"Niedźwiadek szuka przyjaciół" i "NIedźwiadek chce pomagać" (Wydawnictwo Dwukropek)

Jako osoba pozbawiona talentu plastycznego z zazdrością spoglądam na dzieła tych, którym tego talentu nie poskąpiono. Zazdrość miesza się oczywiście z zachwytem, bo choć zazdroszczę, to jednocześnie podziwiam i doceniam, a kiedy widzę takie książki, jak te z serii o pewnym sympatycznym niedźwiadku, to po prostu nie umiem obok nich przejść obojętnie.

 

Trudno było się im oprzeć, choć z tego typu książek, moje dziecko wyrosło już dawno. Sztywne strony, zaokrąglone rogi i niedługie opowieści nie są dla nas najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze lektury dla Tosi. Przez wszystkie te lata naszej literackiej przygody nie zmieniło się jedno, zawsze najchętniej czytamy dobre i mądre historie. Książki Moniki Kamińskiej Niedźwiadek szuka przyjaciół i Niedźwiadek chce pomagać to właśnie takie książki. W pierwszej z nich dzieci poznają głównego bohatera. Ogromny niedźwiedź przechadza się po lesie i budzi przerażenie wśród jego mieszkańców. Wszyscy, którzy tylko go zauważą uciekają jak najdalej się da. Kolejne próby nawiązania znajomości nie kończą się sukcesem. Niedźwiedź jest coraz bardziej zrezygnowany. Aż do chwili, kiedy na jego drodze staje mały jeż! Czyżby on był odważniejszy od pozostałych i chciał zaprzyjaźnić się z niedźwiedziem? 

Czy tak jest dowiecie się zaraz po tym jak napiszę pierwsze zdanie o drugiej książce z serii, czyli Niedźwiadek chce pomagać. Przeczytamy w niej o wyprawie Niedźwiadka i Jeża. Dokąd idą? W stronę jeziora, tam podobno bardzo często pojawia się tęcza. Przyjaciele bardzo chcieliby ją zobaczyć. Przed nimi długa i trudna droga. Niedźwiedź radzi sobie całkiem dobrze, jest duży, robi większe kroki, łatwiej pokonuje duże odległości. Jeż męczy się bardziej. Na krótkich łapkach idzie znacznie wolniej. Jest wykończony, ale nie chce zawrócić, bo marzy o zobaczeniu tęczy nad jeziorem. Niedźwiedź dostrzega zmęczenie przyjaciela i postanawia mu pomóc. Niestety, pomóc jeżowi wcale nie jest tak łatwo. Jego kolce mogą boleśnie zranić nawet najtwardszą skórę. Czy przyjaciołom uda się spełnić marzenia?
 

Na to pytanie już odpowiadać nie muszę. Żeby poznać zakończenie książki musicie ją sami przeczytać. Odbyć tę piękną, mądrą i ważną lekcję. O przyjaźni i jej poszukiwaniu. O pomocy, gotowości do jej niesienia i tego, że czasem pomagamy, a jednocześnie bardzo się poświęcamy. Ta lekcja przyda się małym czytelnikom. Dzięki niej będą miały szansę budować głębokie i wartościowe relacje. Zobaczą, co to znaczy być przyjacielem i poświęcać się dla innych. A jeśli już mówimy o patrzeniu, to czytając tę książkę, dzieci zobaczą przepiękne ilustracje autorstwa Agnieszki Wajdy. Wspaniałe obrazy zajmujące niemalże całe strony, pełne szczegółów, pięknych leśnych krajobrazów i niezwykłych kolorów. Zachwycające mniejszych i większych. Przyciągające tak bardzo, że naprawdę trudno oderwać od tych książek wzrok!

Niedźwiadek szuka przyjaciół

Niedźwiadek chce pomagać

Monika Kamińska

ilustracje Agnieszka Wajda 

Dwukropek 2021


https://dwukropek.com.pl/

Komentarze

 1. Muszę przyznać, że kolejny raz wyszukałaś książeczkę z naprawdę pięknymi ilustracjami. Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno trudno oderwać wzrok od ilustracji, widzę, że książeczki są ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nie mam talentu plastycznego, ale go nie zazdroszczę. Zawsze jakoś bardziej chciałam mieć muzyczne zdolności. Aczkolwiek podziwiam , bo trzeba mieć mnóstwo cierpliwości przy rysowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. cudowne ilustracje, sama się zakochałam, także na pewno przedstawie dzieciom :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz