"Jonatan i Biały Kruk" (Wydawnictwo Adamada)

Przełom maja i czerwca to czas gorączkowych poszukiwań nagród dla najlepszych uczniów. Zwyczajowo otrzymują oni książki, niektórzy być może jedyną w roku. Warto więc do wyboru książek podejść poważnie. Nie dawać dziecku kolejnego albumu o zwierzętach, ale ciekawą powieść, która stanie się wakacyjną lekturą i daje szansę na przeżycie niezwykłych przygód.

 

Myśląc o wartościowych, wakacyjnych lekturach na myśl przychodzi mi Jonatan i Biały Kruk. Nie taka cienka (ma ponad 350 stron), wciągająca i niebanalna powieść Andrzeja Marka Grabowskiego. Już sam tytuł wskazuje, że w książce pojawią się dwaj główni bohaterowie. Pierwszy to Biały Kruk, magiczny ptak, który bierze udział w odwiecznej walce dobra ze złem (tu mamy pojedynek armii Mroku i siły Światła). Drugi to Jonatan. Chłopiec nie ma łatwego życia. Starsze i młodsze rodzeństwo nie do końca go rozumie. Rodzice obarczają licznymi obowiązkami. To sprawia, że Jonatanowi często brakuje czasu na naukę i rozwijanie pasji. Do tego ma problemy z mieszkającymi niedaleko rówieśnikami, których unika w obawie przed pobiciem. Nic nie wskazuje na to, żeby jego życie mogło się odmienić. Aż do dnia, w którym w jego ręce trafia książka, a obok niego pojawia się kruk Karol. To daje mu szansę na całkowitą odmianę losu, niesamowitą przygodę i przeżycie czegoś, czego do tej pory mógł doświadczyć jedynie w grach. Teraz przeżyje to wszystko naprawdę, a razem z nim doświadczy tego czytelnik. I gwarantuję, że nie będziecie się mogli od tej książki oderwać.  

Oprócz wciągającej, ciekawej, niebanalnej i mocno pokręconej historii ma ta książka jeszcze jeden ogromny atut. Myślę tu oczywiście o ilustracjach Marcina Minora. Dodają one tej, rozgrywającej się w świecie fantazji, opowieści niezwykłego charakteru i dodatkowego uroku. Jego prace doskonale wpisały się w klimat powieści, zobaczycie na nich fantastycznych bohaterów rodem ze świata gier i wyobraźni. To ciekawa propozycja literacka dla dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza tych, które lubią powieści fantasy. Miłośnicy niebanalnych historii również będą zadowoleni. Dlatego, jeśli jeszcze nie wybraliście książkowego prezentu na nadchodzący Dzień Dziecka albo, wspomniane już przeze mnie, zakończenie roku szkolnego, pamiętajcie o Jonatanie i Białym Kruku.

Jonatan i Biały Kruk

Andrzej Marek Grabowski

ilustracje Marcin Minor

ADAMADA 2020


https://www.adamada.pl/

Komentarze

 1. Faktycznie ilustracje bardzo zwracają uwagę w tej książce! Pamiętam, że jako dziecko nie mogłam się doczekać rozdania świadectw i zawsze się zastanawialam, jaka książkę dostanę ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. jeśli chodzi o miłośników niebanalnych historii to ja, może będę miała okazję przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem miłośniczką niebanalnych historii, więc czuję, że to ciekawa pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładne ilustracje. Od razu wpadają w oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie lektura dość obszerna,ale dla zaprawionych w boju czytelników na pewno nie będzie jakimś wielkim wyzwaniem :) Zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zapowiada się ciekawie. A ilustracje są piękne, niemalże magiczne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz