"Zaproszeni na Ucztę" (Wydawnictwo Święty Wojciech)

Tegoroczny maraton komunijny uznajemy oficjalnie za zakończony. Trzy uroczystości pierwszokomunijne sprawiły, że w mojej głowie zrodziło się wiele refleksji i przemyśleń dotyczących przygotowań i powodów, dla których rodzice "wysyłają dzieci do komunii". Tegoroczne przygotowania były na pewno jednymi z najdziwniejszych (i zapewne również najdłuższych) w historii. Jakie będą te, które właśnie się rozpoczynają? Tego nikt nie wie, ale warto przygotować się na różne scenariusze. W jaki sposób? Na przykład kompletując podręczną biblioteczkę z mądrymi i wartościowymi lekturami.


Taką książką jest na pewno Zaproszeni na Ucztę. O Mszy Świętej dla małych i dużych. Bohaterami książki są bliźnięta Alicja i Jasiek (zwany, przez swoją sympatię do Boba Dylana, Bobkiem). Dzięki nim, ich bliskim i przyjaciołom młodzi czytelnicy poznają lepiej różne tajemnice Mszy Świętej. Książek przybliżających to zagadnienie ukazało się już całkiem sporo. Wszystkie oparte były na podobnym schemacie. Na kolejnych stronach omawiano kolejne części Mszy Świętej. Tutaj ta zasada zostaje z jednej strony zachowana, z drugiej potraktowana w nieco inny sposób. Pretekstem do omawiania poszczególnych części Mszy Świętej są codzienne wydarzenia z życia rodziny Alicji i Bobka. W pierwszym rozdziale, którego akcja rozgrywa się w niedzielę, dzieci próbują odkryć sens coniedzielnych wypraw do kościoła. W kolejnym zastanawiają się, kto powinien do kościoła przychodzić. Te, niby proste i oczywiste sprawy, tłumaczą im rodzice i zaprzyjaźnieni zakonnicy. Dzieci pytają i szukają odpowiedzi na pytania, które mogą zrodzić się w głowie każdego ich rówieśnika. Pytania prowokują codzienne wydarzenia z ich życia. A poszukiwanie odpowiedzi często kieruje ich myśli właśnie w stronę Mszy Świętej. W książce wytłumaczone zostają również ważne chrześcijańskie symbole, które dzieci mogą znać, ale niekoniecznie rozumieją. Czy zrozumieją po przeczytaniu tej książki? Pewność dadzą Wam znajdujące się na końcu zadania. Sprawdzą one wiedzę dzieci i wyjaśnią najtrudniejsze kwestie, których być może dzieci jeszcze nie zrozumiały. 
Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich, którzy chcą porozmawiać się z dziećmi na temat Mszy Świętej i dla tych, którym dzieci zadają o nią pytania. Myślę, że to także dobra lektura dla dzieci pierwszokomunijnych. W bardzo przystępny sposób wyjaśnia często niełatwe kwestie, przekładając je na język zrozumiały dla dziecka. Ciekawym zabiegiem jest porównywanie kolejnych części Mszy Świętej do rzeczy i sytuacji dobrze dzieciom znanych. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest zrozumieć poruszane w książce kwestie. Zaproszeni na Ucztę to doskonała lektura do czytania w rodzinnym gronie, ale i na lekcji religii. Kolejne rozdziały są interesujące, dobrze napisane i ładnie zilustrowane. Każdy jest na tyle długi, że można podzielić sobie jej czytanie na kilka dni i codziennie przeczytać jeden, o którym można później porozmawiać. Nam zarówno forma, jak i treść bardzo przypadły do gustu. Czy spodobają się Wam? To musicie sprawdzić sami.

 
Zaproszeni na Ucztę. O Mszy Świętej dla małych i dużych

Ines Krawczyk MChR

ilustracje Marcin Piwowarski

Święty Wojciech 2020


 

Komentarze

 1. Książka wygląda arcyciekawie. Zapisuję sobie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna książka! Koniecznie muszę kupić ją dla mojego syna, który za kilka lat przystąpi do I Komunii Świętej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna z wartościowszych historii w życiu dziecka:) Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno dzięki takim książkom, łatwiej rozmawiać z dziećmi o trudnym zagadnieniu wiary

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna propozycja dla wszystkich rodziców,którzy wychowują dzieci w wierze katolickiej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz