"Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu" (Wydawnictwo Na Szczyt)

Czytałam tę książkę w najgorętszym (jak na razie) dniu tegorocznego lata. Miałam nadzieję, że opowieść o człowieku, który święcił tryumfy w sportach zimowych, nieco mnie orzeźwi. Tymczasem ona wzbudziła we mnie tak wielkie emocje, że o ochłodzie nie mogło być mowy.


Książka Wojciecha Jarzębowskiego okazała się podróżą w przeszłość do czasów przedwojennych. Była to także podróż w przestrzeni, bo przeniosła mnie do przedwojennego Zakopanego. To tam, w 1908 roku przyszedł na świat Bronek, czyli Bronisław Czech. Szybko zaczął zdradzać talent artystyczny, ale swoje myśli znacznie chętniej kierował w stronę górujących nad Zakopanem Tatr. Marzył o tym, żeby zjeżdżać z nich na nartach. Chłopiec dopiął swego i narciarstwo stało się dla niego nie tylko rozrywką, ale także pasją i sposobem na życie. Niestety, wszystkie dalsze plany przekreślił wybuch II wojny światowej. Bronisław Czech zaangażował się w działalność konspiracyjną i trafił do Auschwitz, gdzie zmarł. Dziś nie wiemy gdzie znajduje się jego grób, a i o nim samym wiemy niewiele. Jego nazwisko słyszał chyba każdy, ale o jego życiu nie wiemy nic albo wiemy bardzo niewiele. Teraz mamy szansę nadrobić te braki.

Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu to nie jest nowa książka, po raz pierwszy wydano ją w 1957 roku. Dziś niewielu o niej pamięta, tak samo jak niewielu zna dokładny życiorys sportowca z Zakopanego. Dzięki pomysłowy wydawnictwa Na Szczyt i wydaniu tej książki w nowej oprawie graficznej, przygotowanej przez Mariannę Sztymę, może się to zmienić. Bronek, choć ma ponad 60 lat, ani trochę się nie przeżył. Język jest nadal aktualny, a historia uniwersalna. Na pewno spodoba się młodym czytelnikom i ich rodziców. Biografie to zawsze dobry wybór, jeśli szukamy ciekawej lektury dla dzieci i dla dorosłych. U nas sprawdzają się świetnie, a ich poznawanie jest dla Tosi wielką przygodą i przyjemnością. My sami sporo się z nich dowiadujemy, więc czytamy je razem. I wszyscy stajemy się mądrzejsi!Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu
Wojciech Jarzębowski
ilustracje Marianna Sztyma
Wydawnictwo Na Szczyt 2019
wiek 9+


Komentarze

 1. Fajnie że wszyscy czytacie i korzystacie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przemawia do mnie niestety ta książka 😜

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię czytać biografii, ale może kiedyś... nie mówię nie, bo trochę mnie zachęciłaś do poznania tej części literatury ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kawał naszej historii i portret wspaniałego człowieka, z którym warto się zapoznać. Dziękuję za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie podsuwac takie książki moim dzieciom

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, że wznowiono tę książkę, sama bym chętnie po nią sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis. Oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem książka zupełnie nie dla mnie. Czytać uwielbiam,ale ta do mnie nie przemawia ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. I dla nas pozycja może nie bardzo natomiast osoby zainteresowane tym tematem na pewno przyciągnie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz