"Everest" (Wydawnictwo ADAMADA)

Kiedy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam że trafi ona do naszej biblioteczki. Bo choć książek o górach mamy wiele, na nową zawsze znajdzie się miejsce i zawsze przeczytamy ją z przyjemnością.Niedawno czytałyśmy inną książkę, której bohaterem był najwyższy szczyt świata. Everest wydany przez Wilgę (KLIK) to jednak zupełnie inna książka. Jej główną bohaterką jest góra i to wokół niej wszystko się kręci. W pięciu częściach, które złożyły się na książkę, poznajemy tę górę od podszewki. Autorka zaczyna od najważniejszych informacji dotyczących powstawania Himalajów, opowiada o sposobach mierzenia wysokości gór oraz umieszcza Mont Everest wśród ośmiotysięczników, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu. W następnej części opowiada o zwierzętach, które żyją w tym rejonie świata. Niektórych gatunków, jak choćby pantery mglistej, wełnolota szarego i langura złocistego, nie spotkacie nigdzie indziej. W tej książce znalazło się również miejsce dla legend związanych z najwyższym szczytem świata i bogów, którzy według miejscowych żyją na tej górze. Przyroda jest bardzo ważnym bohaterem książki Sangmy Francis. Nie zabrakło jednak miejsca dla tych, którzy nam z wysokimi górami kojarzą się najbardziej, czyli himalaistami. Dowiadujemy się, jak wyglądał podbój Everestu. Poznajemy nazwiska pierwszych zdobywców oraz tych, którzy weszli na szczyt w późniejszych latach, ale zrobili przy tym coś wyjątkowego. Wytyczyli nową trasę, wyróżnili się szczególnie młodym wiekiem albo zdobyli szczyt pomimo niepełnosprawności. Szkoda, że zabrakło tu miejsca dla Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego, którzy w 1980 roku, jako pierwsi stanęli na szczycie Everestu zimą (było to pierwszy w ogóle ośmiotysięcznik zdobyty zimą). Autorka opisuje trudności z jakimi muszą się liczyć śmiałkowie, którzy chcieliby wspiąć się na "dach świata". Poświęca kilka stron niezbędnemu wspinaczom sprzętowi oraz ubraniom, które mają im pomóc w zdobywaniu szczytu. Nie pomija kwestii związanych z górami śmieci, które w górach zostawiają kolejne wyprawy.

Tak kompleksowe przedstawienie Everestu bardzo przypadło mi do gustu. Autorka pokazuje najwyższy szczyt świata z różnych stron. Dzięki temu każdy znajdzie tu interesujące dla siebie informacje. Ci, którzy marzą o zdobywaniu wysokich gór, ci, których pasjonuje przygoda. Z zainteresowaniem przeczytają Everest miłośnicy historii i mitów. Sporo ciekawych informacji znajdą tu poszukiwacze ciekawostek. Wszystkie zawarte w książce informacje uzupełniają piękne ilustracje autorstwa Lisk Feng. Dają nam one namiastkę tego niezwykłego zakątka świata, do którego wielu z nas pewnie nigdy nie dotrze, ale o którym można z przyjemnością czytać. To piękny i inspirujący pomysł na prezent. Mam nadzieję, że macie tę książkę komu podarować. A jeśli nie macie, to sprezentujcie tę książkę sobie!

Everest
Sangma Francis
ilustracje Lisk Feng
tłumaczenie Mateusz Topa
ADAMADA 2019
 

Komentarze

 1. Widzę, że chyba preferujecie książeczki edukacyjne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie książki popularnonaukowe dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki, i daje je często na prezenty

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki popularnonaukowe dla dzieci niosą ze sobą wiele ciekawostek, a ciekawe wydania zachęcają do sięgnięcia po nie

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla nas wiedzę zdobyte przez książkę nigdy nie dość

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak podana wiedza bardzo szybko zostaje w głowie dziecka, i właśnie o to chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że to książka dla mojego synka :) Chetnie bym mu ją poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To taka książka dla Zeta, on jak czymś zaczyna się interesować musi wiedzieć WSZYSTKO;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że może to zainteresować moją Łucję, lubi takie książki

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachęcasz do bardzo interesującej książki! Przekazuje ona wiedzę dzieciom na miarę ich możliwości!Muszę przeczytać z wnuczką!

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam te książkę i jestem bardzo ciekawa, zapowiada ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś uwielbiałam oglądać K2, a ta książeczka przywołała tamte wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz