"Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku" (Burda Książki)

Ogromna popularność programów kulinarnych i liczba ukazujących wskazuje na to, że co jak co, ale jeść i gotować lubimy. Dzieci bywają w tej kwestii nieco bardziej wybredne, ale o jedzeniu również czytać lubią. Tosia uwielbia.


Dlatego byłam pewna, że historia, którą wymyślił Maciej Rożen jej się spodoba. Główną bohaterką jest Zuzanna, rezolutna ośmiolatka, która powitała świat wyskakując z kociołka pełnego owsianki! W Krainie Smaku, w której się urodziła, nie jest to niczym wyjątkowym. "Podobno najlepsi kucharze rodzą się tutaj z zapachu świeżego chleba, smaku gorącej zupy lub z orzeźwiającego łyku lemoniady w upalny dzień". Owsianka, z której wyskoczyła Zuzanna bulgotała. Można więc podejrzewać, że czeka tę dziewczynkę bardzo ciekawe życie. I nie ma w tym ani grama przesady. Bo ta właśnie dziewczynka wyruszy w niezwykłą podróż po Krainie Smaku. Towarzyszyć jej będą przybrany ojciec Płatek Wędrowiec, madame Cieciorka i dwa osły.  Co wydarzy się w trakcie tej wyprawy? Przygód nie zabraknie. Bohaterowie będą musieli mieć oczy dookoła głowy. Zuzanna i jej przybrany tata poznają nowych przyjaciół, będą mierzyć się z wrogami i spróbują pokonać rosnącą brodę! Ta okaże się naprawdę sporym kłopotem. Ale jak sobie z nią poradzili nasi bohaterowie nie zdradzę. Musicie przeczytać ją sami. Tylko w ten sposób wczujecie się w jej niezwykły klimat.

Ta książka zdecydowanie zaostrza apetyt. Każda strona, każdy rozdział kusi innym smakiem i zapachem. Nie brakuje nawiązań do dobrze znanych nam smaków, pojawiają się również nowe, których być może czytelnicy nie znają. Sama Zuzanna w swojej podróży poznaje tajniki sztuki kulin-fu. A czytelnik? On zyskuje podwójnie. Dostaje ciekawą i niebanalną historię, z którą wcześniej nigdy się nie zetknął. Ma również szansę zdobyć pierwsze szlify w sztuce kulinarnej. Ta wiedza ukryła się w drugiej części książki, gdzie znaleźć można kilka niedługich historyjek z gotowaniem i jedzeniem w tle oraz przepisy kulinarne. Dzięki nim można zrobić na przykład pastę z pieczonej dyni i smocze burgery. Będzie więc zdrowo, pysznie i niebanalnie. Dzieciom i dorosłym to połączenie na pewno się spodoba. Miłej lektury i smacznego!

Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku
Maciej Rożen
ilustracje Anna Stosik
Burda Książki 2019

Komentarze

 1. Idealna pozycja dla zaczynających przygodę z kuchnią i dziwnymi smakami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna książeczka, ciekawa jestem jakie przepisy ukryte są na jej kartach

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowita książka! Myślę, że mojemu synkowi mogłaby się spodobać. Tosiek uwielbia mi pomagać w kuchni, bawi się swoją zabawkową kuchnią i na pewno przeczytalabym mu ten tytuł. Zapisuję 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Bajecznie wyglądają te ilustracje, człowiek patrzy i powraca do krainy dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne nawiązanie do sztuk walki. W końcu kuchnia to takie małe pole bitwy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam tej ksiązki ale teraz z chęcią ją kupie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jej ilustracje maga mi się podobają

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje to nawet gotować lubią, tylko jeść nie ma komu 😂

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz