"Horrrendalna historia Polski" (HarperKids)

Nigdy nie miałam problemów z nauką historii. Idąc do szkoły założyłam sobie, że będzie to mój ulubiony przedmiot, z którego zdam maturę, a potem właśnie ją będę studiować. Z tych trzech rzeczy nie udało mi się wykonać jednej, bo studia wybrałam inne. Historii jednak na nich nie brakowało. Sympatia do niej została mi do dziś. Próbuję zarażać nią Tosię. Zainteresowanie widać, ale jak będzie szła jej nauka historii w szkole, okaże się w tym roku. 


We wrześniu Tosia rozpocznie naukę w czwartej klasie i będzie miała pierwszą w swoim życiu lekcję historii. Ciekawą? Zobaczymy. Dużo zależy od niej samej, wiele również od nauczyciela, na którego trafi. Ja nie pamiętam, żebym kiedykolwiek w swoim życiu spotkała w szkole jakiegoś wyjątkowego pasjonata historii. Byli oni raczej dobrymi rzemieślnikami. Historię odkrywałam i poznawałam samodzielnie z książek i filmów. Szkoła i nauczyciele nie zdusili we mnie chęci do poznawania historii, choć pewnie wiele razy mieli taką możliwość. Czy taką raz zabitą pasją można na nowo w sobie rozbudzić? Na pewno. Przydatna może okazać się dobrze napisana książka. 
Serię "Strrraszna historia" znają chyba wszyscy. Pamiętam ją z własnego dzieciństwa. Poznawałam dzięki niej dzieje Greków i Rzymian. Lubiłam tę serię i bardzo ucieszyłam się, kiedy ukazało się jej wznowienie oraz kilka nowych tytułów. W najśmielszych marzeniach nie spodziewałam się jednak, że doczekam się polskiej wersji tej serii. Ale doczekałam się. "Horrrendalna historia Polski" ukazała się kilka tygodni temu i od razu podbiła moje serce. Na początek ukazały się cztery tytuły:
 • Sprytni Słowianie,
 • Pokrętni Piastowie,
 • Dynamiczna Dynastia Jagiellonów,
 • Atrakcyjni Królowie Elekcyjni.Nasza przygoda z tą serią zaczęła się od dwóch pierwszych książek. Opowieści o Słowianach i Piastach okazały się niebanalne i bardzo interesujące. Autorki zdradzają młodym czytelnikom mnóstwo sekretów z życia bohaterów książek. Opowiadają o tym, jak Słowianie prowadzili swoją ekspansję w Europie, jak osiedlali się i dawali początek znanym nam dziś państwom. Opisują bogów, w których Słowianie wierzyli. Sporo uwagi poświęcają oczywiście temu, co działo się na terenach dzisiejszej Polski. Jeszcze więcej informacji o tym, co działo się w Polsce przed wiekami, znajdziecie w książce Pokrętni Piastowie. Każda strona aż roi się od ciekawostek. Większości z nich nigdy nie poznalibyście na lekcji. Autorki opowiadają o codziennym życiu ludzi z czasów Piastów. Opisują ich dietę, stroje, zwyczaje. Piszą nie tylko o królach, książętach i mieszkańcach ich dworów, ale także o tych całkiem zwyczajnych ludziach, których zaprzątały sprawy zupełnie inne od tych zaprzątających głowę władcy.


Seria "Horrrendalna historia Polski" uczy historii w nieco inny sposób niż ten znany ze szkoły. Czy któryś z nich jest gorszy? Moim zdaniem nie. Tak naprawdę one się bardzo dobrze uzupełniają. W "Horrrendalnej historii Polski" znajdziecie ciekawe, napisane współczesnym, bardzo swobodnym stylem opowiastki o zamierzchłych czasach. Każda z nich okraszona została zabawnymi i dowcipnymi ilustracjami. Nie zabrakło tu jednak miejsca także na daty. Bez nich uczenie się historii nie miałoby sensu. Obok dat znalazły się również imiona najważniejszych postaci historycznych. Jest ich całkiem sporo, więc lekturę książek można potraktować jako wstęp do nauki tej "prawdziwej, szkolnej" historii. Pasję do jej poznawania ta seria rozbudza na pewno!

Książki z serii "Horrrendalna historia Polski" 
znajdziecie na


Komentarze

 1. Zdawałam maturę z historii,na poziomie rozszerzonym - i do tej pory przedmiot ten bardzo mnie fascynuje :) Uwielbiam wszelkie historyczne ciekawostki - właśnie takie,jak zawarte w tych książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również bardzo lubiłam historię w szkole. Nadal pozostała mi sympatia do tego przedmiotu i chęć poszerzania wiedzy w tej dziedzinie. Dla mojego synka jeszcze za wcześnie na taką lekturę, ale sama z ciekawością bym do tych książeczek zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 3. wstyd się przyznać, ale histroia nigdy nie była moją mocną stroną i chyba taka książka i mi by się przydała :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tez zdawalam mature z historii, zawsze nalezala do moich ulubionych przedmiotow. Te pasje probuje przekazac synowi, chyba z sukcesem, bo ostatnio pytal mnie o dynastie Piastow i Jagiellonow. Na pewno poszukam serii, o ktorej piszesz, Jasiek bedzie zachwycony! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Te książki są genialne! <3 Ja też pamiętam serię o Grekach i Rzymianach, cudownie, że teraz w takiej formie można poczytać o historii Polski! Ja postanowienia miałam podobne kiedy szłam do szkoły, z tym, że wszystkie je wypełniłam, tzn. mam mgr z historii (chociaż zupełnie nie wiem po co :P). Pamiętam ze szkoły, że właśnie takie książki, gdzie historia jest podana w ciekawy sposób, gdzie są obrazki, ciekawostki, powodowały, że nigdy nie czułam znużenia historią, nawet jeśli nauczyciel prowokował do tego swoim sposobem prowadzenia lekcji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jue widzę że te książki da dla nas idealne. Uwielbiam historyczne ciekawostki - często w podróży zachaczamy o miejsca z ciekawą historią. Chętnie się skusimy na zakup.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie poznam lepiej te książki. Ja miałam ogromne szczęście do nauczycieli.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o historię to u mnie zawsze królowało 4 +, zdecydowanie dominuje biologia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Seria, do której z przyjemnością zajrzę, lubię takie książki, nawet jeśli kierowane do młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jakoś za historią nie przepadałam. Przyznaję rację, że dobrze napisana książka, może zachęcić do danego przedmiotu, jak w tym przypadku historii.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz