Poznajemy świat z nowościami HarperKids

Jestem pewnie ostatnim pokoleniem, które wiedzę o świecie czerpało przede wszystkim z książek. Komputer pojawił się w moim domu, kiedy była w liceum, a internet dopiero na studiach. Prezentacje na lekcje robiło się na dużym arkuszu papieru, a informacji, które się na nich umieszczało szukaliśmy w wielotomowych encyklopediach. Dziś wszystko, czego potrzebujemy można znaleźć w internecie. Jakby wbrew temu cały czas ukazują się książki, których głównym zadaniem jest pokazywanie dzieciom świata. 

 

Taką książką jest wydana niedawno Tu jest nasz dom. Jej twórcy zabierają dzieci w podróż dookoła świata. Przemierzają z nimi wszystkie kontynenty i pokazują żyjących na nich ludzi. Różni ich bardzo wiele. Kolor skóry, język, którym mówią. Jedni żyją w miejscach, w których zawsze jest ciepło, inni w takich, w których regularnie zmieniają się pory roku. Są w tej książce ludzie biedni i bogaci. Mieszkający w okazałych domach i w szałasach. Jedni przemieszczają się samochodami, inni wykorzystują do tego zwierzęta. Pozornie dzieli ich niemal wszystko, jednak jeśli wczytamy się w tę książkę dokładniej okaże się, że mieszkańców Kapadocji, Alaski, Norwegii, Kambodży i Nowego Jorku łączy równie dużo. Dlatego lepiej skupiać się tym, co łączy, a nie na tym, co dzieli. Czytając tę książkę dzieci będą przyglądać się swoim rówieśnikom z różnych zakątków świata. Zobaczą, co robią, dowiedzą się, czy chodzą do szkoły, gdzie mieszkają i jak spędzają czas. Przyjrzą się miejscu, w którym żyją, dziko żyjącym w tych rejonach świata zwierzętom. Przeczytają o lokalnych zwyczajach i tradycjach. Lektura jest fascynująca, pełna ciekawostek i ważnych informacji. To prawdziwa kopalnia wiedzy. 

W zupełnie inny sposób o świecie opowiada książka Świat chce, byś był sobą. Na okładce dominują delikatne pastelowe kolory. Równie subtelna jest treść tej książki. Jej bohaterowie przygotowują się do podróży balonem. Zanim jednak w nią wyruszą, muszą sami je zbudować. Szybko okazuje się, że każde z dzieci jest inne. Ma inny system pracy, inne umiejętności. Żeby balony powstały muszą nauczyć się pracować razem. Wszyscy dobrze wiemy, że nie jest to proste, ale dzieci dają czytelnikom ważną lekcję współdziałania dla osiągnięcia celu. Ta piękna opowieść świetnie nada się jako lektura dla najmłodszych czytelników. Subtelna, ale i emocjonująca historia na pewno im się spodoba, a dorośli, z którymi dzieci będą ją czytać, powinni po jej przeczytaniu zacząć z dziećmi rozmawiać. O różnorodności, współpracy, o rzeczach wielkich i wyjątkowych, które możemy stworzyć tylko z drugim człowiekiem. 

Dwie bardzo różne książki łączy mądre przesłanie. Zarówno Tu jest nasz dom, jak i Świat chce, byś był sobą pokazują jak można się pięknie różnić i jak w tych różnicach można odnajdywać siłę i inspirację do działania. Te dwie książki nie tylko opowiadają inne historie, różnią się również szatą graficzną. Jedna jest bardzo stonowana, druga zupełnie inna. Bardzo kolorowa, pełna różnych detali. Zachwycające na każdej stronie i z każdej strony. Będą doskonałym prezentem dla starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych i lekturą, do której wszyscy będą z przyjemnością wracać.Książki znajdziecie nahttps://egmont.pl/

Komentarze

  1. Świetnie się zapowiadają, myślę, że i moim dzieciakom może się to bardzo spodobać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie są naprawdę świetne, ale to ta o różności podbiła moje serce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Obie książki bardzo ciekawe i z pewnością idealnie nadają się na prezent. Fajnie, że różnią się szatą graficzną, każdy może zdecydować co jest dla niego milsze w odbiorze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz