale dominują jednak te, które wywołują uśmiech. To sprawia, że ta książka będzie doskonałą lekturą dla wszystkich rówieśników głównego bohatera. Książka to również świetna lektura dla tych, którzy za czytaniem nie przepadają. Akcja toczy się wartko, nie brakuje tu ilustracji oraz fragmentów komiksowych. Dzięki temu książkę czyta się szybko i z dużą przyjemnością. 
Pate gra w piłkę to książka wydana w ramach serii "Bliskie dalekie sąsiedztwo". Wydawnictwo Widnokrąg prezentuje w niej książki powstałe w Szwecji, Estonii i Finlandii. O ile książki z tego pierwszego kraju są wielu polskim czytelnikom dobrze znane, to książek fińskich i estońskich nie znamy prawie w ogóle. Powstała w Finlandii seria, której bohaterem jest Pate udowadnia, że warto te książki poznać bliżej. I dla rozrywki, i dla chwili refleksji.Pate gra w piłkę
Timo Parvela 
ilustracje Pasi Pitkanen
tłumaczenie Iwona Kiuru
Wydawnictwo Widnokrąg, 2018

 

Komentarze

 1. Książka podobna do tych , które czytam córce ostatnimi czasy, ciekawa o piłce, humorystyczne teksty, oby tylko nasze dzieci wybierały książki od smartfonów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książeczka. A my bardzo lubimy propozycje tego wydawnictwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja wprost przeciwnie, jako mama dwóch chłopców, wybieram literturę chłopięcą. Ale jest wybór książek, które są a tyle ciekawe, wartościowe, że nie ma sensu ich dywersyfikować ze względu na płeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książce dużo dobrego słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam tytuł powoduje, że chciałabym ją przeczytać dzieciom. Mam zapalonego piłkarza, więc tym bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas to "idzie" wszystko, mimo że mam trzech synów czytamy każda książkę jaka wpadnie nam w ręce 😉

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa propozycja , coś dla mojego bratanka:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ją już mojemu synowi i bardzo mu się podobała

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa propozycja dla naszego piłkarza

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak o piłce, to zdecydowanie dla mojego syna :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz