"Chichopotam" (Wydawnictwo BIS)

Jakie książki wybieraliście na pierwsze lektury dla swoich dzieci? Na początku czytaliście pewnie to, co wpadło Wam w ręce. Książki, które czytaliście sami albo powieści dla dzieci, które pamiętaliście z własnego dzieciństwa. Potem, na pewno, przyszedł czas na wiersze. Brzechwa, Tuwim, może Konopnicka i Jachowicz. Po tygodniu czytania większość z nich znacie pewnie na pamięć i macie ochotę przeczytać coś nowego. Z nowymi wierszami często jest jednak problem. Niełatwo trafić na równie dobre i melodyjne, jak te napisane przez klasyków. Albo gorzej się rymują, albo nie są tak zabawne i interesujące dla małych czytelników.Dzisiaj mam dla Was propozycję nie do odrzucenia. Zbiór świetnych, bardzo współczesnych i niezwykle zabawnych wierszy autorstwa Agnieszki Frączek. Jej nazwisko znają chyba wszyscy miłośnicy literatury dziecięcej. Kto choć raz czytał książkę jej autorstwa, ten może być pewien, że się nie zawiedzie. W Chichopotamie znajdziecie mnóstwo ciekawych, wierszowanych utworów, których nie tylko z przyjemnością wysłuchają Wasze dzieci, ale które również Wy z przyjemnością przeczytacie.


 

Tom rozpoczyna tytułowy Chichopotam. Bohaterem, jak łatwo się domyślić jest hipopotam. Co w nim jest wyjątkowego? Ów ogromny zwierz potrafi rozbawić każdego, kogo spotka na swojej drodze. Bohaterowie kolejnych wierszy są ciekawi, kolorowi i budzący sympatię. Znajdziecie tu pająka, który tka dywany, stonogę uznawaną za miss piękności, żabę, która uważa, że każdemu umie doradzić. Oprócz zwierząt pojawiają się na kartach tej książki również różne przedmioty. Większość z nich znamy z naszego codziennego życia. Tutaj pokazują nowe oblicze. Okazuje się, że budziki bardzo się denerwują, kiedy człowiek nie wstaje, kaloryfery czasem chorują (i dlatego grzeją latem), a plecaki niekoniecznie chcą podróżować z turystami. Są w tej książce także wiersze o ludziach. O dziadku, który lubi wymyślać zabawy dla swoich wnuków, o dzieciach, które świętują Dzień Niegrzeczności i o Leonie, przed którego domem pojawił się słoń!


 

Tych bohaterów jest znacznie więcej. Wszyscy robią coś wyjątkowego albo szalonego. Inni są całkiem zwyczajni, a mimo to ciekawi i doskonale sprawdzający się w roli bohaterów wierszy. Z przyjemnością przeczytacie o ich przygodach opisanych w wierszowanych utworach Agnieszki Frączek. Zobaczycie ich też na pięknych, dużych ilustracjach autorstwa Iwony Całej. Wierszy możecie również wysłuchać w znakomitej autorskiej interpretacji. Do Chichopotama dołączona została bowiem płyta CD, na której znalazło się 27 spośród opublikowanych w książce wierszy. Ich słuchanie to wielka przyjemność i świetne dopełnienie tej znakomitej książki, która spodoba się małym i dużym. Przedszkolakom, młodszym uczniom i dorosłym, którzy będą z nimi tę książkę czytać, oglądać i słuchać. 

Chichopotam

Agnieszka Frączek

ilustracje Iwona Cała

Wydawnictwo BIS 2021 https://wydawnictwobis.com.pl/

Komentarze

 1. Oj tak, znalezienie współczesnych wierszy dla dzieci, które byłyby równie ciekawe co te klasyczne, nie jest wcale takie łatwe ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Agnieszka tworzy bardzo ciekawe pozycje wierszowane dla najmłodszych. Nie znamy tego zbioru wierszy, ale przekonałaś mnie, że warto go poszukać. Fajnie, że jest dodatkowo płyta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się ten bonus w postaci płytki cd, można posłuchać wierszy z książki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Autorka pisze tak świetne książki dla dzieci, że na pewno się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszą książkę, jaką wybrałem dla swojej córki było opowiadanie o pilocie pirxie. Głównie ze względu na to, że uwielbia ona tematykę kosmosu i samolotów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem przekonany do kreski w warstwie ilustracyjnej

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz