"I ty możesz zmienić świat" (Media Rodzina)

Kiedy po raz pierwszy z zachwytem i zainteresowaniem kartkowałam tę książkę, Tosia zapytała mnie, co czytam. Pokazałam jej okładkę, ona przeczytała głośno tytuł i powiedziała: "Ja nie mogę zmienić świata. Jestem dzieckiem". Stanowczo zaprzeczyłam i wskazałam na podtytuł książki, który informuje nas, że oto mamy w rękach zbiór 42 opowieści o niezwykłych dzieciach. A skoro one mogły, to może i Tosia powinna spróbować. Lektura tej książki to pierwszy krok w tę stronę. A poznanie 42 niezwykłych dziecięcych bohaterów, to nie tylko literacka przygoda, ale również niesamowita inspiracja. Zwłaszcza dla tych, którzy jak Tosia, uważają że w ich wieku nie można robić wielkich rzeczy. Okazuje się, że można. Nawet wtedy, kiedy jak Bana al-Abed przychodzi się na świat w kraju targanym wojną. Mama pomaga jej założyć konto na Twitterze. Tam Bana opisuje, co dzieje się w jej kraju i mieście, w którym mieszka. Dzięki niej ludzie dowiadują się jak wygląda wojenna rzeczywistość i jak trudno żyje się ludziom w Aleppo. Kolejną bohaterką jest Anna Frank, o której zapiskach słyszał każdy. Jej pisany w czasie II wojny światowej pamiętnik jest świadectwem okrucieństwa tamtych czasów. Wśród 42 bohaterów znaleźli się również tacy, którym przyszło żyć w najbiedniejszych zakątkach świata. Dzieci te były, jak Iqbal Masih od najmłodszych lat wysyłani do ciężkiej pracy albo jak Kesz Valdez zmuszani przez własnych rodziców do żebrania. 
Są w tej książce opisane również dzieci, które nie urodziły się w miejscach ogarniętych wojną, ale i tak ich życie nie było łatwe. Jak na przykład Janek Mela, chłopiec, który został porażony prądem i stracił rękę i nogę. Kalectwo nie przeszkodziło mu jednak w podróżowaniu i to podróżowaniu ekstremalnym. Bo Janek jest zdobywcą obu biegunów, a także najwyższych szczytów Kaukazu i Afryki.


Znalazły się tu również historie dzieci, które robią rzeczy niezwykłe dzięki swojej ogromnej wiedzy albo wielkiej empatii. Na przykład Cassandra Lin, która postanowiła zrobić wszystko, żeby pomóc naszej planecie. Założona przez niż fundacja "wprowadza w życie nowoczesny system, który zbiera zużyty tłuszcz i zmienia go w biopaliwo, którym ogrzewane są okoliczne domy". Inna dziewczynka, Katie Stagliano, postanowiła pomóc ludziom głodującym, dlatego założyła ogród warzywny, a plony przekazywała organizacjom przygotowującym posiłki dla biednych.


Bohaterowie tej książki robili i robią rzeczy wielkie. Mimo młodego wieku sprzeciwiają się ludziom, którzy wyrządzają innym krzywdę. Nie godzą się na choroby, na nierówny dostęp do edukacji, na biedę i wykorzystywanie innych. Każdy z nich może stać się dla młodych czytelników wzorem do naśladowania, może zainspirować ich do wprowadzenia zmian w sobie albo w swoim otoczeniu. I ty możesz zmienić świat to książka wyjątkowa. Mądra, inspirująca, interesująca i dobrze napisana. Biografie kolejnych bohaterów nie są długie, ale są nie brakuje w nich ciekawych szczegółów i ważnych informacji. Doskonale nadają się do czytania w domu i w szkole. Historie dzieci opisanych przez Karolinę Grabarczyk staną się na pewno punktem wyjścia do dalszych rozmów. I o to właśnie chodzi! Po przeczytaniu tej książki żadne dziecko nie powie już, że jest za małe na zmienianie świata. Ich równicy ze wszystkich kontynentów, żyjący w bardzo różnych czasach, rodzący się w różnych rodzinach, udowodnili, że nie liczy się ani wiek, ani wzrost, ani miejsce urodzenia. Najważniejsza jest wiara we własne siły, otwarte na potrzeby innych umysł i serce. Wtedy mamy my i nasze dzieci szansę na zmienianie świata. I tego właśnie uczy ta książka.

Przeczytajcie ją koniecznie ze swoimi dziećmi, sprezentujcie dzieciom, które znacie i, które są Wam bliskie. Niech historie książkowych bohaterów Was wzruszą i zainspirują, niech zachwycą Was przepiękne ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Przeczytajcie, a potem razem ze swoimi dziećmi zmieniajcie świat albo Wasze najbliższe otoczenie.I ty możesz zmienić świat.
42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach
Karolina Grabarczyk
ilustracje Nika Jaworowska-Duchlińska
Media Rodzina 2019


Komentarze

 1. Strasznie nie podobają mi się ilustracje :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Koncepcja książki i ilustracje zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też ja mamy, ale większość opowiadań dla moich dzieci jednak za ciężka. Mają 7 i 9 lat. W jakim wieku jest Tosia?

  OdpowiedzUsuń
 4. To musi być naprawdę ciekawa lektura, zwłaszcza dla nas, dorosłych- możemy się uczyć od wielu maluchów samozaparcia i odwagi w realizowaniu swoich celów i marzeń:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna książka, którą powinny przeczytać dzieci, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy młodzieży brakuje autorytetów. Taka ksiązka na pewno wielu doda pewności siebie

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo ważna książka, warto pokazywać dzieciom, że inni mają trudniej, ale nigdy nie należy się poddawać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna! Uwielbiam takie książki, już słyszę jak chłopcy dopytują czy to prawda, czy te dzieci istnieją. Muszę ja mieć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Za wcześnie jeszcze dla dwulatki na taką książkę. Zawsze jednak szukam takich właśnie inspiracji, bo biblioteczkę powiększamy regularnie. Ciekawie odpowiedziałaś o tej książce, naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Inspirująca treść, ale ilustracje bardzo mi się nie podobają.

  OdpowiedzUsuń
 10. Musi być bardzo ciekawa i pouczająca i myślę, że o lektura nie tylko dla młodych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne ilustracje i świetny pomysł! Zainteresuje się tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz