"Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat" (Wydawnictwo AMEET)

Książek o kobietach ukazało się w ostatnim czasie tak wiele, że zaczynam powoli wołać o równouprawnienie i wydawać podobne książki o mężczyznach. Mimo to, kiedy widzę nową publikację poświęconą słynnym kobietom, nie waham się ani chwili i z radością witam je w naszym domu. Z nowością o wydawnictwa AMEET było tak samo.
Zastanawiałam się jednak, czy ta książka może mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Poznałam już chyba wszystkie słynne kobiety i dziewczyny. Każda z nich zadziwiła czymś świat. Wszystkie robiły rzeczy tak ważne i wyjątkowe, że nawet jeśli żyły kilkaset lat temu, pamiętamy o nich do dziś. 50 bohaterek książki Katherine Halligan również znacząco wyróżniało się na tle kobiet i mężczyzn żyjących w tym samym czasie. Były polityczkami, artystkami, podróżowały po świecie, uprawiały sport, pomagały słabszym. Wszystkie, które trafiły do tej książki warte są poznania. Wśród nich znalazły się między innymi:
 • Elżbieta I, czyli jedna z największych władców Anglii,
 • cesarzowa Wu Zetian, pierwsza i jedyna władczyni Chin,
 • Frida Kahlo, malarka i ikona feminizmu,
 • Emily Bronte, wybitna angielska pisarka,
 • Florence Nightingale, twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa,
 • Matka Teresa, zakonnica opiekująca się biednymi i chorymi w Indiach,
 • Mary Anning, poszukiwaczka skamielin, której odkrycia zmieniły naukę, 
 • Dian Fossey, badaczka goryli,
 • Hannah Szenes, żydowska poetka i bohaterka wojenna, 
 • Sophie Scholl, niemiecka działaczka antynazistowska.

Wymieniłam nazwiska dziesięciu kobiet, w książce jest ich pięć razy więcej, a każda z nich może być inspiracją dla czytelników. Wśród nich jedna Polka. Jak się łatwo domyślić jest to Maria Skłodowska-Curie. Wszystkie one pokazują, że robienie rzeczy wyjątkowych wymaga odwagi, ale można ją znaleźć w sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. 

Każdej bohaterce poświęcono jedną rozkładówkę. Tam opisano najważniejsze wydarzenia z ich życia oraz wymieniono rzeczy, które wyróżniały je na tle innych ludzi. Nie zabrakło również cytatów z wypowiedziami bohaterek. Na każdej stronie pojawiają się również ilustracje (te stworzyła Sarah Walsh) oraz (jeśli takowe w czasach bohaterek istniały) ich zdjęcia. Na rysunkach lub fotografiach zobaczyć można również pomniki bohaterek, ich dzieła albo miejsca, w których żyły lub które odwiedzały. Już samo podziwianie warstwy graficznej daje czytelnikom sporo przyjemności i wzbogaca ich wiedzę. Po przeczytaniu całej książki wiedzieć będą jeszcze więcej i ta wiedza na pewno nie raz im się przyda.

Jestem pod ogromnym wrażeniem staranności, z jaką wydano tę książkę. Zachwyt budzi już okładka. Widzimy na niej kilka bohaterek, których biografie znajdziemy w środku. Część z nich od razu rozpoznajemy, inne spotykamy po raz pierwszy. W środku książki będzie tak samo. 50 bohaterek i przynajmniej 100 ciekawostek i zaskoczeń. Podtytuł sugeruje, że trzymamy w rękach o kobietach, które zadziwiły świat. Wnętrze całkowicie to potwierdza. Opowieści o tych wyjątkowych kobietach czyta się z ogromnym zainteresowaniem i wielkim zdziwieniem. Zaskakuje nas ich odwaga i kreatywność. Zadziwia ich determinacja i żądza przygód. Każda z nich może być inspiracją dla czytelniczek. Bohaterki Jej historii udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych, że o marzenia warto walczyć. Przypominają jednak o czymś jeszcze! O tym, że na zło nie można się godzić, że złu trzeba się sprzeciwiać i z nim walczyć. Książka Katherine Halligan to piękny i wartościowy prezent dla dziewczyn i kobiet w każdym wieku. Będzie to dla nich wspaniała literacka przygoda i inspiracja na całe życie. Kto wie, może i one za kilka lat spróbują zawalczyć o lepszy świat! Ta książka to doskonały prezent dla dziewczynek, które lubimy, kochamy. Dla dziewczynek, na którym nam zależy. Czytanie tej książki będzie dla nich wspaniałą lekcją życia. Jej historia poszerzy wiedzę czytelniczek o świecie, zainspiruje do własnych poszukiwań i na pewno rozwinie. Książkę uzupełniono piękną "mapą", na której umieszczono w kolejności wszystkie bohaterki Jej historii. Nie zabrakło również słownika, w którym znaleźć można trudniejsze wyrazy i pojęcia, które pojawiły się w treści książki. To doskonałe uzupełnienie całej książki i kopalnia wiedzy dla czytelników. Czytajcie swoim córkom i ze swoimi córkami i inspirujcie się! Polecamy z całego serca!

Jej historia. 
50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat
Katherine Halligan
ilustracje Sarah Walsh
tłumaczenie Adrianna Zabrzewska
Wydawnictwo AMEET 2019

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję
Wydawnictwu AMEET


Komentarze

 1. Taka książka może być bardzo przydatna dziecku w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się oprawa graficzna ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Haha, faktycznie robi się trochę Seksmisja, w końcu Kopernik też była kobietą 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak bardzo cieszy, że coraz więcej pojawia się takich publikacji, kolejne książkach o odważnych kobietach, które warto poznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że takie książki się pojawiają i pokazują dziewczynkom, że mogą walczyć o swoje i realizować swoje pasje i zainteresowania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tej jeszcze nie mamy. Oby jak najwięcej takich książek czytały nasze dzieci. Chłopcy też! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo kolorowa i pięknie wydana książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam postaci tych wszystkich kobiet. Publikacja wygląda na bardzo ciekawą. Lubię tego typu książki. Jednak co do tej konkretnej mam jedno wielkie ale. Zgrzytem jest dla mnie fakt, że umieszczono w tej książce postać Matki Teresy, co do której dobroci jest obecnie sporo zastrzeżeń. Osoba ta uważała, że trzeba cierpieć. Dlatego swoim ubogim pacjentom odmawiała znieczulenia, a stosowane igły po użyciu przemywano jedynie zimną wodą i używano ponownie. Aż dziw bierze, że takiej osoby, której majątek szacowany był na 100 milionów dolarów, nie stać było na jednorazowe igły. Sama natomiast leczyła się w USA oczywiście ze znieczuleniem. Dla mnie niestety nie jest to żaden wzór dobrego człowieka... :/

  OdpowiedzUsuń
 9. W ostatnim czasie powstało mnóstwo książek ukazujących kobiety, ich dokonania i siłę. Bardzo ciekawa propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam tego typu książki. Zapisuję tytuł. Koniecznie musi znaleźć się w naszej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dawna noszę się z zamiarem zakupu książki tego typu tzn o sławnych kobietach... Tylko już sama nie wiem którą wybrać...

  OdpowiedzUsuń
 12. Śledzę akurat ostatnio takie historie. W omawianej przez Ciebie książce została wyróżniona tylko jedna nasza rodaczka - a takich niesamowitych Polek było więcej :-) np. Anna Tomaszewicz-Dobrska - pierwsza w Polsce kobieta z dyplomem lekarskim. Albo Józefa Bojanowska herbu Junosza - dyrektorka pierwszej w historii naszego kraju Państwowej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej. Szkoda, że tak mało się o nich pisze. I pewnie żadna z nich nie doczekała się ulicy własnego imienia (albo niewiele z nich, Curie-Skłodowskiej nie liczę, bo jest sławna). Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to niestety jest w przypadku tłumaczeń. Na szczęście są dwa tomy książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny" Anny Dziewit-Meller, a tam opisano tylko wybitne i wyjątkowe Polki!

   Usuń
 13. Zapisuję sobie tytuł, lubię takie książki

  OdpowiedzUsuń
 14. Ponoć za każdą głową państwa i rodziny stoi kobieta-szyja, która tą głową porusza. Wierzę, że historia jest bogata w kobiety o ciekawych dokonaniach. Szkoda jednak, że przez nierówność wiele z kobiet nigdy nie miało szansy zaistnieć. Dlatego te książki są ważne - żeby pokazać, że też potrafimy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam, aż pojawi się w naszej bibliotece. Bardzo chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz