"Gudu i Gwai" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Jakie cechy powinna mieć dobra książka dla dzieci? Na pewno powinna opowiadać ciekawą historię. Dobrze, żeby miała oryginalne ilustracje. Mile widziane jest również mądre przesłanie. Takie, które pomoże dzieciom zrozumieć niektóre sprawy albo wyjaśnić zawiłe kwestie. Gudu i Gwai, książka, którą chcę Wam dziś pokazać, zalicza się do grona takich właśnie lektur.

Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić o czym opowiada ta historia. Okładka niewiele wyjaśnia. Widzimy na niej różne twarze. Są wizerunki ludzi i zwierząt. Niektóre trudno przypisać konkretnemu gatunkowi. Potencjalny czytelnik od razu czuje się zaintrygowany. Na dodatek ciekawi go, kim są tytułowi Gudu i Gwai i czy oni również są widoczni na okładce. Żeby się tego dowiedzieć, trzeba zajrzeć do książki, której są bohaterami. Ich historię opowiada stworzenia przypominające trolla. To ono mówi, że Gudu i Gwai mieszkali w tej samej muszli ślimaka. Mimo to nic o sobie nie wiedzieli, bo sami byli bardzo mali. Tak mali, że mogli mieszkać w dwóch różnych końcach ślimaczej muszli. Kim byli? Trudno zamknąć to w jednym słowie, kiedy spojrzycie na przedstawiające ich ilustracje, nazwiecie ich sam ili. Na pewno bardzo się od siebie różnili. Wyglądem i charakterem. Żadne z nich nie było z siebie zadowolone, dlatego nie opuszczało swojego domu, który stał się dla nich obojga czymś na kształt więzienia. Do czasu, kiedy zorientowali się, że nie w muszli sami. Ta jedna chwila całkowicie odmieniła ich los. A ta historia może całkowicie odmienić życie jej czytelników.Gudu i Gwai to książka, która dodaje otuchy. Uczy samoakceptacji, pokazuje, że każdy jest inny i dzięki temu wyjątkowy. Choć na pierwszy rzut oka ta historia wydaje się abstrakcyjna i niespecjalnie przystająca do naszej codzienności, to kiedy tylko się w nią zagłębicie, zobaczycie jak wiele ma punktów wspólnych z prawdziwym życiem. Jej bohaterowie bardzo przypominają czytelników. Niekoniecznie zewnętrznie, ale ich przygody, ich problemy są bardzo bliskie temu, co dzieje się w naszych głowach i sercach. Abstrakcyjne są również ilustracje. Być może znajdą się tacy, którym nie przypadną do gustu. My pokochałyśmy je od pierwszego wejrzenia. Są przepiękne i niesamowicie oryginalne. Bardzo działają na wyobraźnię. Zachwycają i przywołują na myśl sztukę azjatycką. Skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, bo autorka tej książki, Maria-Lusi Uth, mieszka w Chinach i zajmuje się projektami nawiązującymi do tamtejszej kultury. Tak więc Gudu i Gwai to nie tylko książka o akceptacji, tęsknocie i otwieraniu się na innych ludzi, ale również szansa na poznanie kultury Dalekiego Wschodu. Bez względu na powód, dla którego sięgniecie po tę książkę, na pewno będziecie zadowoleni i usatysfakcjonowani, bo to naprawdę wyjątkowa pozycja na rynku książki dziecięcej. 

Gudu i Gwai

Maria-Lusia Uth

tłumaczenie Maciej Byliniak

Dwie Siostry 2022

wiek 5+


 https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

 1. Tematyka książki jest ciekawa, ale przyznam szczerze, że nie wszystkie ilustracje przypadły mi do gustu. Ale to kwestia gustu właśnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę kupić tą książkę dla mojego synka. Nie słyszałam jeszcze o niej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe ilustracje! Chociaż niespecjalnie w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że w większości dzieci spodoba się ta propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oryginalna grafika i temat i z chęcią poznałabym bliżej tą książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz