"Świat starożytny w 100 słowach" (HarperKids)

Po pierwszym przeczytaniu tytułu tej książki uznałam, że ktoś podjął się niemożliwego. Zamknięcie bogactwa starożytności w zaledwie stu słowach pozwala podejrzewać, że wiele w takim kompendium zostało pominięte. Wystarczy jeden rzut oka na spis treści, żeby przekonać się, że wśród tych stu haseł znajdziecie wszystkie najważniejsze, dzięki którym można opowiedzieć o świecie starożytnym.


Clive Gifford musiał tę książkę bardzo dokładnie przemyśleć. Każda z części tej książki, każde słowo i każde zdanie tworzą nierozłączną całość. Czytając ją ma się wrażenie układania puzzli, w których każdy, nawet najmniejszy element jest niezbędny do tego, żeby powstał piękny obraz. Tutaj tymi elementami są słowa, hasła związane ze światem starożytnym. Autor podzielił książkę na pięć części. W każdej z nich znalazły się hasła związane z inną kulturą antyczną. Pierwszy rozdział dotyczy Egipcjan, drugi Fenicjan. W trzecim pojawili się Minojczycy, w czwartej Grecy.  Ostatnia należy oczywiście do Rzymian. Jakie słowa przypisano każdemu rozdziałowi? Wszystkich oczywiście tu nie umieszczę (ale dołączam do recenzji zdjęcie spisu treści), kilka jednak mogę wymienić. Egipcjanie to oczywiście Nil, umie, piramidy, papirus i Kleopatra. Greków powiązano z demokracją, igrzyskami olimpijskimi, teatrem, Spartą i Troją. Rzym to między innymi akwedukt, toga, mozaika, Neron i łaźnie. W części poświęconej Fenicjanom znalazł się tylko cztery słowa, wśród nich purpura i alfabet. W tej o Minojczykach zaledwie trzy, oprócz hasła opisującego tę kulturę są to Knossos i Minotaur. 
Różnorodność haseł jest bardzo duża. Jedne opisują postaci historyczne, inne bohaterów pochodzących z mitologii. Są słowa związane ze sztuką i architekturą oraz ustrojem politycznym. Dzięki temu, po przeczytaniu tej książki, czytelnicy mają dość szeroki pogląd na świat starożytny. Jednocześnie, ze względu na bardzo zwięzłą formę, nie są przytłoczeni nadmiarem informacji. Jeśli jakaś kwestia szczególnie ich zainteresuje mogą szukać dalszych informacji na własną rękę. Czytelnikom w wieku zbliżonym do Tosi ilość informacji zawarta w tej książce na pewno wystarczy. Zainteresuje, nie znudzi, wzbogaci wiedzę. To doskonały wstęp do nauki historii. Piękny przewodnik po jej najodleglejszych zakamarkach. Piękny, nie tylko ze względu na treść, ale również na formę. O tę zadbała Gosia Herba. Na mnie jej grafiki zawsze robią wrażenie i tym razem nie było inaczej. Styl jej prac doskonale wpasował się w tę książkę, dzięki czemu zyskała niepodważalny urok i stała się książką, którą nie tylko chce się czytać, ale również oglądać. Śmiało możecie umieścić ją na liście pozycji, które warto mieć w domowej biblioteczce i tych, które warto sprezentować innym. Również tym, którzy za czytaniem nie przepadają. Jestem pewna, że ta zrobi na nich wrażenie.

 Świat starożytny w 100 słowach.

Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki

Clive Gifford

ilustracje Gosia Herba

tłumaczenia Agnieszka Ucińska

HarperKids 2020


 

https://egmont.pl/

Komentarze

 1. Starożytność zawsze łatwo mi wchodziła do głowy, więc taka książka nie bylaby mi potrzebna gdybym miał się tego uczyć na nowo,ale plus za pomysłowość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna pozycja z ciekawymi ilustracjami, z pewnością mali i duzi czytelnicy znajdą w niej wiele ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę! Jest cudowna. Od zawsze uwielbiałam historię starożytnego, dlatego cieszę się, że publikacjs trafiła do naszej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem zachwycona tą książką, na pewno skuszę się na nią <3

  OdpowiedzUsuń
 5. W szkole ten temat był mi bardzo bliska , uwielbiałam czytam wszelkiego rodzaju książki o Starożytności. Zachwycające wydanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również je kocham, dlatego tej publikacji nie mogło zabraknąć w naszej biblioteczce.

   Usuń
 6. Jako dziecko bardzo interesowałam się światem starożytnym. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że jak ktoś by mi tę książkę pokazał, jak byłam dzieckiem to... Z historią byśmy się bardziej polubili. :D Bardzo super książka, aż bym sobie ją kupiła. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świat starożytny w 100 słowach brzmi wspaniale. Myślę że ta propozycja zainteresuje mojego Jasia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie mamy ten tytuł w planach, chociaż niestety dużą półkę córka ma tylko jedną i ciężko znaleźć miejsce na takie fajne wydania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Opisanie świata starożytnego w 100 słowach to nie lada wyzwanie, ale z tego co piszesz autorzy podołali :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz