"Co robią uczucia?" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Ile słów jest potrzebnych, żeby wzruszyć? Najczęściej wystarcza jedno słowo albo jedno zdanie. To ostatnie wcale nie musi być długie. Najważniejsze jest, żeby było trafne, żeby dotykało tego, co najistotniejsze. Książki Co robią uczucia? składa się z pojedynczych zdań. Na każdej stronie tej książki znaleźć można tylko jedno, bardzo krótkie zdanie. 


Kolejne zdania, choć proste i krótkie to zawiera w sobie wszystko co najważniejsze. Każde z nich portretuje jedno uczucie. Wszystkie te uczucia są nam doskonale znane. Bez względu na to ile mamy lat i jakie są nasze doświadczenia życiowe. Każdy czuje radość, smutek. Odczuwa tęsknotę, współczuje, zachwyca się albo wybucha złością. Jedne uczucia są pozytywne, dobrze nam się kojarzą i lubimy, kiedy rodzą się w naszym sercu. Innych chcielibyśmy uniknąć, bo zawsze wiążą się z czymś złym. Do jednych powinniśmy dążyć, o innych powinniśmy na zawsze zapomnieć. Jedne sprawiają, że jesteśmy spokojni, inne sprawiają, że na naszych twarzach pojawia się uśmiech. Są też takie, które sprawiają, że uśmiech z naszych twarzy znika na bardzo długi czas. Autorka książki, Tina Oziewicz, opisała każde z uczuć najkrócej jak się da. Porównała każde do jakiejś czynności. Czynności prostej i codziennej. Dlatego w tej książce spokój zostaje porównany do głaskania psa, a szczęście do niesionej wiatrem bańki. Tutaj nienawiść niszczy kontakty, a kompleksy budują klatki. 

 
Czytając tę książkę zanurzyłyśmy się w niezwykły świat uczuć. Uczuć, które są z nami codziennie. Mimo to bardzo często w ogóle się na nimi nie zastanawiamy. Nie myślimy o tym, jak wielką rolę odgrywają w naszym życiu. Mają wpływ nie tylko na nas, ale również na ludzi, którzy nas otaczają. Jak wyglądamy doświadczając tych wszystkich uczuć zobaczyć można na ilustracjach Aleksandry Zając. Proste, niezbyt kolorowe grafiki są niezwykle urokliwe. Każda z nich udowadnia, że w prostocie może kryć się prawdziwe piękno. Byłabym gotowa każdą ilustrację z tej książki powiesić na ścianie, żeby codziennie przypominała nam o wielkiej mocy tkwiącej w uczuciach. Książka Tiny Oziewicz to książka dla całych rodzin. Do wspólnego czytania i wspólnych rozmów. Każde z przedstawionych w niej uczuć warto omówić. Każdemu warto poświęcić dłuższą chwilę, bez uczuć nie możemy żyć, więc musimy wiedzieć o nich jak najwięcej. A Co robią uczucia? to doskonały przewodnik po nich.

Co robią uczucia?

Tina Oziewicz

ilustracje Aleksandra Zając

Dwie Siostry 2020


Komentarze

 1. Jaka mądra książka, pokazująca dzieciom, jak uczucia i emocje wpływają na nasze życie

  OdpowiedzUsuń
 2. ale super! ta książka to zdecydowanie coś dla nas, muszę ją zakupić, koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam to wydawnictwo, ja mam podobną książkę, choć wersję dla trochę młodszych pt: "Czujemisie". Również polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mądra i potrzebna pozycja. Dzieci nie zawsze umieją rozpoznawać emocje, a dużo łatwiej sobie z nimi radzić, gdy potrafimy je nazwać, określić itp. Na pewno konieczne na półce przedszkolaka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna wartościowe pozycja, bardzo ujęli mnie bohaterowie - wyglądają sympatyczne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz