"Szczęście. Opowiastki dla dzieci" (Wydawnictwo Papilon)

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było szczęśliwe. Dlatego każdy gotów jest zrobić wszystko, żeby szczęście na jego dziecko spłynęło. Na początku kupujemy dla nich bezpieczne foteliki samochodowe i wygodne wózki, potem szukamy atestowanych zabawek i dobrych jakościowo ubrań. Wierzymy, że to wszystko sprawi, że dzieciństwo naszych pociech upłynie szczęśliwie. To jednak nie jest wszystko. Potrzebne jest coś jeszcze, coś czego nie można kupić. I choć brzmi to banalnie, to warto powtarzać, że najważniejszy jest czas, który spędzamy z naszymi dziećmi. Na rozmowach, wycieczkach i oczywiście przy dobrych książkach.


Są nawet takie książki, który oprócz oczywistej przyjemności z ich czytania, dają nam i naszym dzieciom coś jeszcze, uczą odczuwać szczęście! Sugeruje to już jej tytuł, którzy brzmi właśnie Szczęście. Bohaterowie są dość nietypowi, bo są nimi ptaki! Jest ich dziesięć i każdy reprezentuje inny gatunek. Są wśród nich kakadu, flaming, czubacz i albatros. Każdy z nich stał się bohaterem innej historii, a każda historia przedstawia inny sposób na osiągnięcie szczęścia. Jedni uczą dzieci wyznaczać cele, które warto realizować, inni pokazują, jak dużą radość daje przebywanie z innymi ludźmi. Są też tacy, którzy udowadniają, jak ważne jest poczucie akceptacji oraz tacy, którzy pokazują, jak wielką rolę w osiąganiu szczęścia odgrywa pozytywne nastawienie do świata i otoczenia. Ja oczywiście tylko sygnalizuję, co możecie znaleźć w kolejnych opowiadaniach. Są one jednak tylko częścią tej książki. Na końcu każdego z nich znajdziecie pytania, które powinni zadać sobie wszyscy czytelnicy tej książki. Dotyczą one treści opowiadań, ale stanowią również punkt wyjścia do rozmów z dziećmi. Wszystkie dotyczą emocji, które opisano w danym opowiadaniu. Ich wyrażaniu poświęcono kolejną część, zawarto tam mnóstwo wskazówek dotyczących tego, jak o nich rozmawiać i w jaki sposób je okazywać. Myślę, że przyda się ona każdemu czytelnikowi. Nie zabrakło w książce również ciekawostek o ptakach, które były bohaterami opowiadania. Z niego dowiemy się, gdzie dany gatunek występuje, jak wygląda i jak prowadzi tryb życia. Tu znalazły się zadania do wykonania, czasem trzeba będzie podskoczyć, innym razem ułożyć zdrowy jadłospis na cały dzień, w kolejnym spróbować jak najdłużej wytrzymać stojąc na jednej nodze. Dużo się w tej książce dzieje w wersji tekstowej, w zrozumiałej dla dzieci formie niesie ze sobą bardzo ważne treści i istotne dla młodych czytelników. Ale jest w tej książce coś jeszcze. Niesamowite, bardzo malarskie ilustracje. Piękne, kolorowe, od razu zwracają uwagę czytelnika. Książka ma bardzo duży format, więc ilustracje, które zajmują całą stronę robią jeszcze większe wrażenie i budzą jeszcze większy zachwyt. Tak, to książka, którą nie można się nie zachwycić. I książka, którą warto mieć w domu. W końcu każdy chce być szczęśliwy i dawać szczęście innym, a ta książka bardzo w tym pomaga.Szczęście. Opowiastki dla dzieci
Leo Bormans
ilustracje Sebastiaan Van Doninck 
tłumaczenie Iwona Mączka
Wydawnictwo Papilon 2019

 

Komentarze

 1. Wydaje się bardzo fajną książeczką dla dzieci :) Dzięki za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł na książkę, podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki wspólnemu czytaniu książek nie tylko możemy być ze sobą, cieszyć się rozmowami z dziećmi, ale i uczulać je na wybrane aspekty, wzbudzać ciekawość, zachęcać do poznawania świata. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczna książka, sama z przyjemnością poznam te opowieści podczas codziennego czytania na dobranoc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat poczucia szczęścia niesamowicie ważny! W większości my - rodzice jesteśmy odpowiedzialni za postrzeganie go wśród naszych dzieci... Książka jest idealną formą pomocy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię mądre i wartościowe książki dla dzieci. Jak widzę, ta właśnie taka jest. Ciekawią mnie te opowieści, z chęcią przeczytałabym je mojemu dziecku. 😉

  OdpowiedzUsuń
 7. Również ją mamy. Jest cudowna <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczne! jakie boskie ilustracje!

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie szukałam opinii dotyczących tej książki bo sama zamierzam kupić ją swojemu dziecku. Poczucie szczęścia to też bardzo ważny temat dla naszych pociech. Każde zdrowe dziecko powinno być szczęśliwe ;) Kupię tą książkę i poczytam to synkowi bo lubi w ten sposób zasypiać. Ogólnie jestem za tym, żeby dużo czytać naszym dzieciom. To uczy koncentracji i pobudza wyobraźnię :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz