"Rodzina Obrabków i złoty diament" (Wydawnictwo Zakamarki)

Książki nie muszą być poważne. Nie muszą wyłącznie skłaniać do refleksji. Mogą bawić, wywoływać salwy śmiechu i być kwintesencją totalnego szaleństwa. Jak książki z serii "Rodzina Obrabków". Drugi tom został właśnie wydany przez Zakamarki.


 

Po raz drugi spotykamy w niej jedną z najbardziej szalonych rodzin w historii literatury dziecięcej. W ich przypadku nazwisko zobowiązuje i Obrabkowie parają się kradzieżami. Kradną wszystko, co zwróci ich uwagę. Okradają nawet siebie! W ich domu giną na przykład skarpetki. Niby nic dziwnego, bo skarpetki, w tajemniczych okolicznościach, znikają chyba w każdym domu. W tym jednak jest to dużo bardziej podejrzane. Jednak nie skarpetki zawładną drugim tomem przygód Obrabków, a złoty diament! O odbywającej się w mieście wystawie diamentów mama Cela przeczytała w gazecie. Myśl o diamentach, a raczej o jednym diamencie, nie mogła wyjść jej z głowy. Była gotowa zrobić wszystko, żeby zobaczyć złoty diament. Oczywiście tylko zobaczyć, bo żadne niecne myśli na jego temat nie mogły pojawić się w głowie Celi Obrabek... 

Nie chcę zdradzać więcej szczegółów, bo książka nie jest długa, więc mogłabym napisać kilka słów za dużo i odebrać Wam całą przyjemność czytania. A czyta się tę książkę naprawdę przyjemnie. Historia jest szalona, wesoła i zupełnie nieprzewidywalna. Bohaterowie na pewno nie są wzorem do naśladowania, ale trudno ich nie polubić. Są naprawdę nietypowi i chyba właśnie dlatego budzą taką sympatię. Czytanie opowieści o ich przygodach to czysta przyjemność dla małych i dużych. To lektura, która spodoba się nawet tym, którzy nie lubią czytać. Takiej historii trudno się oprzeć! Rodzina Obrabków i złoty diament pokazuje, że czytanie to świetna zabawa i, że przy czytaniu (zwłaszcza dobrych książek) nie można się nudzić. Nie jest to może najbardziej edukacyjna z książek, może brakuje w niej walorów wychowawczych. Ale czy wszystko musimy brać tak na poważnie? Chyba nie!
Rodzina Obrabków i złoty diament

Anders Sparring

ilustracje Per Gustavsson

Zakamarki 2022

https://www.zakamarki.pl/
 

Komentarze

 1. Sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece i chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na opak, inaczej, nietypowo, rodzinka niezwykła, a ich imiona... :)

   Usuń
 2. Druga odsłona serii bardzo się nam spodobała, koniecznie musimy nadrobić pierwszą. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z tym cyklem, więc mam co nadrabiać.

   Usuń
 3. Skoro przyjemnie się czyta to chętnie wybiorę sie po nią. Myślę, że seria znajdzie wielu fanów.

  OdpowiedzUsuń
 4. ładna grafika i kolorystyka ilustracji, fajnie że też dobrze czyta się treść tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz