"O, choroba" (Wydawnictwo AGORA)

Czytam książki, bo lubię, ale nie oczekuję od nich, że ich lektura sprawi mi jedynie przyjemność. Chcę dzięki książkom wiedzieć więcej, więcej myśleć, lepiej rozumieć. Książkom dla dzieci mogłabym stawiać mniejsze wymagania. Czytanie dzieciom ma rozbudzić w nich miłość (albo chociaż sympatię) do książek, pomóc im w nauce samodzielności albo poznawaniu nowych rzeczy. Przede wszystkim mają jednak kojarzyć się im z czymś miłym i przyjemnym. Czas na trudniejsze lektury przychodzi nieco później. Do takich lektur trzeba dorosnąć.

 

Jedną z niełatwych, ale ważnych i wartościowych książek jest O, choroba duetu Boguś Janiszewski - Max Skorwider. Ich wspólne dzieła przybliżające dzieciom tematy związane z nauką kojarzą chyba wszyscy miłośnicy literatury dziecięcej i młodzieżowej. Tym razem autorzy poruszyli bardzo trudny temat, który niestety dotyka wielu rodzin. Główną bohaterką książki jest dwunastoletnia Adela. Do tej pory jej życie toczyło się zwyczajnie, z rodzicami, bratem i psem. Wszystko zmienia się w dniu, w którym dziewczynka zaczyna się źle czuć. Sytuacja jest dla niej dziwna i niecodzienna, bo dziewczynka chorowała bardzo rzadko. Niedługo okazuje się, że jej złe samopoczucie nie jest zwykłą niedyspozycją, a bardzo poważną chorobą. Choroba zyskuje w tej książce realną postać i towarzyszy Adeli na każdym kroku. Dziewczynka przechodzi kolejne badania, trafia do szpitala i w końcu słyszy diagnozę. Choruje na białaczkę... Adela jest przerażona, zagubiona i zła. Zła na cały świat, na siebie, na bliskich, na wszystkich, którzy stają na jej drodze, choć nikt nie jest temu winien. To książka pełna emocji, strachu, bólu, ale i wielkiej nadziei i woli walki. 


To nie jest łatwa książka. O, choroba to lektura trudna i wymagająca. Nie widzę jednak powodu, żeby się przed jej przeczytaniem wzbraniać. To bardzo ważna opowieść o sprawach niełatwych, które mogą dotknąć każdego z nas albo kogoś z naszego otoczenia. O, choroba nie tylko pokazuje, co dzieje się w głowach osób (szczególnie dzieci) chorujących na raka. Pokazuje też, co dzieje się w ich ciałach. Twórcy tłumaczą jakie procesy zachodzą w organizmach osób chorych. Teorię uzupełniają ilustracje. Specyficzne, które wielu osobom mogą nie przypaść do gustu. Sporo w nich grozy i niepokoju. Jest też ogrom wiedzy przekazywanej przez nie. Razem z tekstem tworzą mądrą, ważną i wartościową całość. Książkę, którą w odpowiednim wieku (najlepiej w towarzystwie rodziców) powinni przeczytać wszyscy młodzi ludzie. Nie wahajcie się jej kupić, bo ta książka niesie realną pomoc, ponieważ dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany Fundacji Iskierka, która opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi i ich rodzinami.
 

O, choroba

Boguś Janiszewski

ilustracje Max Skorwider

AGORA 2021

 


Komentarze

 1. Też tak mam, że chcę dzięki książkom wiedzieć więcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem ciekawa, czy spodobała by się moim dzieciom, chyba muszę sprawdzić ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trudne i wymagające lektury też są potrzebne, zwrócę uwagę też na tę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda , bo natykanie się tylko na łatwe i przyjemne lektury nie zawsze jest pozytywne.

   Usuń
  2. W końcu ksiązki mają kształcić pod wieloma względami.

   Usuń
  3. Na pewno, po to po nie sięgamy by poszerzać swoją wiedzę.

   Usuń
 4. Ksiącka, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę dzieci, być może nawet wspólnie z nimi poznawać, aby pomóc się odnaleźć od strony emocjonalnej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Grymaśny jestem, jeżeli chodzi o grafikę, i tu nie podchodzi mi kreska

  OdpowiedzUsuń
 6. O ile fabularnie to ciekawy pomysł, to niestety graficznie jest bardzo słabo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz wiem co mogę kupić na prezent swojemu synkowi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz