Cztery książki, które pomogą troszczyć się o przyrodę (HarperKids)

Mówienie o tym, że dba się o przyrodę jest w modzie. Myślę, że każdy na pytanie, czy stara się być eko, odpowiedziałby, że stara się robić jak najwięcej, żeby tak właśnie było. Gdybyśmy mieli jednak zrobić szczegółowy, ekologiczny rachunek sumienia, mogłoby się okazać, że różowo (a może raczej zielono) nie jest. Niby znamy teorię, niby wiemy, co powinniśmy robić, a jednak, kiedy już robić to musimy, popełniamy błędy. A nasze złe nawyki przekazujemy naszym dzieciom. Co zrobić, żeby przestać popełniać błędy? Najlepszym sposobem jest edukacja. Książki zawsze dobrze się sprawdzą, dlatego dziś mam dla Was cztery tytuły, które poszerzą wiedzę o środowisku i pomogą lepiej o nie dbać. 


Te cztery książki reprezentują dwie nowe serie wydane przez HarperKids. Na pierwszą, "Akademia Ekowiedzy", składają się cztery tytuły, które pokazują, co każdy może zrobić dla naszej planety. Mnie skusiły dwie Dobra energia i Wielkie porządki, oprócz nich ukazały się jeszcze Niezwykła woda i Nasza przyroda
Bohaterami książek jest rodzeństwo, Ida i Filip oraz ich zwierzęta, pies Pimpek i kotka Szarusia. 


Z tych, które wybrałam dla Tosi, dowiedzieć się można, czym jest tytułowa dobra energia i jak można produkować energię, która nie będzie szkodzić naszemu środowisku. Stąd rozdziały o wiatrakach, panelach słonecznych, energooszczędnych urządzeniach i różnych sposobach podróżowania. W książce Wielkie porządki znaleźć można informacje niezbędne wszystkim, którzy chcą świadomie i dobrze segregować odpady. Z niej dowiedzą się, do jakich pojemników powinny trafić konkretne rzeczy i, co później się z nimi stanie. Poznają sekrety odpadów BIO i zobaczą, jak wygląda ich drugie życie. To tylko teoria, w każdym zeszycie jest jej sporo, ale najważniejsze są zadania, które dzieci będą rozwiązywać. Tych jest naprawdę wiele, a każde jest inne. Czasem trzeba coś pokolorować, czasem połączyć albo policzyć. Na najlepszych czeka nagroda. Na końcu książki dzieci znajdą dyplom, który będzie ukoronowaniem ich sukcesu.Nagrodą dla małych ekologów mogą być także książki, na przykład te z serii "Pomóż mi przetrwać". Ich autorka, Ewa Nowak, stworzyła fantastyczne opowieści dla miłośników zwierząt.


Bohaterami dwóch pierwszych książek są jeż i pingwin. Jednego z tych bohaterów każdy widział przynajmniej raz w życiu. Czy jednak wie, co zrobić, kiedy takiego jeża na swojej drodze napotka? Niestety, często okazuje się, że nie. Bo na przykład, jak bohater tej książki, zabierze małego jeża do domu, skazując go w ten sposób na pewną śmierć. Niestety, bardzo często chcąc pomóc zwierzętom, tak naprawdę im szkodzimy. Jak bardzo, możemy się przekonać czytając tę książkę. Każdy gatunek ma swoje zwyczaje i sposoby opiekowania się potomstwem. O tym można się przekonać czytając Elwirkę na śnieżnej pustyni. Myślę, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dorosłe pingwiny opiekują się swoimi młodymi. Ta książka w bardzo przystępny sposób to wyjaśnia. I dzieciom, i dorosłym. W końcu na naukę i poszerzenie horyzontów nigdy nie jest za późno.Cztery książki, dwie serie, ogrom wiedzy. Wszystko przekazane w ciekawy i przystępny sposób. Nudzić przy tych książkach się nie można. Świetnie napisane, doskonale zilustrowane. Rozrywka, zabawa i nauka w jednym. My mówimy tym książkom zdecydowane TAK! I bardzo się cieszę, że takie książki się ukazują. Najlepiej, żeby było ich jak najwięcej, żeby trafiły do każdego domu i każdej szkolnej albo przedszkolnej biblioteki. Każdy powinien je przeczytać, bo przekazują naprawdę ważne informacje. Na kończące się wakacje, nadchodzący rok szkolny i wszystkie inne okazje, jakie przychodzą Wam do głowy, będą doskonałą lekturą dla całych rodzin. Polecam z czystym sumieniem, bo są tego warte!

Książki znajdziecie na

Komentarze

 1. Mamy wszystkie z prezentowanych tytułów, plus dwa z tej kolekcji Eko. Mam nadzieję, że jeśli będą kolejne tytuły, to zbierzemy wszystkie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczna tematyka. Uwielbiam książki, które czegoś uczą! Do tej pory nie wpadł mi w ręce żaden z tych tytułów

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieci mogą być teraz wyedukowane w różnych dziedzinach bo są takie mądre książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie te książeczki by się spodobały moim dzieciom. Każda z nich byłaby czytana wielokrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy je wszystkie u siebie, Junior szczególnie polubił historię jeża Eliasza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książeczki piękne, wartościowe informacje przekazują dzieciom, więc na pewno warto zaopatrzyć się w nie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy te książki w domu, są pięknie wydane, fajnie napisane i pozwalają edukować ekologicznie dzieci podczas wspólnej zabawy i czytania

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz