"Gabinet zoologii" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Nie znam dziecka, które nie lubiłoby zwierząt. Często początkowa fascynacja malutkimi szczeniakami i puszystymi kotkami przeradza się w długotrwałe zainteresowanie. Dzieci rosną, ciekawią ich coraz bardziej skomplikowane kwestie, z których wyjaśnieniem dorośli mogą mieć spory problem. Na szczęście mamy książki!


Tych na rynku wydawniczym jest sporo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie i na interesujący go temat. Dziś chcę pokazać Wam książkę, którą, moim zdaniem, powinien poznać każdy. Gabinet zoologii to druga książka duetu Carnovsky, która trafiła do naszej biblioteczki. Pierwszy był Gabinet anatomii (KLIK), który w nietypowy i bardzo ciekawy sposób przybliżał Tosi (ale również mnie) tajniki ludzkiego ciała. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądałyśmy się kolejnym ilustracjom, na których widać było różne części ludzkiego ciała. Dlatego z wielką radością zareagowałyśmy na informację, że wydawnictwo Dwie Siostry planuje wydanie Gabinetu zoologii. Książka niedawno się ukazała i od razu zyskała w nas wierne fanki! 

Najwięcej o niej mówi jej pierwsze zdanie "PRZYRODA NIGDY NIE ŚPI". Udowadnia to każda kolejna strona książki, na której prezentowane są zwierzęta występujące w:
 • kongijskim lesie deszczowym,
 • Pustyni Simpsona,
 • Loch Lamond,
 • Andach,
 • Morzu Weddella i Morzu Rossa,
 • lesie sekwoi,
 • tajdze wschodniosyberyjskiej,
 • równinie Serengeti,
 • dorzeczu Gangesu,
 • Rafie Apo.
Znajdujemy tam przedstawiciela najmniejszego gatunku słoni, czyli słonia leśnego, nietoperza zwanego długopyszczkiem peruwiańskim i danaida wędrownego, czyli reprezentanta motyli. Bohaterami tej książki są również koczkodan sowiogłowy, petrel śnieżny, wargacz leniwy i koziołek skalny. Te i inne zwierzęta (a w całej książce jest ich 180) zobaczyć można na niezwykłych ilustracjach. Można je oglądać gołym okiem, ale nie sprawi Wam to takiej przyjemności, jak przyglądanie się im przez specjalną lupę. Lupa ma trzy kolory szkiełek i dzięki użyciu każdego z nich możemy dostrzec zupełnie inne zwierzęta. Patrząc przez czerwoną widzimy zwierzęta aktywne w ciągu dnia, zielona pokazuje nam rośliny, a niebieska zwierzęta aktywne nocą. Dzięki temu każdą stronę oglądamy trzy razy dłużej, a samo oglądanie jest trzy razy przyjemniejsze!


Ogromne ilustracje to bardzo ważna, ale nie jedyna część tej książki. Są jeszcze opisy. Na początku każdej części poznajemy miejsce. Dowiadujemy się, w którym rejonie świata leży, jaki klimat tam występuje i jakie kraje leżą na tym terenie. Kolejna strona każdego rozdziału to duża ilustracja do oglądania której potrzebna będzie lupa, na następnej znajdziemy opisy gatunków, które wcześniej próbowaliśmy dostrzec.


Trudno się tą książką nie zachwycić. Jest piękna! A do tego niesamowicie edukująca. Wiedzę można przekazywać na różne sposoby, ale po co uczyć się czegoś ubranego w nudną, klasyczną formę, jeśli można sięgnąć po książkę duetu Carnovsky?! Ona spodoba się wszystkim i każdego wiele nauczy. Zdradzi skrywane sekrety ze świata zwierząt i roślin, podszkoli z geografii. Pokaże piękno i różnorodność miejsc bardzo nam geograficznie dalekich, ale bardzo wyjątkowych. Rozwinie pasje i poszerzy horyzonty. Będzie doskonałym prezentem na urodziny i zbliżające się Boże Narodzenie. Gorąco ją Wam polecam, bo to książka, którą naprawdę trzeba mieć!


Gabinet zoologii
Carnovsky
tekst Rachel Williams
Wydawnictwo Dwie Siostry 2019
wiek 8+

Komentarze

 1. Ale super! Takie proste, a takie piękne 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam ją ostatnio w rękach i wpisalismy ją na listę do zakupu

  OdpowiedzUsuń
 3. I znowu polecasz ciekawą książkę :) Zapisuję tytuł, bo syn lubi wszelkie książki o zwierzętach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow bardzo mi się ta książka podoba,
  to wydawnictwo chyba same ciekawe książki wydaje...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Książka wygląda obłędnie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda fantastycznie, cudne kolory, i świetny pomysł z lupą. Zresztą to wydawnictwo ma chyba same dobre książki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dalej będziesz polecać tak dobre książki, to ja zbankrutuję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydawnictwo Dwie Siostry zawsze nietypowo wydaje swoje książki, ale jakoś trzeba zachęcić dzieci do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow, super książka! To ujęcie, gdzie zasłania prawie całą córę świetne! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To coś dla mojej córki :) ona uwielbia takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już sama okładka przyciąga wzrok i zapowiada coś niezwykłego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tytuł niesamowity :) A ta książka bardzo kreatywna :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niesamowita sprawa. Już chcę mieć!

  OdpowiedzUsuń
 14. Genialne to jest! Pamiętam te kolorowe paseczki ze swoich czasów. ależ to była frajda !

  OdpowiedzUsuń
 15. Każdy maluch lubi zwierzęta, więc tego typu książeczki z pewnością zaciekawią niejednego małego, ale wielkiego odkrywcę przyrody. Przy okazji nauczą empatii i ułatwiają poznawanie świata zewnętrznego. Będzie to super prezent starszaków/dzieci uczęszczających do szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba każde dziecko lubi zwierzęta. Takie książeczki są świetne, sama uczyłam się kiedyś z encyklopedii zwierząt i potrafiłam czytać jedną książkę kilkanaście razy. Tak samo robi moja córka, uwielbia oglądać zdjęcia zwierzaków.

  OdpowiedzUsuń
 17. Genialne, kurczę pamiętam coś takiego z naszych czasów... te kolorowe przykładki byly chyba z jakimś czasopismem o dinozaurach.. super sprawa !

  OdpowiedzUsuń
 18. Przepiękna pozycja... a te ilustracje - wprost cudowne!
  Biorę to (y)

  OdpowiedzUsuń
 19. U nas akurat te książki się nie sprawdziły. A ja to w ogóle nie lubię tych efektów 3D.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz